Przystanek Włochy - wizyta uczniów i nauczycieli Gimnzajum w Kużnicy Czarnkowskiej w prowincji Vibo Valentia
Przystanek Włochy.
Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Gimnazjum w Kuźnicy Czarnkowskiej uczestniczą w finansowanym przez Unię Europejską programie Comenius. Drugie spotkanie nowej edycji projektu zatytułowanego „No, Human No Cry”, odbyło się w maju we Włoskiej prowincji Vibo Valentia. Siedmioosobowa drużyna gimnazjum miała okazję podziwiać egzotyczną przyrodę malowniczej Kalabrii. Wszystkich urzekły przepiękne widoki, a smak kuchni śródziemnomorskiej wielu z nas przypadł do gustu.
[1]
[2]
[3]
Głównym założeniem nowej edycji jest ochrona gatunków i roślin zagrożonych. Dlatego gospodarze – szkoła Liceo Statale Vito Capiabli, zorganizowali szereg spotkań poświęconych szeroko pojętej ekologii. Uczniowie zwiedzili park Angitola OASI, w którym mieli okazje obcować z zagrożonymi gatunkami roślin. Równie ciekawym miejscem była ekologiczna fabryka mydła, produkująca mydło na bazie oliwy z oliwek z domieszką ziół, naturalnie występujących na tym terenie. Zapoznaliśmy się też z pracą sortowni śmieci oraz z problemami jakimi Włosi borykają się aby nauczyć społeczeństwo dbałości o swoje środowisko naturalne. Oryginalnym i wyjątkowym doświadczeniem była degustacja kuchni śródziemnomorskiej. Bogactwo i różnorodność smaków na długo zapamiętamy.
[4]
Jednym z punktów programu była prezentacja produkcji miodu przez małżeństwo pszczelarzy. Ku naszemu zaskoczeniu żoną pszczelarza okazała się nasza rodaczka, pani Agata. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu z drzew pomarańczy.
[5]
Podsumowaniem wizyty we Włoszech była wystawa i prezentacja prac uczniów wszystkich krajów partnerskich. Prace przedstawiały gatunki zagrożone roślin i zwierząt.
Gospodarze włoscy zaskoczyli nas swoją gościnnością i ciekawie zaplanowanym programem pobytu.
[6]
Dzięki uczestnictwu w programie Comenius, uczniowie mają szansę kontaktu z żywym językiem, poznają kulturę i nawiązują przyjaźnie z młodzieżą z całej Europy. Kolejny comeniusowy przystanek to Portugalia, którą uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzą w październiku.
Aleksandra Liszkowska