Mieszko, Książę Polski został ochrzczony (Mesco dux Pologne baptizatur), czyli niebywała lekcja historii w Zespole Szkół w Gębicach

[0]
Treść

„Gdzie chrzest, tam nadzieja"

Mieszko, Książę Polski został ochrzczony (Mesco dux Pologne baptizatur),

 czyli niebywała lekcja historii w Zespole Szkół w Gębicach

Szkole Podstawowej,  Publicznym Gimnazjum im. Leśników Polskich

 

 

22.04.2016r. cała społeczność Zespołu Szkół w Gębicach Szkoły Podstawowej Publicznego Gimnazjum im. Leśników Polskich świętowała 1050 Rocznicę Chrztu Polski. „Witam wszystkie niewiasty, białogłowy, dziewki, witam rycerzy, ascetów i chłopów. Posłuchajcie Bracia Mili, witam was z całego serca, wasze odświętne stroje świadczą o doniosłości dzisiejszego wydarzenia" - tymi słowami powitała serdecznie wszystkich zgromadzonych  dyrektor szkoły Pani Beata Maszewska. Spotkanie to było pełne symboliki. Zarówno najmłodsi, jak i ci przebrani w stroje z epoki Średniowiecza  starsi, dzierżyli w dłoniach miecze, tarcze, oszczepy i hełmy. Na ich piersiach widniały krzyże - symbole Chrześcijaństwa  oraz słoneczka - symbole pogaństwa.

„Salve!" (Witajcie!) - zakrzyknęli na dziedzińcu szkoły rycerze z Grupy Rekonstrukcyjnej z Lublina. Wyjaśnili oni wszystkim zgromadzonym ideę kodeksu średniowiecznego rycerza, dla którego najważniejsze były: HONOR i ODWAGA. Każdy rycerz otrzymuje na dowód męskości miecz (symbol wiary chrześcijańskiej), tarczę, hełm, zbroję, pas i pozłacane ostrogi. Rycerze zaprezentowali broń średniowieczną - buzdygan, buławę, kiścień, młot rycerski oraz topór. Opowiedzieli również o roli giermka jako tego, który służył swojemu panu - stawał do walki o niego, a niekiedy kończył ją samotnie.

Uczniowie zostali postraszeni dybami (średniowiecznymi narzędziami tortur), które były stosowane za kradzieże i zdrady króla.

Odbyła się konkurencja dla kandydatów na giermków. Uczniowie pretendujący do roli giermków musieli wykazać się siłą i inteligencją. Bezkonkurencyjny okazał się tutaj Wojciech Mendyk, którego z pewnością nie powstydziłby się najsłynniejszy polski rycerz Zawisza Czarny.

Ten jakże uroczysty dzień uświetnili swoją obecnością Pan Mieczysław Kosicki i Pan Remigiusz Rychlik z Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie". „Zależy nam na tym, żebyście pokochali Polskę" powiedział Pan Kosicki, po czym wygłosił prelekcję na temat „Dziedzictwo kultury sakralnej  Narodu Polskiego w 1050 Rocznicę Chrztu Polski 966-2016". Prelegent podkreślił  w swoim wystąpieniu wyjątkowość Polski na mapie Europy, która jak żaden inny kraj na Świecie bogata jest w figury i krzyże przydrożne stanowiące symbol wiary. Mówca zwrócił uwagę słuchaczy na fakt, że Mieszko I przyjmując Chrzest wprowadził Słowian w Kulturę Europejskiej Cywilizacji. Przekaz multimedialny zaprezentowany przez Pana Kosickiego zawierał zdjęcia 65 kościołów - pomników polskiej historii. „Złoto zdobień błyszczące  w zabytkach to piękno bajkowe"- mówi pan Mieczysław, który pozostawił nas z bardzo bogatą  wiedzą.

W kolejnym etapie Obchodów Rocznicy Chrztu Polski odbyła się projekcja filmu na temat genezy przyjęcia przez Polskę Chrześcijaństwa. Młodzież zaprezentowała swoje talenty recytatorskie i aktorskie w scenkach przedstawiających życie codzienne w Średniowieczu. Inspiracją dla Uczniów Szkoły Podstawowej była legenda o Lechu, Czechu i Rusie.

„Jaki piękny orzeł na gałęzi.

Jaki wspaniały...jaki potężny...

Jak bronić gniazda wskazałeś.

Przykład nam dobry dałeś".

Klasy Gimnazjum zaprezentowały scenki o następującej tematyce:

IA: „Popiel i Piast"

IB: „Średniowieczne szkolnictwo"

IIA: „Biesiada średniowieczna"

IIB: „Zjazd Gnieźnieński"

IIIA: „Mieszko I przyjmuje Chrześcijaństwo"

III B: „Średniowieczna komunikacja"

Była to wyjątkowa, żywa, poruszająca lekcja historii, historii przedstawionej w nietuzinkowy sposób. Lekcja wyjątkowa, która na zawsze zapisze się w naszej pamięci.

Choć Mieszko I przyjął chrzest z powodów politycznych to należy pamiętać, że przyjął tym samym do serca Polski Jezusa. Z okazji Obchodów 1050 Rocznicy Chrztu Polski oraz na pamiątkę własnego chrztu przewodniczący klas otrzymali z rąk pani dyrektor dyplomy przypominające o tych podniosłych wydarzeniach. Ten obfitujący w ciekawe spotkania i turnieje dzień podsumowała pani dyrektor Beata Maszewska dziękując wszystkim zaangażowanym w jego przygotowanie, a w szczególności koordynatorce działań pani Monice Pertek-Koprowskiej, Siostrze Kamili, wicedyrektorowi szkoły pani Agnieszce Tadeuszak, pani Izabeli Rybarczyk, pani Dorocie Sarapuk, pani Małgorzacie Skibickiej, pani Lucynie Dezor, pani Ewie Bals, panu Grzegorzowi Rączce oraz Pedagogowi i Wychowawcom Wszystkich Klas.

Pani dyrektor podkreśliła, że spędziliśmy razem wyjątkowy dzień, a przy tej niepowtarzalnej okazji chciałoby się rzec: „Panie, dziękujemy za dar, który otrzymaliśmy kilkanaście lat temu - za dar życia. Przewielebny Ojcze prosimy Cię o dar mądrości, byśmy mogli wykorzystywać go w codziennym życiu".

 

 

 

 

 [1]

 

 [2]

 [3]

 [4]

 [5]

 [6]


Adres źródłowy: https://czarnkowgmina.pl/aktualnosc/mieszko-ksiaze-polski-zostal-ochrzczony-mesco-dux-pologne-baptizatur-czyli-niebywala

Załączniki
  • [0] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/styles/large/public/default_images/news.png?itok=sbaOE-z3
  • [1] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/pliki/news/imported/p4220378.jpg
  • [2] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/pliki/news/imported/p4220438.jpg
  • [3] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/pliki/news/imported/p4220489.jpg
  • [4] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/pliki/news/imported/zalacznik_bez_tytulu_01591.jpg
  • [5] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/pliki/news/imported/zalacznik_bez_tytulu_01594.jpg
  • [6] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/pliki/news/imported/zalacznik_bez_tytulu_01597.jpg