,, Zwołam wiernych przyjaciół
I serce przed nimi otworzę …”
Siostra Jadwiga Targańska z tytułem „Wawrzyn Pracy Organicznej” w roku 2020.
Wawrzyny Pracy Organicznej to wyjątkowe wyróżnienia przyznawane przez Unię Wielkopolan dla działaczy i organizacji, za aktywny wkład w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Wielkopolski. Nazwa nagrody jest jednocześnie upamiętnieniem ks. Piotra Wawrzyniaka, wielkiego wielkopolskiego organicznika oraz nawiązaniem do wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis), czyli wieńca laurowego, którym dekorowano zwycięzców. Wawrzyny Pracy Organicznej przyznawane są aktualnie w sześciu kategoriach: Wawrzyn Honorowy, Wawrzyn im. Emilii Sczanieckiej, Wawrzyn – Praca na rzecz wspólnot lokalnych, Wawrzyn – Kultura, Wawrzyn – Edukacja, Wawrzyn – Partnerska formuła budowania gospodarki.
Uroczyste wręczenie statuetek odbywa się w ramach organizowanych przez Stowarzyszenie Dni Pracy Organicznej. IX Dni Pracy Organicznej przypadły w 100-lecie powstania Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz urodzin prof. Stefana Stuligrosza, który był pierwszym laureatem Honorowego Wawrzynu Pracy Organicznej w 2012 r. Z powodu pandemii nie udało się zorganizować debaty „Od Paderewskiego do Stuligrosza” i licznych koncertów zaplanowanych z Akademią Muzyczną, a uroczyste wręczenie statuetek Wawrzynów odbywa się – nie jak zwykle w Bazarze Poznańskim, kolebce pracy organicznej – ale w lokalnych środowiskach nagrodzonych osób.
Decyzją Kapituły pod przewodnictwem Prof. UEP dr hab. Agnieszki Ziomek laureatem Wawrzynu Pracy Organicznej im. Emilii Szczanieckiej w roku 2020 została Siostra Jadwiga Targańska.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 22 lutego 2021r w Gębicach w Zespole Placówek Oświatowych Nasz DOM. Laur wręczył prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka, który mówił, że nagroda jest bardzo prestiżowa, ponieważ co roku statuetkę wykonaną ręcznie, otrzymuje tylko 6 osób.
O Laureatce:
W dorobku Siostry jest m.in. program nauczania szkoły zasadniczej specjalnej zatwierdzony przez MEN czy udział w zespole ds. reformy systemu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To wybitny nauczyciel i dyrektor o szczególnych zasługach dla edukacji i bogatym dorobku publikacyjnym, skoncentrowana na drugim człowieku, który potrzebuje wsparcia i pomocy. Laureatka to wieloletnia i zasłużona siostra dyrektor ośrodka Pedagogiczno-Rehabilitacyjnego – Zespół Placówek Oświatowych „Nasz Dom” im. Bł. Marii Angeli w Gębicach k. Czarnkowa. Posługę niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży zaczęła na stanowisku dyrektora w sierpniu 1974 roku; a w 1976 zainicjowała budowę nowego ośrodka. Zgłębiała przez lata wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej biorąc udział w konferencjach w Polsce i za granicami kraju. Wychowankowie Siostry brali udział m.in. w olimpiadzie w Barcelonie.
Z okazji otrzymania prestiżowej nagrody Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, wręczając okolicznościowy grawerton i kwiaty, złożył podziękowanie za wieloletnią pracę i stworzenie tak wielkiego dzieła pomocowego dla niepełnosprawnych.
- Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasową posługę na rzecz dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pragnę podziękować za niesienie pomocy dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzinom poprzez stworzenie przyjaznej i nowoczesnej przestrzeni – Zespołu Placówek Oświatowych ,,Nasz Dom”. Szczególnie dziękuję za zaangażowanie w rozwój działalności rehabilitacyjnej oraz wychowawczo-dydaktycznej Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego DEO GRATIAS. W tym wyjątkowy dniu życzę zdrowia i Błogosławieństwa Bożego. - mówił wójt.
Życzenia składali także zaproszeni goście.