Nasze Kryształowe Kobiety Roku 2014
Nasze Kryształowe Kobiety Roku 2014
W minioną sobotę odbyła się uroczysta Gala w Sali Kameralnej Regionalnego Centrum Kultury w Pile podczas, której zostały przyznane nagrody w Konkursie Kobieta Roku 2014 Północnej Wielkopolski. Organizatorem konkursu jest Posłanka na Sejm RP Maria Janyska. Nagroda w postaci statuetki „Kryształowej Szpilki" została przyznana w czterech kategoriach: Osobowość Roku, Przedsiębiorczość, Kultura i Działalność na rzecz lokalnej społeczności. To pierwsza edycja konkursu, który jest bezpośrednim nawiązaniem do corocznych spotkań pn. Forum Kobiet Północnej Wielkopolski. Ideą obydwu inicjatyw jest ukazanie kobiety jako wzoru do naśladowania poprzez przedstawienie i docenienie jej pracy, pasji oraz konsekwencji w dążeniu do obranych celów. W konkursie udział wzięły 72 panie z terenu powiatów: pilskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, złotowskiego, chodzieskiego, obornickiego, szamotulskiego i wągrowieckiego. Tytułu Kobiety Roku 2014 przyznała kapituła konkursu z organizatorem Posłanką na Sejm RP w roli przewodniczącej. Wśród wszystkich wniosków znalazły się też te zgłoszone przez Wójta Gminy Czarnków. Nasze panie zostały dostrzeżone przez kapitułę konkursu, a ich pasje i zamiłowanie do pracy z drugim człowiekiem nagrodzone.
Pani Alina Wawrzyniak, która zdobyła statuetkę w kategorii Osobowość, jest współzałożycielką Fundacji „Gębiczyn" działającej nieprzerwanie od 1997 roku na rzecz edukacji kulturalnej i społecznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, głównie ze środowisk wiejskich, w tym od roku 2010 także osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To niezwykła osoba, która łączy w sobie cechy wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka, wyczucia estetyki i piękna otaczającego świata oraz niezwykłego rozumienia języka kultury. Jej charyzmatyczna osobowość powoduje, że „zaraża" swoją miłością do kultury porywając wielu lokalnych liderów do współpracy, nie tylko na rzecz rozwoju kultury i integracji społecznej.
Pani Łucja Fligiel, która została wyróżniona w kategorii Przedsiębiorczość, jest prezeską Stowarzyszenia „Kobiety Aktywne" w Hucie. Jej ogromnym osiągnięciem, jak sama przyznaje, jest współpraca przy powstaniu Spółdzielni Socjalnej „Równe Szanse" w Gajewie, która zajmuje się wytwarzaniem ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Spółdzielnia, którą dzisiaj prowadzi, jest podmiotem ekonomii społecznej zatrudniającym osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, które przeszły pozytywny proces rehabilitacji społecznej i zawodowej w Warsztatach Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie „Empatia" w Gębicach. Pani Łucja to osoba otwarta na potrzeby osób wymagających większego wsparcia w trudnej sytuacji życiowej. Stawia sobie wysoko poprzeczkę i nic dla niej nie jest niemożliwe, a gdy się takie wydaje, to szuka nowych rozwiązań.
Gratulujemy naszym aktywnym paniom sukcesów i życzymy
dalszego zapału i czerpania przyjemności z codziennej pracy na rzecz
potrzebujących.