Ponad trzydziestu uczestników zaprezentowało swoje wokalne uzdolnienia podczas XXI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, który odbył się 4 czerwca br, w Górze nad Notecią. Popularność konkursu organizowanego w tym roku przez Bibliotekę Publiczną Gminy Czarnków w Hucie oraz Sołectwo Góra-Pianówka nie maleje, na co wskazuje lista osób prezentujących talenty.
Festiwal ma już swoją tradycje, cieszy się wśród dzieci dużą popularnością i na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Czarnków. Tradycja ta zrodziła się z pasji nauczycieli, pragnących stworzyć uczniom możliwość poznania i doświadczenia czegoś niecodziennego, wykraczającego poza szkolną rzeczywistość. Po raz pierwszy występy były rozpatrywane w pięciu kategoriach. Wcześniej konkurs skierowany był tylko do przedszkolaków oraz do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Przesłuchania festiwalowe rozpoczęły się o godz. 13:00. W jury zasiedli: reprezentująca Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury, przewodnicząca jury, wokalistka, autorka tekstów, animator kultury - Agnieszka Wiśniewska. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania, gitarzysta, kompozytor, aranżer i autor tekstów Olgierd Albiński oraz redaktor, który „ słyszy, lubi i rozumie muzykę" Piotr Keil.
Wzorem lat ubiegłych na samym początku publiczność wysłuchała laureata wielu konkursów, zdobywcę pierwszego miejsca na konkursie ogólnopolskim i nagrody „Róg Wojskiego" - Zespołu Trębaczy Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Festiwal otworzyli, witając uczestników, widzów i gości: wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek.oraz zastępca wójta Monika Piotrowska.
Ocenie podlegały walory wokalne i interpretacja utworu. Jury zwracało też uwagę na dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, a także na ogólny wyraz artystyczny i zaangażowanie: ruch sceniczny, oddanie klimatu piosenki. W najmłodszej kategorii na pierwsze miejsce zasłużyła rewelacyjna Zofia Mokrzycka, która zaprezentowała utwór ,,Popatrzcie na jamniczka"". Drugie miejsce zajęła Lena Topór, która swoim wykonaniem piosenki ,,Majowe życzenia" podbiła serca jury i publiczności, a trzecie Olga Mazur z utworem ,,Tralala dla mamy''. W kategorii (I-III) najlepszą wokalistką okazała się Magdalena Sobotka, która wykonała piosenkę ,,Puszek okruszek", drugie miejsce zajęła Agata Kulesza, która zaśmiewała utwór ,,Laleczka z saskiej porcelany". Trzecie miejsce piosenką ,,Na raz, na dwa" wyśpiewała Julia Pawlak. Jury przyznało również wyróżnienie dla Zuzanny Mąki za wykonanie utworu ,,Maleńkie serce". W kategorii (IV-VI) było najwięcej „perełek". Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyła zjawiskowa Laura Handschke, za brawurowe wykonanie utworu ,,Uśmiechnięta wiosna". Drugie miejsce zajęła Wiktoria Soszyńska, która wzruszała piosenką ,,Tobie mamo" natomiast trzecie miejsce wywalczyła Agata Fąka za piękne wykonanie piosenki ,,Żyj do przodu". Specjalne wyróżnienie przypadło Julii Dunal, której głos zaświecił sporym blaskiem i zachwycił barwą. W kategorii (Gimnazjum) pierwsze miejsce zdobyła Julia Cichowicz za oryginalne wykonanie utworu ,,Dni, których nie znamy", drugie miejsce otrzymała Zuzanna Graj za utwór ,,Tyle słońca w całym mieście", a trzecie Agata Golon. Wyróżnienia trafiło do Julii Golon za wykonanie utworu ,,Dach''. W ostatniej kategorii zaprezentował się Kamil Januszkiewicz z Kuźnicy Czarnkowskiej, który zaprezentował utwór ,,Can't help falling In love''.
Nagrodzeni otrzymali z rąk wójta dyplomy oraz nagrody, a zajęcie pierwszego miejsca wiązało się dodatkowo z otrzymaniem statuetki festiwalu. Pozostali uczestnicy odebrali upominki oraz specjalne dyplomy w podziękowaniu na uczestnictwo. Nagrody wręczali: wójt Bolesław Chwarścianek, zastępca wójta Monika Piotrowska, dyrektor biblioteki Publicznej Gminy Czarnków Edyta Kleige, sołtys wsi Góra-Pianówka Zbigniew Rzysko, a także zaproszeni goście: przewodniczący Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Bogdan Tomaszewski i przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Czarnkowie Irena Kubiś.
Po zakończeniu prezentacji finałowych na scenie zagościli młodzi reprezentanci Jędrzejewa ,,Zdolni do wszystkiego", którzy zaprezentowali przedstawienia kabaretowe. Na scenie pojawiła się też oczekiwana grupa taneczna z Brzeźna ,,Arka Dance". ,,Diamentowe dziewczyny" na bis zatańczyły do wielkiego hitu ,,Duele El Corazon".
Chociaż w niedzielne popołudnie w Górze trudno było dostrzec słońce - humor bez dwóch zdań trzymał się konferansjera, który tego dnia zaprezentował szanownej widowni tradycyjny poznański dowcip.Niezastąpiony aktor Paweł Kuleszewiczpraktycznie przez cały czas rozbawiał wykonawców oraz publiczność, jak na wytrawnego komika przystało.
Tegoroczny festiwal odbywał się pod honorowym patronatem wójta Gminy Czarnków oraz Poznańskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury. Kolejna edycja konkursu mogła się odbyć dzięki pomocy ze strony niezawodnych Sponsorów, którzy od lat wspierają nasze działania kulturalne. Są nimi: Producent mebli i urządzeń ze stali nierdzewnej dla gastronomii firma KOMAT oraz Bank Spółdzielczy w Czarnkowie. Partnerami byli: Centrum Ogrodnicze Maciejka, Zespół Szkół Leśnych w Goraju oraz Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie. O siłę i dobre samopoczucie uczestników przybyłych na festiwal mieszkańców zadbało: Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej w Gębiczynie. Na osłodę każdy mógł skosztować pysznych rogalików. Dziękujemy za wieloletnią życzliwość.
- miałem zaszczyt być członkiem jury. Poziom przeglądu był bardzo wysoki i wyrównany, Odniosę się do zwyciężczyni w kategorii gimnazjum. Wszyscy wykonawcy mieli bardzo dobre podkłady muzyczne i tylko Julia Cichowicz sama akompaniowała sobie na gitarze. Pomimo nieczystości w stroju instrumentu [tak reagują struny na złą pogodę] uznaliśmy z całym jury ten występ za najlepszy - mówił muzyk Olgierd Albiński
- jako nauczyciel w szkole podstawowej w Sarbi
uczestniczyłem w festiwalu po raz dwudziesty. Zawsze uczniowie naszej szkoły
chętnie w nim uczestniczą. Co na to się składa? Na pewno dobra, przyjazna
atmosfera. Owszem jest rywalizacja ale nie przesłaniała ona nigdy radości
śpiewania i występowania. Myśląc o początkach festiwalu, wspominam przywożony
przez nauczycieli sprzęt i granie na żywo. Z czasem
grę na żywo wyparły płyty CD, później pendrive, choć i dziś (szczególnie w
starszych kategoriach wiekowych) znajdzie się uczestnik akompaniujący sobie na
gitarze. W tym roku XXI Festiwal otworzył chyba nowy czas. Zaproszono do
oceniania uczestników osoby spoza grona nauczycieli szkół biorących udział w
festiwalu. Prowadzenie powierzono zaproszonemu artyście z poznańskiego
kabaretu. „Nowy" festiwal powinien przyciągnąć nie tylko uczestników, na
których brak przez dwadzieścia lat raczej nie narzekaliśmy, ale również widzów,
których ostatnio jakby nieco mniej oklaskiwało dzieci i młodzież gminy Czarnków
- wspomina nauczyciel Szkoły Podstawowej w Sarbi i Zespołu Szkół Muzycznych im.
F. Chopina w Pile Andrzej Gębala.
Liczymy na to, że kolejne edycje festiwalu również będą się cieszyć dużym zainteresowaniem, wysokim poziomem, spełnią oczekiwania najbardziej wymagającego widza, ale przede wszystkim pozwolą rozwijać pasje, odkrywać młode talenty wokalne i popularyzować piosenkę.
Urząd Gminy Czarnków
Agnieszka Wiśniewska