28.07.2024
Imieniny: Ady, Wiwiany i Sylwiusza

Uroczyste obchody Święta Plonów - Śmieszkowo 2014

Uroczyste obchody Święta Plonów - Śmieszkowo 2014

 

Dożynki to tradycyjne ścięcie ostatnich kłosów zboża i uroczyste przeniesienie uwitego wieńca do domu gospodarza, połączone często z huczną zabawą...

 

 

Niedziela, 24 sierpnia 2014r. w Śmieszkowie gm. Czarnków upłynęła pod znakiem dożynek gminnych. Mieszkańcy gminy dziękowali za tegoroczne plony, jakie wydała ziemia. Dożynkowe święto rozpoczęło się mszą św. odprawioną na sali wiejskiej, którą celebrował ks. dziekan Krzysztof Sobkowiak. Po zakończeniu mszy barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą Czarnkowskiego Domu Kultury wraz z czirliderkami „Pa Marsze" przeszedł na stadion sportowy, gdzie odbyły się główne uroczystości. Wieńce zrobione z pozostawionych na polu zbóż, kwiatów, ziół i ozdobione owocami ustawiono wzdłuż sceny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkich uczestników dożynek z całego serca powitał Pan Krzysztof Chyży, Radny Gminy Czarnków, prezes Stowarzyszenia "Przyszłość dla Śmieszkowa". Następnie poprosił gospodarza -pana Wójta o zabranie głosu. W krótkim wystąpieniu powitalnym Wójt Gminy podziękował rolnikom za całoroczny trud. Słowa podziękowania skierował również do organizatorów dożynek.  Oficjalne otwarcie nastąpiło wraz z momentem przekazania bochna chleba, symbolu urodzaju i dostatku oraz szacunku i oddania, przez starostów dożynek na ręce gospodarzy - Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy.

 

A starostami w tym roku byli:

Katarzyna Durska, która wspólnie z mężem Adamem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 34,91 ha położone na terenie Gminy Czarnków, przejęte po rodzicach. Główną produkcją jest dobrej jakości mleko. Gospodarstwo ciągle modernizowane, korzysta ze środków Unii Europejskiej, z których została zakupiona ładowarka teleskopowa, prasa zwijająca oraz roztrząsacz obornika. Posiadają także nowoczesny ciągnik Johndere zakupiony ze środków własnych.

Piotr Świątek, który prowadzi gospodarstwo rolne wielokierunkowe o powierzchni 25,35 ha przejęte po rodzicach w roku 2006. Wyniki produkcyjne, które uzyskuje są bez udziału środków zewnętrznych. Korzystając tylko z dopłat bezpośrednich osiąga produkcję wyższą niż średnia gminy.

Okolicznościowe przemówienia pełne ciepłych słów z wyrazami wdzięczności i szacunku, kierowane w stronę rolników, wygłosili: pani Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP, pan Wiesław Maszewski Starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, pan Bogdan Tomaszewski Radny Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, a także pan Krzysztof Grzymała Prezes Powiatowej Izby Rolniczej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją wyłoniona komisja konkursowa dokonała oceny przyniesionych wieńców dożynkowych. Regulamin konkursu przedstawiła przewodnicząca komisji pani Alina Wawrzyniak. Na tegoroczne  dożynki wieńce przygotowało 9 sołectw m.in. Walkowice, Śmieszkowo, Sarbia-Sarbka, Gębice, Romanowo Górne, Huta, Jędrzejewo, Zofiowo i Kuźnica Czarnkowska. Estetyka i dbałość o jakość wykonania sprawiły, że wybór tego najpiękniejszego był bardzo trudny. Ostatecznie pierwsze miejsce w konkursie zajął wieniec wykonany przez mieszkańców Zofiowa i to on będzie reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatowych w Dzierżążnie Wielkim. Drugie miejsce komisja przyznała wieńcowi gospodarzy wykonanemu przez sołectwo Śmieszkowo, a trzecie wieńcowi z Huty.

W trakcie pracy komisji wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszej gminy zgromadzeni na stadionie sportowym wysłuchali występu zespołu „Gorajskie Echo" oraz po raz drugi Orkiestry Dętej Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie pod batutą Tadeusza Kurzaca.  Jak zawsze występowi orkiestry towarzyszył zespół czirliderek „Pa Marsze".

Podsumowanie tegorocznych plonów to również dobry moment na docenienie ciężkiej pracy i dokonań naszych rolników. Wójt Gminy wręczył honorowe odznaczenia  „Zasłużony dla rolnictwa", które otrzymali: pan Jan Nowak, pan Kazimierz Rakowicz oraz pan Władysław Piątek.

 

Kolejne występy artystyczne będące przesłaniem o tradycji obchodów święta plonów przygotowane zostały przez wychowanków Przedszkola Publicznego  oraz Szkoły Podstawowej w Śmieszkowie. Pomimo chłodu i przelotnych opadów deszczu licznie zgromadzona publiczność  nagrodziła wysiłek dzieci gromkimi brawami.

 
 

 

Za udział i nominowanie do najlepszej 20 rolników na szczeblu wojewódzkim w konkursie „Wielkopolski Rolnik Roku" Wójt Gminy podziękował państwu Elżbiecie i Kazimierzowi Robak. Był to także dobry moment do wręczenia wyróżnień państwu Annie i Jarosławowi Zdunko oraz pani Lucynie Dubiak, za efektywne gospodarowanie, zaangażowanie i trud, owocujący znaczącym postępem technologicznym i biologicznym w produkcji rolnej.

 

Dożynki gminne to okazja do rozstrzygnięcia konkursu „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców". Nagrody i wyróżnienia w kategorii „wieś" , „zagroda rolnicza"  i „zagroda nierolnicza" wręczył Wójt Gminy Bolesław Chwarścianek.

 

Nagrody w kategorii „Wieś"

1.       Śmieszkowo

2.       Mikołajewo

3.       Marunowo

 

Nagrody w kategorii „Zagroda rolnicza"

1.       Teresa i Edmund Grabianowscy z Huty

2.       Małgorzata i Robert Kajzderscy z Marunowa

3.       Maria Graś z Mikołajewa

4.       Henryka i Jacek Sowińscy ze Śmieszkowa

5.       Mirosława i Jan Lalasz ze Śmieszkowa

Wyróżnienia w kategorii „Zagroda rolnicza"

1.       Jolanta i Hans Eckhoff z Radolinka

2.       Małgorzata i Jerzy Geremek ze Śmieszkowa

Nagrody w kategorii „Zagroda nierolnicza"

1.       Władysław Pepke z Brzeźna

2.       Barbara i Józef Roszak z Góry-Pianówki

3.       Bernadeta i Tomasz Połczyńscy z Huty

4.       Halina i Tadeusz Wolscy z Jędrzejewa

5.       Małgorzata i Jacek Szafińscy z Kuźnicy Czarnkowskiej

6.       Ks. Paweł Janaszkiewicz z Kuźnicy Czarnkowskiej

7.       Longina i Jerzy Szydlik z Romanowa Dolnego

8.       Ewelina i Marcin Starosta z Romanowa Dolnego

9.       Krystyna i Ryszard Chodzyńscy z Sarbi-Sarbki

10.   Jadwiga i Antoni Czarneccy ze Śmieszkowa

11.   Dorota Pilawska ze Średnicy

12.   Wioletta i Wiesław Kaźmierczak z Walkowic

13.   Regina Piątek z Walkowic

14.   Józef Pyterek z Zofiowa

15.   Hanna I Grzegorz Dolni z Zofiowa

Wyróżnienia kategorii „Zagroda nierolnicza"

1.       Elżbieta i Jan Sroka z Brzeźna

2.       Mariola i Dariusz Pepke z Brzeźna

3.       Irena i Krzysztof Biesiada z Góry-Pianówki

4.       Wioletta i Radosław Tafiłowscy z Huty

5.       Zofia Polcyn z Jędrzejewa

6.       Aneta i Mateusz Figiel z Kuźnicy Czarnkowskiej

7.       Maria i Ryszard Kajzderscy z Marunowa

8.       Maria i Ryszard Chmielnik z Radolinka

9.       Teresa i Zdzisław Brzeźniak ze Śmieszkowa

10.   Małgorzata i Marian Wenz ze Śmieszkowa

11.   Aleksandra i Andrzej Glapińscy ze Średnicy

12.   Zenon Filinger z Walkowic

13.   Małgorzata i Tomasz Derkacz z Zofiowa

Tradycją Święta Plonów jest Dożynkowy Turniej Wsi, w którym udział wzięły reprezentacje mieszkańców Ciszkowa, Kuźnicy Czarnkowskiej, Mikołajewa i Śmieszkowa. Publiczność gromkimi brawami i okrzykami dopingowała zawodników, którzy zmagali się m.in. w takich konkurencjach jak: sztafeta z mlekiem, rzut jajkiem, spacer farmera, tango z bolcem, czy wczesne wykopki. Tą pełną pozytywnych emocji zabawę wygrała wieś Ciszkowo zdobywając 29 punktów. Ostatnim akordem tegorocznej imprezy była zabawa pod chmurką do białego rana.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności