XXII Gminny Festiwal Piosenki w Amfiteatrze w Górze nad Notecią

[0]
Treść

UDANE PREZENTACJE, NIESAMOWITE POKAZY, IDEALNA POGODA, WSPANIAŁA PUBLICZNOŚĆ I CIEPŁA ATMOSFERA.

XXII Gminny Festiwal Piosenki pod patronatem wójta Gminy Czarnków oraz Poznańskiego Stowarzyszenia Animatorów Kultury, odbył się w sobotę 16.06.2018 r. w Amfiteatrze w Górze nad Notecią. Organizatorami byli: Gmina Czarnków, Sołectwo Góra- Pianówka, oraz Publiczna Biblioteka Gminy Czarnków w Hucie. Tegoroczna edycja konkursu, przyciągnęła do przepięknej miejscowości w gminie Czarnków młodych artystów, którzy przez trzy godziny dwoili i troili się na scenie przekonując widzów i jury o swoich zdolnościach artystycznych. Zgromadzona publiczność przez cały czas trwania prezentacji oklaskiwała młodych śpiewaków, a jury miało trudny wybór, aby z pośród zdolnych wykonawców wyłonić zwycięzców. W Komisji zasiedli: instrumentalista, kompozytor, przewodniczący Krzysztof Gruszka; reprezentująca Poznańskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury Agnieszka Wiśniewska; muzyk z wykształcenia i zamiłowania, gitarzysta, kompozytor, aranżer i autor tekstów Olgierd Albiński; redaktor, który „ słyszy, lubi i rozumie muzykę" Piotr Keil. Jury przyznało, że miało w tym roku trudny orzech do zgryzienia dokonując werdyktu, ponieważ wszyscy artyści przygotowali się do konkursu rewelacyjnie, a ich występy zostały przyjęte wielkimi brawami. Oceniający jednogłośnie podjęli decyzję, że w tegorocznym festiwalu wszyscy są zwycięzcami.

Festiwal ma już swoją tradycje, cieszy się wśród dzieci i młodzieży dużą popularnością i na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Czarnków. Tradycja ta zrodziła się z pasji nauczycieli, pragnących stworzyć uczniom możliwość poznania i doświadczenia czegoś niecodziennego, wykraczającego poza szkolną rzeczywistość.

Na samym początku publiczność wysłuchała laureata wielu konkursów, zdobywcę pierwszego miejsca w konkursie ogólnopolskim i nagrody „Róg Wojskiego" - Zespołu Trębaczy Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Festiwal otworzyli, witając uczestników, widzów i gości: wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, zastępca wójta Monika Piotrowska, oraz przewodniczący Rady Gminy Czarnków Janusz Wielgosz.

Profesjonalna ekipa konferansjerska, czyli Elżbieta Wojtas i Paweł Kuleszewicz, aktorzy związani m. in. z Sapartowskim Teatrem Lalek Dudula zapraszali na scenę wszystkich młodych wykonawców, którzy zechcieli uczestniczyć w konkursie piosenki. Każdy z wykonawców miał swoje kilka minut na scenie. Siedząc na widowni można było być lekko oszołomionym różnorodnością tekstów - i tych bardzo prostych, wyśpiewywanych głosami na początku edukacji, jak i tych bardziej skomplikowanych, o głębszej treści, wykonywanych przez głosy mocne, czy głosy o cieplejszej barwie.

Ocenie podlegały walory wokalne i interpretacja utworu. Jury zwracało też uwagę na dobór repertuaru do wieku i możliwości wykonawcy, a także na ogólny wyraz artystyczny i zaangażowanie: ruch sceniczny, oddanie klimatu piosenki. Była elegancja i trema, a także szczery uśmiech oraz prawdziwa radość śpiewania. Uczestnicy dostarczyli wszystkim wielu miłych, wzruszających doznań i pomimo że konkurowali o nagrody, stworzyli między sobą i na scenie dobrą, serdeczną atmosferę.

Około godziny 17.00 rozpoczęła się ceremonia ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. W najmłodszej kategorii na pierwsze miejsce jednogłośnie zasłużyła młodziutka Lena Topór, która zaprezentowała utwór ,,Maluję wielki dom". Drugie miejsce otrzymała w tym roku debiutująca Pola Handschke za wykonanie utworu ,,Rodzinka", a trzecie odebrała Nikola Jahnz reprezentująca Publiczne Przedszkole w Jędrzejewie. Wyróżnienie natomiast powędrowało do Nikoli Witt. W kategorii (I-III) najlepszą wokalistką okazała się tym razem reprezentantka Szkoły Podstawowej w Jędrzejewie Zuzanna Mąka, która przepięknie opowiadała o schowanych w kapeluszu marzeniach. Drugie miejsce wyśpiewała Wiktoria Jessa, a trzecie zdobyła Wiktoria Milewska. Jury przyznało również wyróżnienie dla Magdaleny Sobotki, która zaśpiewała utwór Jarosława Piątkowskiego ,,Różowa piosenka". Zaś w kategorii (IV-VI) widzowie festiwalu usłyszeli familijny rock and roll, piosenkę prosto z bajki i utwory z list przebojów. Najwięcej punktów otrzymała Agata Kulesza za wykonanie starej baśni. Martyna Leśniewska z Romanowa Dolnego otrzymała drugie miejsce, a wyróżniona w ubiegłym roku Julia Dunal reprezentująca Zespół Szkół im. Leśników Polskich w Gębicach odebrała w sobotę zasłużoną trzecią nagrodę. Wyróżnienie powędrowało tym razem do Laury Handschke. W ostatniej kategorii pierwsze miejsce zajęła Agata Korzeniewska, która wzruszała piosenką ,,Nic tu po mnie", drugie miejsce popłynęło do Julii Golon, trzecie odebrała Zuzanna Graj. Wyróżnienie trafiło do Natalii Nowotnej. 

Najlepsi wykonawcy zostali nagrodzeni statuetkami i nagrodami rzeczowymi. Zajęcie pierwszego miejsca wiązało się dodatkowo z otrzymaniem statuetki Wójta Gminy Czarnków XXII Festiwalu Piosenki w Górze nad Notecią. Pozostali uczestnicy odebrali upominki w podziękowaniu na uczestnictwo. Nagrody wręczali: przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Czarnkowie pani Irena Kubiś, oraz organizatorzy: wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, sołtys wsi Góra Pianówka Zbigniew Rzysko, dyrektor Publicznej Biblioteki Gminy Czarnków w Hucie Edyta Kleige. Nagrodę specjalną - gitarę ufundowaną przez przewodniczącego Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Bogdana Tomaszewskiego - odebrała Agata Kulesza. 

Z przyjemnością wysłuchaliśmy także kilka piosenek w wykonaniu Kamila Januszkiewicza, które uświetniły to muzyczne spotkanie. Była także okazja, aby podziwiać układ taneczny zespołu z Brzeźna. W przerwie pomiędzy kolejnymi występami widzowie obejrzeli pokaz gruzińskich tańców.

Kolejna edycja konkursu mogła się odbyć dzięki pomocy ze strony niezawodnych Sponsorów, którzy od lat wspierają nasze działania kulturalne. Są nimi: Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, oraz Producent mebli i urządzeń ze stali nierdzewnej dla gastronomii firma KOMAT. Partnerami byli: Centrum Ogrodnicze Maciejka, Zespół Szkół Leśnych w Goraju, Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej w Gębiczynie, Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek, oraz Nadleśnictwo Sarbia-Sarbka.

Z wielką radością gościliśmy wszystkich wykonawców, opiekunów i przybyłych gości. Nie zabrakło też rodziców, babć i dziadków, którzy razem z młodymi solistami przeżywali występy. Szkoda tylko, że wszystko co dobre, tak szybko się kończy. Dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy przygotowywali tegorocznych wykonawców. Dziękujemy strażakom OSP Ciszkowo za pomoc w organizacji. Serdecznie zapraszamy na kolejną XXIII edycję Festiwalu.

Do zobaczenia za rok.

 


Adres źródłowy: https://czarnkowgmina.pl/aktualnosc/xxii-gminny-festiwal-piosenki-w-amfiteatrze-w-gorze-nad-notecia

Załączniki
  • [0] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/styles/large/public/default_images/news.png?itok=sbaOE-z3