Zwyczaje związane z przełomowym momentem w życiu wsi, jakim było zakończenie najważniejszych prac polowych, cechowały się na terenach polskich znaczną rozmaitością. Niezależnie jednak od występujących różnic w każdym z regionów miało miejsce uroczyste, obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów połączone z przeniesieniem ich wśród śpiewów i muzyki do chaty czy dworu, gdzie przechowywano je do momentu wysiania z nich ziarna jesienią. Zwyczaj ten, choć przeszedł znaczną ewolucję przetrwał do dzisiaj i znany jest pod nazwą dożynek, wieńcowego (od najważniejszego atrybutu – wieńca dożynkowego) lub okrężnego (od obrzędowego okrążania pól po żniwach). To wielkie święto gospodarskie odbywało się w sierpniu lub na początku września, a czasem przy sprzyjającej pogodzie w święto Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia).
Obrzęd dożynkowy, msza św., występy artystyczne, koncerty czy wyroby Kół Gospodyń Wiejskich. Już 20 sierpnia br. odbędą się coroczne Dożynki Gminne organizowane w tym roku w Walkowicach. Tradycyjnie będzie to okazja do wspólnego świętowania oraz podziękowania rolnikom za zebrane plony.
W niedzielne popołudnie boisko w Walkowicach zapełni się pięknymi, kolorowymi wieńcami, stoiskami, na których znajdziemy lokalne wyroby, zabawki oraz rękodzieło, a ponadto Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Czarnków będą brały udział w konkursie ,,Najsmaczniejsza Potrawa”.Pierwszy raz staną także namioty sołeckie do których włodarz danej wsi zaprasza w celu integracji.
Serdecznie zapraszamy i przedstawiamy szczegółowy program DOŻYNEK GMINNYCH.
KONKURS - SOŁECTWA W GMINIE CZARNKÓW
REGULAMIN, KARTA ZGŁOSZENIOWA - pobierz
KONKURS DLA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH
REGULAMIN, KARTA ZGŁOSZENIOWA - pobierz