15.01.2025
Imieniny: Arnolda, Dory i Pawła

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Gminnych Dożynek w Walkowicach

Tegoroczne dożynki w Gminie Czarnków, które odbyły się 20 sierpnia 2023 r. były szczególnym czasem, kiedy licznie przybyli mieszkańcy mogli podsumować miesiące ciężkiej pracy i kierować w stronę Boga prośby i dziękczynny ukłon. Po trudnych żniwach, rolnicze święto nie zawsze miało w pełni wesoły charakter. Mieszkańcy starali się jednak choć na chwilę zapomnieć o troskach i mimo trwania prac polowych, przybyli do Walkowic, aby uczestniczyć we mszy i dziękować za plony. Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek podkreślał znaczenie rolniczego trudu, dziękował i życzył rolnikom zdrowia, pomyślności, oraz dostatku. Płynęły podziękowania, życzenia i wyróżnienia. Mieszkańcy zadbali, aby miejscowość została wspaniale udekorowana.

Dożynki gminy Czarnków rozpoczęła msza święta polowa w intencji rolników pod przewodnictwem proboszcza z Parafii w Kruszewie ks. Pawła Piotra Froelich, który z największym szacunkiem odniósł się do pracy rolników. Po nabożeństwie poświęcone zostały wieńce dożynkowe, a później przyszedł czas na ceremoniał dożynkowy. Uroczystości obrzędowe rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Nieodłącznym punktem uroczystości był obrzęd dożynkowy, który w tym roku przeprowadził Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Staropolanie". Artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych - od siewu do zbiorów. Były więc zwyczaje powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Symbolicznym momentem było również przekazanie na ręce wójta gminy Czarnków Bolesława Chwarścianka i przewodniczącego Rady Gminy Czarnków Krzysztofa Chyżego chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna ofiarowanego przez tegorocznych starostów dożynek: Panią Ewę Rybak i Pana Andrzeja Wagnera. Wójt, dziękując za plony, jak nakazuje tradycja zaprosił wszystkich do wspólnego dzielenia się poświęconym chlebem. Podczas swojego przemówienia podkreślał, że dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, a Święto Plonów to radość i odpoczynek od ciężkiej pracy. Dziękował za chleb, za wielki trud, za dobrą pracę i za godną postawę pomimo wielu trudności. Na koniec za owoce trudu, jakże ciężkiego i mozolnego, złożył słowa najwyższego uznania. - Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem. To z Waszej pracy korzystamy wszyscy. Dziękuję Wam!

Ważną część uroczystości stanowiło wręczenie Odznak Honorowych "Zasłużony dla Rolnictwa" nadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznanych na wniosek wójta gminy Czarnków. Odznaka ta jest wyrazem najwyższego szacunku dla ciężkiej pracy na roli i wdzięczności za zaangażowanie i poświęcenie. Aktu dekoracji dokonał Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Tym niezwykłym wyróżnieniem uhonorowani zostali: Pani Ewa Rybak z Walkowic i Pan Andrzej Wagner z Walkowic. Za wieloletnią i owocną pracę oraz zaangażowanie i wkład w rozwój rolnictwa w gminie Czarnków wyróżnienia z rąk wójta gminy Czarnków otrzymali: Państwo Daria i Mateusz Prymasowie z Komorzewa  i Państwo Irmina i Tomasz Ewaldowie z Romanowa Dolnego. Odznaczonym i wyróżnionym życzymy pomyślności, wytrwałości i dalszych sukcesów w działalności na rzecz rozwoju Polskiej Wsi. By ciężkiej pracy zawsze towarzyszyła satysfakcja i radość z dobrze spełnionego posłannictwa.

Podczas dożynek nagrodzono również twórców pięknych wieńców dożynkowych wyłonionych w konkursie w dziedzinie kultury i sztuki "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy". Po obradach komisji okazało się, że najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Śmieszkowa. Miejsce drugie w tej rywalizacji zajęła ekipa pochodząca z Walkowic. Podium zamknęło sołectwo Jędrzejewo. Wyróżnienia powędrowały do wsi: Komorzewo, Gajewo, Kuźnica Czarnkowska.

Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych cieszyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz przyznanie nagród w konkursie "Piękna wieś dziełem jej mieszkańców". W efekcie zostali wyłonieni następujący laureaci: kategoria "Wieś" - I miejsce (1000 zł) Kuźnica Czarnkowska, II miejsce (700 zł) Mikołajewo, kategoria "Zagroda rolnicza" - I miejsce (700 zł) Małgorzata i Tomasz Kaźmierek z Mikołajewa; kategoria "Zagroda nierolnicza" - I miejsce (700 zł) Ewelina Łucyk z Brzeźna, II miejsce (600 zł) Leokadia Brzeźniak z Kuźnicy Czarnkowskiej, III miejsce (500 zł ) Andrzej Kaźmierczak z Ciszkowa.

W trakcie dożynek jury wybrało zwycięzców konkursu ,,Najpiękniejsze stoisko Dożynkowe”. Te najpiękniejsze było wybierane spośród 13 stoisk zaprezentowanych przez sołectwa. Pierwsze miejsce zdobyło stoisko Sołectwa Romanowo Dolne (1000 zł). Miejsce drugie zajęło stoisko Kuźnicy Czarnkowskiej (1000 zł), a trzecie Gajewo (1000 zł). Wyróżnienie otrzymało Sołectwo Ciszkowo (500 zł).  W konkursie brały udział następujące także Sołectwa: Brzeźno, Sarbia-Sarbka, Komorzewo, Gajewo, Jędrzejewo, Huta, Mikołajewo, Romanowo Górne, Śmieszkowo.

Podczas gminnego święta przeprowadzony został konkurs ,,Najsmaczniejsza Potrawa w Gminie Czarnków”. W konkursie uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Czarnków. Smak 10 potraw zgłoszonych do konkursu oceniała komisja powołana przez Wójta Gminy Czarnków. Miała on nie lada gratkę, ponieważ nasze Panie kolejny raz zaskoczyły wszystkich pomysłami. Po ocenie i degustacji wyłoniono laureatów: I miejsce KGW Śmieszkowo (za polędwiczki w sosie kurkowym z kopytkami), II miejsce Walkowice (za królika w sosie własnym z kopytkami z puree), III miejsce KGW Kuźnica Czarnkowska (za kuźnickie Hołubcie). W konkursie brały także udział: KGW w Sarbi i Sarbce, KGW w Romanowie Dolnym, KGW w Romanowie Górnym, KGW w Mikołajewie "Mikobabki", KGW w Gajewie, KGW w Hucie "Huta Wianki", KGW w Jędrzejewie.

Podczas   tegorocznych   Dożynek   Gminnych   w   Walkowicach   mieliśmy   przyjemność zaprezentować   stanowisko   gminnego   punktu   konsultacyjno   -   informacyjnego   programu "Czyste   Powietrze".   Oprócz   informacji   jakie   uczestnicy   mogli   otrzymać   na   stanowisku pracownicy gminy Czarnków zorganizowali liczne konkursy oraz zabawy takie jak: układanie puzzli,   rozwiązywanie   krzyżówek   o   tematyce   ochrony   środowiska,   tworzenia   własnej ekologicznej torby czy plecaka. Za   udział   w   każdym   konkursie   uczestnicy   otrzymali   ciekawe   nagrody. Największym zainteresowaniem cieszyły się konkursy za które nagrodą był piękny drewniany domek dla pszczół murarek wykonany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gębicach.

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna. Najmłodsi mieszkańcy Gminy Czarnków, czyli nasze przedszkolaki z Walkowic zaprezentowały na scenie krótki program artystyczny, a później szerokiej publiczności zaprezentował się  jedenastoosobowy Zespół Śpiewaczy Kuźniczanie z Kuźnicy Czarnkowskiej. Wykonali Oni utwory ludowe doskonale wpisujące się w obchody Święta Plonów. Znani wykonawcy zyskali kolejnych wielu nowych sympatyków, którzy lubią folklor, swojskie rytmy i przyśpiewki pełne ludowej mądrości. Tego popołudnia przed publicznością wystąpili także laureaci XXV Festiwalu Piosenki w Górze nad Notecią, a także laureaci Gminnego Konkursu Tańca i Piosenki Wielkopolskiej w Hucie, którzy wspaniale zaprezentowali swoje wokalne i taneczne umiejętności, a przy okazji świetnie się bawili. Na scenie wkrótce potem zaprezentowała talent Lena Topór. Do miłych niespodzianek wieczoru dołączył niebawem: popisowy duet Adagio Katarzyna Dunajska i Tomasz Czarnecki. Artyści brawurowo wykonali  przeboje ze znanych operetek i musicali. Przypomnieli  wielki szlagier Jana Kiepury „Brunetki, blondynki", czy „Jakże mam ci wytłumaczyć" z operetki „Księżniczka Czardasza". Później ze specjalnym programem ,, A ziemia toczy, toczy swój garb uroczy” na scenie rozgościli się harcerze z 7 Gromady Zuchowej „Andromeda”, 12 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Draco” oraz 27 Drużyny Wędrowniczej „Phoenix”. Dożynki uświetniły tańcem nowoczesnym ze wstążką przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Jędrzejewie. W niedzielny wieczór na przygotowanej do koncertu rockowego scenie pojawił się Gabriel Fleszar – wokalista znany z takich hitów jak ,,Kroplą deszczu”, ,,Nasza droga donikąd” czy ,,Bilet do nieba”. Artysta czarował wyjątkowym wokalem połączonym ze świetną grą na gitarze, życzliwą osobowością i swobodą przebywania na scenie. Repertuarem wypełnionym własnymi utworami oraz polsko i angielskojęzycznych artystów, a także miłosnymi balladami z powodzeniem wprowadził w romantyczny nastrój znaczną część publiczności. Ponad godzinny koncert nie obył się bez bisów. Była też chwila na autografy i rozmowy z fanami. Na koniec przyszedł czas na zabawę z Dj-em.

 

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację Dożynek Gminnych. Zorganizowanie takiej uroczystości wymaga dużego nakładu pracy. Tegoroczne dożynki nie mogłyby się odbyć bez wsparcia i intensywnych, wielotygodniowych przygotowań wielu osób. Nie sposób wymienić  wszystkich, ale szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców sołectwa Walkowice - z Panem sołtysem Wiesławem Zastawnym na czele, którzy ugościli nas tak pięknie. Podziękowania kierujemy w stronę starostów Pani Ewy Rybak i Pana Andrzeja Wagnera za aktywne włączenie się w organizację wydarzenia. Dziękujemy również Radzie Sołeckiej, radnemu Gminy Czarnków Dominikowi Gałązce, KGW w Walkowicach, druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Walkowicach, za zaangażowanie, które przyczyniło się do zorganizowania Dożynek na bardzo wysokim poziomie. Dziękujemy wszystkim rolnikom, a w szczególności Gospodarstwu Janusza, Krystiana, Jarosława i Michała Jeleńkowskich za pięknie zorganizowaną wystawę sprzętu rolniczego będącego w zasobach tego gospodarstwa oraz za szczególną pomoc w organizacji. Panu Krzysztofowi Wagnerowi dziękujemy za piękne dekoracje, które dosłownie zachwycały. Dziękujemy służbom porządkowym, firmie Combat, za dbanie o nasze wspólne bezpieczeństwo w czasie całego wydarzenia. Pragniemy podziękować proboszczowi z Parafii w Kruszewie ks. Pawłowi Piotrowi Froelich za odprawienie uroczystej dziękczynnej Mszy Świętej. Dziękujemy grupom wieńcowym za wielomiesięczny trud włożony w przygotowanie wieńców dożynkowych – symbolu tradycji i wdzięczności za tegoroczne plony. Dziękujemy za przekazywanie tej pięknej tradycji kolejnym pokoleniom. Dziękujemy naszym Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Czarnków za upieczenie przepysznych ciast i zadbanie o słodki poczęstunek podczas gminnych dożynek. Dziękujemy sołtysom, radnym, radom sołeckim, Kołom Gospodyń Wiejskich, oraz całej lokalnej społeczności Gminy Czarnków, którzy w jakikolwiek sposób brali udział w przygotowaniach przepięknych stoisk. Trzynaście sołectw, trzynaście przepięknych stoisk tematycznie udekorowanych, ze stołami przepełnionymi własnoręcznie pieczonymi ciastami, przygotowywanymi potrawami, przekąskami – w trosce o najmniejszy szczegół, by wspólnie zorganizować gminne dożynki. Dziękujemy wszystkim wykonawcom, zespołom, zespołowi Sygnalistów Myśliwskich z Panem Maciejem Strawą na czele i wybornej publiczności. Niesamowite doznania są Waszą zasługą. Dziękujemy pracownikom Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie za nagłośnienie, oświetlenie i obsługę techniczną zapełnionego po brzegi wymagającego programu artystycznego i wzorową współpracę. Dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy Czarnków, Centrum Usług Społecznych w Gminie Czarnków zarówno za opracowanie programu wydarzenia, jak i  promocję i realizację całego przedsięwzięcia. Szczególne słowa uznania kierujemy do sołectw i ich reprezentacji, gdyż to dzięki Państwa pracy oraz zaangażowaniu gmina Czarnków mogła zaprezentować się jako gmina prężnie działająca, nowoczesna, ale szanująca tradycję. Dziękujemy całej społeczności gminy Czarnków za to, że potrafimy się zjednoczyć, razem pracować i razem świętować. Tak jak i w ubiegłych latach mogliśmy liczyć na życzliwość wielu firm, którym serdecznie dziękujemy za wieloletnią współpracę. W organizacji Dożynek wsparli nas: METROLOG, KOMAT, STEICO, BS CZARNKÓW, KRUSZGEO, DORA METAL, ENERGIA PRZYSZŁOŚCI.

Z wyrazami wdzięczności

Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek

Zastępca Wójta Gminy Czarnków Monika Piotrowska

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności