W środę 21 lutego 2020 r. o godz. 14.00 zebrali się radni Gminy Czarnków by wprowadzić w życie konieczne dla działalności gminy uchwały. W posiedzeniu uczestniczyło 14 radnych, a porządek obrad przewidywał 10 punktów.
XXI sesja rozpoczęła się od części proceduralnej, podczas której radni zatwierdzili proponowany porządek obrad oraz przyjęli protokół z poprzedniej XX sesji. Obrady prowadził Przewodniczący Rady Gminy Czarnków Krzysztof Chyży.
Później głos zabrali przewodniczący komisji, którzy przedłożyli informację o posiedzeniach stałych komisji Rady Gminy w analogicznym okresie tj. pomiędzy XX a XXI sesją Rady. Informacje te przedstawili: Krzysztof Gała - Przewodniczący Komisji Społecznej, Edukacji, Kultury i Polityki Społecznej, Damian Wylegała - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
Informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Czarnków za 2019 rok oraz efekty pracy policjantów prewencji, a także stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym przedstawił i bardzo dokładnie zreferował Komendant Powiatowy Policji w Czarnkowie insp. Piotr Ryżek.
Na samym wstępie przedstawił radnym informacje statystyczne dotyczące ilości przestępstw dokonywanych na terenie gminy, procenta wykrywalności oraz zatrzymania podejrzanych. Ilość przestępstw w odniesieniu do ubiegłego roku: kradzież z włamaniem - 6, kradzież cudzej rzeczy – 10; uszkodzenie mienia – 3, uszkodzenia ciała – 6; kradzież pojazdu – 1, przestępstwa narkotykowe – 41; przestępstwa gospodarcze – 12. Podkreślił, że gmina Czarnków jest gminą bezpieczną i nie zanotowano w roku 2019, ani w roku 2018 bójek i pobić. Nie odnotowano na terenie gminy Czarnków również żadnego przestępstwa rozbójniczego. Doszło do 11 wypadków drogowych (o 3 więcej niż w 2018 r.), a kolizji było 115 (122 w 2018 r.). W wypadkach rannych zostało 12 osób, nie było ofiar śmiertelnych.
Podczas swojego wystąpienia Komendant podziękował za wzorową współpracę i za dotychczasowe wsparcie dla lokalnej Policji, bo dzięki środkom pozyskiwanym z budżetu Gminy Czarnków oraz ze środków budżetowych sąsiednich miast i gmin, możliwe było doposażenie czarnkowskiej komendy w dodatkowy radiowóz.
Gościem ostatniego posiedzenia był także Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie st. kpt. mgr inż. Patryk Zieliński, który przedstawił bardzo szeroki zakres działania strażaków, oraz informację o stanie bezpieczeństwa, ratownictwa oraz ochronie przeciwpożarowej na terenie gminy Czarnków.
Ogółem zdarzeń w naszej gminie zanotowano w roku poprzednim 183, w tym: 66 pożarów, 6 fałszywych alarmów oraz 111 miejscowych zagrożeń. Do tych ostatnich wlicza się usuwanie skutków wypadków i kolizji drogowych, ale także interwencje w związku z niebezpiecznymi owadami, wichurami, intensywnymi opadami itp. Podkreślał, że OSP z terenu gminy Czarnków są kluczowym elementem w systemie ratowniczym. Jako jednostki najbardziej prężne i mobilne stanowią cenne uzupełnienie potencjału ratowniczego PSP. Na terenie gminy Czarnków są to: OSP KSRG Sarbka-Sarbia, OSP KSRG Gajewo, OSP Ciszkowo, OSP Huta, OSP Jędrzejewo.
Zastępca Komendanta oznajmił, że w 2019 r. KP PSP w Czarnkowie otrzymała dofinansowanie od Gminy Czarnków w wysokości ponad 5 tys. złotych na zakup nowych ubrań specjalnych. Ponadto jednostki OSP działające na terenie Gminy Czarnków otrzymały łącznie ponad 75 tys. złotych w ramach dotacji (KSRG, MSWiA, program „5000+”). W ramach tych dotacji wykonano: - wymianę ogrzewania z węgla na ekogroszek w remizie OSP Gajewo, - zakupiono niezbędny sprzęt i umundurowanie do jednostek OSP z całej gminy. Na koniec mówił o wielu wydarzeniach, a także konkursach organizowanych przez Powiatową Państwową Straż Pożarna w Czarnkowie.
Zgodnie z porządkiem obrad radni usłyszeli również informację z działalności Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Izb Rolniczych oraz spółek wodnych działających na terenie gminy Czarnków. W drugiej części posiedzenia sprawozdanie z działalności pomiędzy sesjami złożył Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, który mówił o projektach, planach na przyszłość, zadaniach, które realizuje gmina, a także spotkaniach, zebraniach i wydarzeniach w których brał udział.
Podczas tej sesji Radni podjęli następujące uchwały :
-
w sprawie zmiany budżetu na 2020 rok; w sprawie zmiany uchwały nr IX/79/2019 Rady Gminy Czarnków z dnia 29 kwietnia 2019 r.
-
w sprawie: poboru podatków w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów, oraz wynagrodzenia za inkaso; w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego z budżetu Gminy Czarnków na wykonanie zadania pn. Rozbudowa drogi - Budowa chodnika przy drodze powiatowej nr 1209P w miejscowości Romanowo Dolne;
-
w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego z budżetu Gminy Czarnków na wykonanie zadania pn. Przebudowa drogi - Budowa chodnika przy drodze powiatowej nr 1343P w miejscowości Śmieszkowo, ul. Wiejska;
-
w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Czarnków; w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Mikołajewo;
-
w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Czarnków; w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Czarnków na terenie działki nr 243 położonej w Grzępach;
-
w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania gminy Czarnków na obszarze wsi Białężyn i Śmieszkowo w rejonie ulic: Szkolnej, Spokojnej, Słonecznej, Czarnkowskiej, Wodnej i Wiejskiej;
-
w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Czarnków na obszarze wsi Śmieszkowo, w rejonie ulic Wiejskiej, Leśnej i Sosnowej;
-
w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego dotyczącego realizacji zadania w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt i zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywania.
Sesja tradycyjnie już zakończyła się interpelacjami i zapytaniami radnych, a także wnioskami i informacjami dotyczącymi spraw różnych. '
Urząd Gminy Czarnków
Agnieszka Wiśniewska