W wrześniu Ogólnopolski Konwent Samorządowy "Mosty dla Regionów"

[0]
Treść
 Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie[1] Premier Mateusz Morawiecki w czerwcu ogłosił program "Mosty Plus". W ramach tej inicjatywy do roku 2025 mają powstać aż 22 nowe lokalne mosty w całej Polsce. Wśród rekomendowanych propozycji jest także przeprawa mostowa na Noteci w miejscowości Ciszkowo.

Most zwodzony w tej miejscowości według najstarszych mieszkańców funkcjonował do roku 1938. Po wojnie, pomimo wielokrotnych apeli mieszkańców, udało się odtworzyć tylko przeprawę promową. Utworzenie Samorządu Wojewódzkiego w nowej strukturze dało dodatkowy impuls do starań mieszkańców o budowę mostu.

Teraz w ciągu drogi wojewódzkiej nr 153 z problemami borykają się głównie rolnicy, których pola uprawne położone są po drugiej stronie rzeki. Przypomnijmy, że już w październiku 2002 roku mieszkańcy miejscowości położonych przy drodze wojewódzkiej Czarnków - Wieleń (Góra nad Notecią, Pianówka, Ciszkowo, Mikołajewo, Gulcz), zwrócili się do ówczesnego Marszałka oraz do Zarządu Dróg Wojewódzkich z prośbą o pomoc w sprawie budowy w miejscowości Ciszkowo małego mostu na rzece Noteć. Mieszkańcy twierdzili wówczas, że transport na drugi brzeg rzeki jest niebezpieczny, a reżim pracy promu bardzo ograniczony. Czas oczekiwania na przeprawę jest długi, a prace na łąkach do późnych godzin wieczornych z uwagi na określone godziny promu są niemożliwe. 
  [2]

Największą niedogodnością przeprawy jest uzależnienie od stanów poziomu wody i warunków atmosferycznych. W tej sytuacji mało ekonomiczne jest korzystanie z oddalonego o 9 km mostu w Czarnkowie. Dość intensywny jest tam także ruch osobowy, bo miejsce to stanowi doskonały skrót pomiędzy drogami Ciszkowo - Wronki i Czarnków - Trzcianka - Wałcz. Mieszkańcy pracujący po drugiej stronie rzeki często korzystają z tej formy przeprawy.

-Marszałek był pod wrażeniem dużego zaangażowania mieszkańców ich determinacji, także zainteresował się rozpoznaniem technicznym starego mostu- wspomina dziś wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek. Realizacja nie doczekała się finału w postaci rozpoczęcia budowy. Zarząd Dróg Wojewódzkich przysłał później informację, że most został wpisany do Planu Zamówień Inwestycyjnych na lata 2007-2013. Niestety w latach następnych nastąpiła korekta i most nie znalazł się w nowym planie inwestycyjnym. W kwietniu 2014 roku radny Gminy Czarnków Jan Majewski, występując w imieniu mieszkańców nadnoteckich wiosek, ponowił prośbę o budowę mostu. Wniosek był poparty podpisami mieszkańców. -Droga nr 153 łączy Siedlisko z Lubaszem, ale przede wszystkim łączy dwie drogi wojewódzkie po dwóch stronach Noteci. Droga ta stanowi też połączenie z Wronkami i dalej z autostradą A2. Most ma znaczenie strategiczne, stąd nie dziwimy się, że znalazł się na liście mostów w programie rządowym. Na odcinku 30 km od Wielenia do Czarnkowa nie ma żadnego mostu. To przerwana droga ważna dla rozwoju regionu- mówi radny Gminy Czarnków Jan Majewski. -Wybudowanie mostu, to jednorazowy wydatek, który rozwiązałby problemy z przeprawą promową, zatrzymałby coroczne koszty z tym związane i spełniłby wieloletnie oczekiwania mieszkańców- twierdzi wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek.

Most na wysokości miejscowości Ciszkowo, jeśli miałby rzeczywiście powstać, jak wskazuje rząd, to najpewniej właśnie w ciągu drogi wojewódzkiej 153. Co ciekawe, w tym miejscu most już kiedyś istniał. Był to most drewniany o niskim zawieszeniu w stosunku do linii wodnej. Swojego rodzaju ciekawostką było podnoszenie zwodzonego przęsła, dzięki czemu w głąb rzeki płynęły jednostki pływające (oczywiście mieszczące się w określonych parametrach dotyczących szerokości i wysokości). Drewniana konstrukcja z biegiem lat stopniowo zaczęła ujawniać swoje wady, a żywotność mostu stawała się coraz bardziej dyskusyjna, dlatego w 1938 roku zdecydowano o jego rozebraniu. Tezę tę można odnaleźć w niektórych relacjach, jednak nie ma ona żadnego oficjalnego poparcia w materiałach źródłowych ani dokumentach z tamtych czasów. Sołtys wsi Ciszkowo Artur Wyrwa uważa dziś, że potrzeby mieszkańców nadnoteckich wsi są takie same jak przed laty. -Wprawdzie kolejki na przeprawie promowej bywają teraz tylko w okresie letnim, jednak należy pamiętać, że ewentualna inwestycja ułatwi rolnikom z naszej gminy przejazd- mówi dziś sołtys.

Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek już we wrześniu będzie brał udział w Ogólnopolskim Konwencie Samorządowym "Mosty dla Regionów", którego celem jest omówienie poszczególnych aspektów programu, w tym form i zasad współpracy samorządów ze stroną rządową oraz określenie kierunków działań, których podjęcie konieczne jest do pomyślnej realizacji przedstawionych planów.

 

Urząd Gminy Czarnków
Agnieszka Wiśniewska


Adres źródłowy: https://czarnkowgmina.pl/aktualnosc/w-wrzesniu-ogolnopolski-konwent-samorzadowy-mosty-dla-regionow

Załączniki
  • [0] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/styles/large/public/default_images/news.png?itok=sbaOE-z3
  • [1] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/pliki/news/imported/zdjecie_pochodzi_ze_zbiorow_muzeum_ziemi_czarnkowskiej_w_czarnkowie.jpg
  • [2] https://czarnkowgmina.pl/sites/default/files/pliki/news/imported/prom_w_ciszkowie.jpg