Zgodnie ze staropolskim zwyczajem wspólnie podziękowaliśmy za pomyślnie zakończone żniwa
Zgodnie ze staropolskim zwyczajem wspólnie podziękowaliśmy za pomyślnie zakończone żniwa.
Tradycją jest, że ostatnia niedziela wakacji dla Gminy Czarnków to dzień wyjątkowy i tak było w tym roku. 29 sierpnia 2021 r. w Zofiowie odbyły się Dożynki Gminne. Święto Plonów to dla rolników czas symboliczny, czas efektów wielomiesięcznej pracy. Kontynuowanie tradycji i podtrzymywanie szczególnie u rolników ducha obrzędu dożynkowego, zasługuje na aprobatę i uznanie.
Podsumowanie tegorocznych żniw rozpoczęła uroczysta Msza Św. Polowa koncelebrowana, której przewodniczył proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Kuźnicy Czarnkowskiej Ks. Marek Turoń. W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele samorządu, starostowie tegorocznych dożynek, delegacje wieńcowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy. Kazanie wygłosił ksiądz Adam Cyran, który z największym szacunkiem odniósł się do pracy rolników. Po nabożeństwie poświęcone zostały wieńce dożynkowe, a później przyszedł czas na ceremoniał dożynkowy.
Uroczystości obrzędowe rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Nieodłącznym punktem uroczystości był obrzęd dożynkowy, który w tym roku przeprowadził Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. Młodzi artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych – od siewu aż do zbiorów. Były więc zwyczaje powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Symbolicznym momentem było również przekazanie na ręce wójta Gminy Czarnków Bolesława Chwarścianka i przewodniczącego Rady Gminy Czarnków Krzysztofa Chyżego chleba ofiarowanego przez tegorocznych starostów dożynek: panią Renatę Czerniak z Kuźnicy Czarnkowskiej i pana Adama Warnke z Gajewa. Starościna wraz z starostą dożynek zwrócili się do wójta i przewodniczącego i przekazali chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Wójt, dziękując za plony jak nakazuje tradycja, zaprosił wszystkich do wspólnego dzielenia się poświęconym chlebem.
Jak podali prowadzący: Iwona Ciechanowicz i Krzysztof Gała
Starościna: Renata Czerniak z Kuźnicy Czarnkowskiej
Pani Renata Czerniak od urodzenia jest mieszkanką naszej Gminy. Od ponad 16-nastu lat wspólnie z mężem prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo rolne o pow. 96 ha, które zostało przejęte najpierw od dziadka, a później od ojca małżonka. Państwo Czerniak hodują ponad 210 sztuk bydła w tym 100 krów mlecznych. Średnia wydajność od sztuki wynosi ponad 11 tys. litrowów, co czyni ich jednym z największych dostawców miejscowej mleczarni w Czarnkowie. Na swoich gruntach uprawiają zboża i łąki z przeznaczeniem na paszę. Właściciele dokładają starań by ich gospodarstwo było nowoczesne i przyjazne dla zwierząt. Ostatnią inwestycją jest budowa obory z robotem udojowym, dodam, że jest to jedno z 4 gospodarstw w Gminie Czarnków posiadających robota udojowego. Państwo Czerniak są również rodzicami dla trójki córek.
Starosta: Adam Warnke z Gajewa
Adam Warnke prowadzi wraz z żoną świetnie prosperujące 80 hektarowe gospodarstwo leżące na obszarze Natura 2000 w naszej Gminie. Jako pierwszy hodowca w Polsce bierze udział w międzynarodowym programie ‘’Flagowy Rolnik”, przez co nawiązał współpracę z firmą McDonald's. Jest jednym z największych dostawców mleka najwyższej jakości do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie. Stado zwierząt liczy około 160 sztuk wraz z młodzieżą. Hodowca postawił dwie nowoczesne obory. Ta powstała w 2018 roku posiada technologie, które pomagają w codziennej pracy przy obsłudze zwierząt tym samym tworząc im przyjazne, sprzyjające zdrowiu otoczenie – ponieważ jest w pełni zautomatyzowana - m.in. posiada roboty udojowe Wśród maszyn pracujących w gospodarstwie znajdziemy między innymi ciągniki rolnicze, wóz paszowy, kosiarki, zgrabiarki i przetrząsarki. Wszystko zaczęło się 10 lat temu, kiedy pan Adam skorzystał z programu "Młody Rolnik", z którego środki przeznaczył na budowę swojej pierwszej obory, a teraz odnosi wielkie sukcesy rolnicze.
Nie zabrakło również uroczystych przemówień i podziękowań za zbiory.
Na początku głos zabrał gospodarz dożynek, wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, który powitał wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych Gości – Serdecznie wszystkich witam w naszej gminie. I chociaż nie wszyscy zaproszeni mogli przyjechać do Zofiowa, to chcę na początku podziękować za listy, które na moje ręce przesłali. W swoim przemówieniu i przy akompaniamencie od dawna wyczekiwanego deszczu włodarz podziękował rolnikom za ciężką pracę, trud i wysiłek życząc wszystkim, aby na stołach nie zabrakło chleba, który wypiekany jest z mąki z tegorocznych zbiorów. Po chwili głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swych wystąpieniach mówili przede wszystkim o niełatwej pracy rolników, ale także z okazji dożynek przekazali im najlepsze życzenia i pozdrowienia. Nie zabrakło również dyskusji na temat tego, co obecnie wzbudza niepokój.
List Posłanki na Sejm RP Marii Małgorzaty Janyski
List Posła na Sejm RP Marcina Porzucka
List Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego
List Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka
List Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego
List Radnego Województwa Wielkopolskiego Adama Bogrycewicza
Podczas Dożynek przyznano Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Uhonorowani prowadzą wzorowe gospodarstwa rolne będące efektem ciężkiej pracy oraz zamiłowania do rolnictwa. Otrzymanie odznaczenia w uznaniu zasług w dziedzinie rolnictwa jest szczególnym wyróżnieniem, które świadczy o zasługach, oddaniu pracy jak również zaradności i gospodarności. Odznaki przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uroczyście wręczył Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek.
Odznaki otrzymali:
Zasłużony dla Rolnictwa Feliks Łaszcz
Pan Feliks Łaszcz wspólnie z żoną Barbarą oraz bratem Jenem prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne o powierzchni 280 ha. Gospodarstwo rolne prowadzi od 12 roku życia – wtedy ojciec Michał zakupił 10 ha dla syna Feliksa. Pozostałą cześć gospodarstwa przejął po rodzicach wspólnie z bratem Janem. W latach 1986-1990 był kierownikiem Zakładu Rolnego PGR Chwaliszewo w okolicach Bydgoszcz. Do roku 2008 prowadził gospodarstwo ukierunkowane na produkcję roślinno-zwierzęce z trzodą o wielkości stada podstawowego 70 macior. Obecnie wyspecjalizował się w produkcji roślinnej uprawiając żyto, pszenicę, pszenżyto, rzepak oraz zboża ozime – uzyskując bardzo dobre wyniki produkcyjne. Posiada nowoczesny sprzęt pozwalający dotrzymać terminy agrotechniczne przy znacznej powierzchni gospodarstwa. Pan Feliks Łaszcz nieprzerwanie od 1990 roku związany jest z samorządem gminnym i powiatowym. W latach 1990-1998 pełnił w Gminie Czarnków funkcję Wójta. Po reformie administracji samorządowej, która weszła w życie w 1999 r. został pierwszym Starostą nowoutworzonego Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Następnie w latach 2003-2018 był zatrudniony na stanowisku Sekretarza Gminy Czarnków. Obecnie ponownie pełni funkcję Starosty Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.
Zasłużony dla Rolnictwa Andrzej Nowak
Pan Andrzej Nowak wspólnie z żoną Marią prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach w 2003 roku. Pan Nowak utrzymuje chów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Powierzchnia gospodarstwa to 17,1 ha, na których uprawia zboża z przeznaczeniem wypasania zwierząt. Poza gospodarstwem od wielu lat udziela się społecznie, nie odmawia pomocy mieszkańcom i współorganizuje dożynki i inne imprezy wiejskie. Jest aktywnym członkiem miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Rady Sołeckiej wsi Śmieszkowo.
Zasłużony dla Rolnictwa Grzegorz Czternastek
Pan Grzegorz Czternastek wspólnie z żoną Danutą prowadzi dobrze prosperujące indywidualne gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach w 1996 roku. Państwo Czternastek uprawiają blisko 57 ha ziemi – 42 ha własnej i 15 ha wydzierżawionej. Gospodarz zajmuje się hodowlą bydła mlecznego, posiadają 35 krów i produkują około 300 tysięcy litrów mleka rocznie. W przeszłości hodował trzodę chlewną. Stara się zapewnić odpowiednie warunki dla uprawy zbóż i traw łąkowych. Zajmuje się uprawą pszenicy, żyta, rzepaku oraz zbóż ozimych.
W trakcie oficjalnej części wójt wręczył wyróżnienia.
Za wieloletnią i owocną pracę oraz zaangażowanie i wkład w rozwój rolnictwa w gminie Czarnków, wyróżnienia otrzymali Państwo: Izabella i Paweł Małeccy z Marunowa, oraz Dorota i Tomasz Kamińscy z Brzeźna.
Symbol uznania Order Serca Matkom Wsi nadanym przez Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Chodzieży otrzymały Panie: Magdalena Urban, Małgorzata Kaźmierek, Ewa Ściepura, Agnieszka Towpik, Beata Wylegała.
Pomiędzy występami zespołów ludowych i atrakcjami miał miejsce konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.
Konkurs wzbudzał wiele emocji. Jury nie miało łatwego zadania. Ostatecznie wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce - Sołectwo Jędrzejewo
II miejsce - Sołectwo Komorzewo
III miejsce - Sołectwo Śmieszkowo
Wyróżnienie – Sołectwo Zofiowo
Wyróżnienie – Sołectwo Sarbia-Sarbka
Wyróżnienie – Sołectwo Kuźnica Czarnkowska
Wyróżnienie – Sołectwo Brzeźno
Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych cieszyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz przyznanie nagród w konkursie „Piękna Wieś Dziełem jej Mieszkańców”.
W tegorocznym konkursie ,,Piękna Wieś Dziełem jej Mieszkańców” w kategorii ,,Wieś” wzięło udział 8 wsi, w kategorii ,,Zagroda Rolnicza” 4 zagrody, natomiast w kategorii ,,Zagroda Nierolnicza” otrzymaliśmy 23 zgłoszenia. Komisja oceniając zagrody oraz wsie brała pod uwagę wiele kryteriów m.in. ogólny wygląd zabudowań, stan ogródków w tym ich zagospodarowanie, estetykę, wydzielenie części wypoczynkowej, stan i jakość ogrodzenia, stan utrzymania roślin oraz kompozycje roślinne, stan obejścia, czystość. W kategorii wieś także ogólne wrażenie całej wsi, czystość i porządek, ogródki przydomowe oraz ukwiecenie, rozwój wielofunkcyjności wsi czyli boiska, place zabaw, siłownie zewnętrzne, utrzymanie zieleni oraz stan chodników. Komisja niejednokrotnie miała dylemat, ponieważ wszystkie zagrody miały w sobie wiele piękna, uroku i każda z nich była wyjątkowa. W efekcie zostali wyłonieni następujący laureaci:
I. KATEGORIA „WIEŚ”
I miejsce (900 zł) Jędrzejewo
II miejsce (700 zł) Gębice
III miejsce (500 zł) Zofiowo
Wyróżnienie (200 zł) Kuźnica Czarnkowska
Wyróżnienie (200 zł) Romanowo Górne
Wyróżnienie (200 zł) Ciszkowo
II. KATEGORIA ZAGRODA ROLNICZA
I miejsce (700 zł) Pani Justyna Wojtysiak ze Śmieszkowa
II miejsce (600 zł) Państwo Magdalena i Mariusz Nowakowie z Huty
III miejsce (500 zł ) Państwo Małgorzata i Tomasz Kaźmierek z Mikołajewa
Wyróżnienia (200 zł) Pani Małgorzata Kowal z Ciszkowa
III. KATEGORIA ZAGRODA NIEROLNICZA
I miejsce (700 zł) Pani Anna Rążewska, Romanowo Górne
II miejsce (600 zł) Państwo Bernadetta i Sławomir Słaboszewscy, Śmieszkowo
III miejsce (500 zł ) Pani Renata Mądra – Wojtków, Piotr Wojtków, Zofiowo
Wyróżnienie (200 zł) Państwo Cecylia i Jan Maksińczyk, Pomorska Wola
Wyróżnienie (200 zł) Pan Dariusz Jankowski, Ciszkowo
Wyróżnienie (200 zł) Pan Kamil Nowicki, Komorzewo
Wyróżnienie (200 zł) Pani Joanna Bilska, Brzeźno
Wyróżnienie (200 zł) Pani Teresa Kurowska, Romanowo Górne
Wyróżnienie (200 zł) Pani Danuta Dolna, Jędrzejewo
Wyróżnienie (200 zł) Pani Małgorzata Talaga, Mikołajewo
Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna.
Ze specjalnym programem na scenie jako pierwsze pojawiły się podtrzymujące tradycję białego śpiewu: Katarzyna Dunajska, Katarzyna Izydor, Zuzanna Wylegała. Niezwykłe trio reprezentujące studio piosenki MCK, dając piękny i bardzo energetyczny koncert, przeprowadziło publiczność w podróż po znanych pieśniach ludowych i biesiadnych. Następnie na scenie pojawił się jedenastooosobowy Zespół Śpiewaczy Kuźniczanie z Kuźnicy Czarnkowskiej, który wykonał utwory ludowe, doskonale wpisujące się w obchody Święta Plonów. Znani wykonawcy zyskali wielu nowych sympatyków, którzy lubią folklor, swojskie rytmy i przyśpiewki pełne ludowej mądrości. Tego popołudnia przed publicznością wystąpili także laureaci konkursów, a także zdolni młodzi artyści z terenu gminy Czarnków, uczestnicy letnich warsztatów wokalnych. Później na scenie pojawił się Kamil Januszkiewicz, który trafił idealnie w czuły punkt publiczności. Wzruszał, czarował charakterystycznym, głębokim głosem by za chwile poszybować na wyżyny piosenki ,,Lubię wracać” Zbigniewa Wodeckiego.
Emocje rosły z godziny na godzinę, a na placu przy boisku zrobiło się ciasno. O godzinie 21.00 na scenie pojawił się Kubas Drezdenko, który dał pełen pozytywnych emocji koncert. Pod sceną pojawili się pierwsi tancerze, a tłum głośno śpiewał takie utwory jak: “Uwięziona”, “Myszka”, “Czekam na znak” czy “W górę ręce”. Muzyk dostarczył dużej dawki dobrego humoru, bawiąc tym samym każde towarzystwo. Imprezę Dożynkową zakończył koncert zespołu Balans, podczas którego wybrzmiewały znane polskie utwory. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin tej nocy.
[1]
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tegorocznych Gminnych Dożynek w Zofiowie. Szczególne podziękowania kieruję do sołtys pani Mirosławy Mietlickiej, Rady Sołeckiej, radnego Gminy Czarnków Krzysztofa Gały, pana Henryka Mietlickiego, LZS Gryf Zofiowo, mieszkańców wsi Zofiowo, pracowników Urzędu Gminy Czarnków, którzy włożyli mnóstwo pracy i wysiłku w przygotowanie imprezy. To dzięki Ich niesamowitemu zaangażowaniu nasze wspólne Święto Plonów nabrało wyjątkowego charakteru i zgromadziło tak wielu uczestników. W imieniu własnym oraz gospodarza tegorocznych Dożynek – sołtys Sołectwa Zofiowo, składam podziękowania księdzu proboszczowi Markowi Turoniowi za odprawienie uroczystej dziękczynnej Mszy Świętej. Dziękuję także Księdzu Adamowi Cyranowi, starostom Dożynek Pani Renacie Czerniak i Panu Adamowi Warnke, rolnikom, delegacjom wieńcowym, przedsiębiorcom, instytucjom i stowarzyszenom, druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gajewie, dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury Janowi Pertkowi, a także mieszkańcom oraz wszystkim, którzy wsparli nas organizacyjnie i materialnie. W tym miejscu pragnę również gorąco podziękować WTZ Gębice za przepiękne i bezinteresowne wystrojenie placu dożynkowego.
Za wszelką okazaną pomoc dziękuję naszym przyjaciołom i darczyńcom, dzięki którym Gminne Dożynki w Zofiowie miały wspaniałą oprawę, niepowtarzalny klimat i charakter.
[2]
Serdecznie dziękuję
Bolesław Chwarścianek
Wójt Gminy Czarnków
- [3]
- [4]
- [5]
- [6]
- [7]
- [8]
- [9]
- [10]
- [11]
- [12]
- [13]
- [14]
- [15]
- [16]
- [17]
- [18]
- [19]
- [20]
- [21]
- [22]
- [23]
- [24]
- [25]
- [26]
- [27]
- [28]
- [29]
- [30]
- [31]
- [32]
- [33]
- [34]
- [35]
- [36]
- [37]
- [38]
- [39]
- [40]
- [41]
- [42]
- [43]
- [44]
- [45]
- [46]
- [47]
- [48]
- [49]
- [50]
- [51]
- [52]
- [53]
- [54]
- [55]
- [56]
- [57]
- [58]
- [59]
- [60]
- [61]
- [62]
- [63]
- [64]
- [65]
- [66]
- [67]
- [68]
- [69]
- [70]
- [71]
- [72]
- [73]
- [74]
- [75]
- [76]
- [77]
- [78]
- [79]
- [80]
- [81]
- [82]
- [83]
- [84]
- [85]
- [86]
- [87]
- [88]
- [89]
- [90]
- [91]
- [92]
- [93]
- [94]
- [95]
- [96]
- [97]
- [98]
- [99]
- [100]
- [101]
- [102]
- [103]
- [104]
- [105]
- [106]
- [107]
- [108]
- [109]
- [110]
- [111]
- [112]
- [113]
- [114]
- [115]
- [116]
- [117]
- [118]
- [119]
- [120]
- [121]
- [122]
- [123]
- [124]
- [125]
- [126]
- [127]
- [128]
- [129]
- [130]
- [131]
- [132]
- [133]
- [134]
- [135]
- [136]
- [137]
- [138]
- [139]
- [140]
- [141]
- [142]
- [143]
- [144]
- [145]
- [146]