23.11.2024
Imieniny: Adeli, Felicyty i Klemensa

XXIX Sesja Rady Gminy Czarnków - relacja

Pod kierunkiem Janusza Wielgosza - przewodniczącego Rady Gminy Czarnków, 28 września 2016 r. odbyła się XXIX sesja. O godz. 14.00 w Sali 21 Starostwa Powiatowego w Czarnkowie zebrali się radni by wprowadzić w życie konieczne dla działalności gminy uchwały.

W jednym z pierwszych punktów obrad  sprawozdanie z działalności pomiędzy sesjami złożył Wójt Gminy Czarnków. Poinformował, że złożony przez Gminę wniosek o przyznanie dotacji na  przygotowanie programu rewitalizacji uzyskał wymaganą liczbę punktów z oceny merytorycznej i tym samym zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego, został wybrany do dofinansowania. Będzie on dofinansowany w kwocie 28.305 zł. Wójt poinformował również radnych, że Gmina Czarnków aplikowała do Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w sprawie udzielenia pomocy finansowej na realizację przedsięwzięcia pn.: ,,Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Czarnków" . Gmina otrzyma pomoc w formie dotacji na wsparcie realizacji powyższego  przedsięwzięcia do kwoty 22.140 zł. W dalszej części wypowiedzi mówił, że na początku września  odbyło się spotkanie z sołtysami, podczas którego omawiano procedury związane z funduszem sołeckim. Poinformował, że od sierpnia mają miejsce zebrania sołeckie, a ich celem jest ustalenie przedsięwzięć, które będą realizowane w 2017 roku.

Głównym tematem posiedzenia była informacja z realizacji zadań wykonywanych przez Zakład Usług Komunalnych w Brzeźnie.  Sprawozdanie przedstawił Witold Węgierek - Prezes Zarządu, który mówił o sytuacji finansowej spółki w roku 2015, oraz o liczbie osób w niej  zatrudnionych. Przedstawił należności i zobowiązania z tytułu opłat za wodę oraz zrzut ścieków. Na koniec omówił problemy dotyczące zaległości mieszkańców w płatnościach.

Informację z raportu wydanego w październiku 2015 r. przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na obszarze województwa przedstawiał Sekretarz Feliks Łaszcz. Strefa wielkopolska, w której znajduje się gmina Czarnków pod kątem kryteriów dla ochrony  zdrowia w przypadku badań zanieczyszczeń - dwutlenku azotu, siarki, tlenku węgla, benzenu, ołowiu arsenu, kadmu, niklu, ozonu znajduje się w klasie A, natomiast zanieczyszczenie pyłem i benzo(a) piranem jest w klasie C.  Pod kątem kryteriów dla ochrony roślin strefa wielkopolska znajduje się w klasie A. Na jakość stanu wód wpływa wprowadzenie nieoczyszczonych ścieków, zanieczyszczenia obszarowe pochodzące z rolnictwa oraz pobór wód. Jednym z nowych zagrożeń dla stanu wód, na który Inspekcja zwraca  uwagę jest niedostateczna sanitacja terenów wiejskich, rozwój budownictwa na terenach pozamiejskich, któremu nie towarzyszy równoległy rozwój sieci kanalizacyjnych. Nie wystarczająca jest kontrola stanu funkcjonowania i obsługi bezodpływowych zbiorników na ścieki bytowe oraz oczyszczalni przydomowych. Ostatnim tematem poruszanym w informacji było przeciwdziałanie poważnym awariom . W gminie Czarnków nie ma zakładów, wpisanych do rejestru potencjalnych sprawców poważnych awarii nad którymi sprawuje nadzór Inspekcja Ochrony Środowiska.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Radni Gminy zapoznali się z informacją o przebiegu wykonania budżetu Gminy Czarnków, o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć oraz o przebiegu wykonania planu finansowego instytucji kultury za I półrocze 2016 roku, pozytywnie zaopiniowaną przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Ważnymi punktami z porządku sesji było podjęcie uchwały w sprawie wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych Gminy Czarnków zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz zmiany uchwały w sprawie utworzenia Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty w Czarnkowie i nadania mu statutu. Rada podjęła także uchwały w sprawie powierzenia Zakładowi Usług Komunalnych w Brzeźnie, wykonania zadania dotyczącego budowy sieci wodociągowej w miejscowości Brzeźno, a także uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie gminy Czarnków, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina Czarnków oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów, udostępnionych da operatorów i przewoźników. Istotnym punktem tej sesji było także podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Czarnków na obszarze obrębów geodezyjnych Marunowo i Gębice. Podczas sesji radni podjęli łącznie 10 uchwał.

W ostatnim punkcie sesji wójt Bolesław Chwarścianek udzielił bardziej precyzyjnych wyjaśnień w sprawach bieżących, a także informował o swoich działaniach w nawiązaniu do zapytań złożonych w trakcie poprzedniej sesji.

Po wyczerpaniu wszystkich punktów porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Janusz Wielgosz zamknął obrady sesji Rady Gminy Czarnków.

 

Urząd Gminy Czarnków

Agnieszka Wiśniewska

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności