XLIV Sesja Rady Gminy Czarnków
W posiedzeniu uczestniczyło 14 radnych, a porządek obrad przewidywał 10 punktów. Wśród zgromadzonych poza radnymi, obecni byli również: wójt Bolesław Chwarścianek, sekretarz Feliks Łaszcz, skarbnik Magdalena Mendyk oraz zaproszeni goście: wicestarosta Jacek Klimaszewski, przedstawiciel SLD Andrzej Przesłański, sołtysi Gminy Czarnków. Obecni byli również: prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Czarnkowie Tadeusz Stachowski, prezes Fundacji ,,Gębiczyn" Stefan Wawrzyniak.
Po stwierdzeniu quorum i przedstawieniu porządku obrad już tradycyjnie wysłuchano sprawozdania wójta z jego działalności międzysesyjnej, który na początku poinformował, że w ostatnim czasie w siedzibie Nadnoteckiej Grupy Rybackiej w Pile odbyło się spotkanie dotyczące planowanych naborów wniosków o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego ,,Rybactwo i morze" . - w tej chwili trwają dyskusje wracamy do pomysłu budowy przystani kajakowych przy rzece Noteć, czy ewentualnie jakiejś wiaty lub stanowiska dla wędkarzy -mówił wójt Bolesław Chwarścianek.
Gmina ubiegać się może o środki: na poprawę dostępu mieszkańców obszaru Nadnotecka Grupa Rybacka do publicznej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, na promocję obszaru oraz popularyzację idei Lokalnej Strategii Rozwoju.
W dalszej części wójt zdał relację z przebiegu zjazdu wójtów, burmistrzów prezydentów, miast i starostów, który odbył się w okresie między sesjami w Karpaczu. Poinformował, że temat poświęcony był omówieniu zmian Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Dyskusja poświęcona była temu, czego dotyczą zmiany i jak je stosować. Szczególną uwagę zwrócono na kwestie praktyczne, istotne z punktu widzenia organów administracji oraz stron postępowań administracyjnych.
Przypomnijmy, że nowelizacja KPA stawia sobie za cel 1) przyspieszenie postępowań administracyjnych 2) wprowadzenie ram dla bardziej partnerskich relacji między administracją i obywatelami 3) zapewnienie adekwatności administracyjnych kar pieniężnych do przypadków naruszenia prawa. Wójt mówił, że nowelizacja wprowadziła także mediację w postępowaniu administracyjnym.
Poinformował, że w Pilskim Regionie Odpadami Komunalnymi odbyła się dyskusja poświęcona wybranym zagadnieniom związanym z gospodarką odpadami. Wójt przypomniał, że zmobilizowanie samorządów do segregacji jest niezbędne w związku z wymogami, jakie stawia UE. Zwrócił uwagę, że w 2020 r. gminy muszą uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. - obecnie odzysku mamy na poziomie 20 proc., a roczna zmiana to wzrost 0,2 proc. - wskazał Bolesław Chwarścianek. Nadmienił, iż aby poprawić stan środowiska i sprostać unijnym wymaganiom należałoby segregować odpady. Dodał, że cały czas twa akcja ulotkowa, jako jedna z form przekazu treści ekologicznej.
Z ustawy wynika, że jednym z głównych celów wdrożonego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest osiągnięcie we wskazanym terminie odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska oraz zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie.
Na sam koniec podkreślił, że Dzień Komisji Edukacji Narodowej to doskonały pretekst do wręczenia wyróżnień za zaangażowanie w pracę oświatową i efektywne zarządzanie szkołą. Dodał, że w okresie między sesjami dyrektorzy szkół i przedszkoli odebrali z rąk wójta nagrody. Wśród nagrodzonych byli również nauczyciele Szkoły Podstawowej w Gębicach: Maria Just, oraz Marek Tykfer.
W drugiej części posiedzenia, radni podjęli uchwały:
- w sprawie stawek podatku od nieruchomości;
- w sprawie opłaty od posiadania psów;
Wobec powyższego od roku 2018 na terenie Gminy Czarnków nie będzie obowiązywała opłata od posiadania psów.
- w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej w Sarbi w ośmioletnią Szkołę Podstawową w Sarbi;
W związku z brakiem możliwości realizacji obowiązku szkolnego przez uczniów klasy VII i klasy VIII - brak bazy materialnej w Szkole Podstawowej w Sarbi - uczniowie będą realizować obowiązek szkolny w Szkole Podstawowej w Gębicach.
- w sprawie zmiany uchwały Nr XLIII/359/2017 Rady Gminy Czarnków z dnia 25 września 2017 r. w sprawie powołania Komisji Doraźnej ds. analizy zasadności i kosztów delegacji służbowych zastępcy Wójta za okres od 1 lipca 2015 roku do 25 września 2017 roku;
- w sprawie zmiany do budżetu na 2017 rok;
- w sprawie przyjęcia rezygnacji z funkcji członka Komisji Rewizyjnej.
Po wyczerpaniu wszystkich punktów porządku obrad Przewodniczący Rady Gminy Janusz Wielgosz zamknął obrady sesji Rady Gminy Czarnków.