23.11.2024
Imieniny: Adeli, Felicyty i Klemensa

Delegacja rządu kenijskiego i kenijskich wspólnot lokalnych w Gminie Czarnków

 

 

Delegacja rządu kenijskiego i kenijskich wspólnot lokalnych w Gminie Czarnków.

Afrykanie pragną przenieść omawiane doświadczenia na swój grunt ojczysty, aby w przyszłości odpowiednio zorganizować działalność. 

 

16 maja gościliśmy w Gminie Czarnków delegację z Kenii, w skład której wchodzili: Ali Nur Ismail Ali- Sekretarz Stanu (Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Inwestycji), Philip Gichuki- komisarz ds. rozwoju przedsiębiorczości i spółdzielczości (Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Inwestycji),  John Waihenya- zastępca komisarza ds. rozwoju przedsiębiorczości i spółdzielczości (Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Inwestycji), Podpułkownik Bakari Alii Komora (książę w plemieniu Pokomo), dyrektor Liverpool Community Empowerment Kenya, Baiba Dhidha Mjidho- wicesekretarz stowarzyszenia Barka Afryka, członek rady starszych plemienia Pokomo.

 

Afrykanie nawiązali kontakt z Fundacją Barka już w 2011 roku. Początkowo były to stowarzyszenia diaspory afrykańskiej w Wielkiej Brytanii. Odbyli oni szereg wizyt studyjnych do programów reintegracyjnych prowadzonych lub zainspirowanych przez Barkę w Polsce a także w Holandii i Wielkiej Brytanii. Uznali jednak, że mogą się dużo więcej nauczyć z doświadczeń polskiej transformacji a doświadczenia Polski są im znacznie bliższe niż doświadczenia krajów zachodniej Europy. Zainteresowały ich zwłaszcza  innowacyjne metody walki z wykluczeniem społecznym rozwijane przez Fundację Barka.  Wizyta kenijskiej delegacji rządowej i przedstawicieli kenijskich organizacji miała na celu zapoznanie się z tymi rozwiązaniami w celu przeniesienia ich na grunt swojej ojczyzny.  Podczas pobytu odwiedzili m.in. Centrum Integracji Społecznej w Gębiczynie oraz  Spółdzielnie Socjalną ,,Równe Szanse" w Gajewie. Przybyłych gości powitał Wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek. Pierwszą część trwającej sześć   godzin  wizyty wypełniła rozmowa z  Prezesem Fundacji ,,Gębiczyn" Stefanem  Wawrzyniakiem.  Goście poznali historię powstania Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej  oraz strukturę organizacyjną.  Pytali  o bieżącą działalność, współpracę z partnerami oraz perspektywy na przyszłość. Obraz, który wyłonił się z prezentacji , dostarczył ciekawych spostrzeżeń.  Wychowanie przez sztukę w prosty, przystępny a jednocześnie w bardzo trwały sposób wpływa na wszechstronny rozwój osobowości. Prezes podkreślał, że w Domu Wiedzy i Sztuki „Gębiczyńskie Gniazdo" zrealizowano wiele projektów edukacyjno-kulturalnych, a każdy kolejny projekt jest naturalną konsekwencją poprzedniego. Afrykanie  byli pod wrażeniem wielofunkcyjności  ośrodka. Na koniec Kenijczycy zwiedzili duże siedlisko leśne a szczególne ich zainteresowanie wzbudziła stała ekspozycja 25 rzeźb z drewna. Późnym popołudniem delegacja dotarła do Spółdzielni Socjalnej  ,,Równe Szanse" w Gajewie. Gości powitała Prezes Zarządu Łucja Fligiel, która zaprosiła wszystkich do pracowni a następnie przedstawiła proces produkcji. Podkreślała, że Spółdzielnia została stworzona przez Gminę Czarnków oraz przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie ,,Empatia". ,,Jesteśmy Spółdzielnią Socjalną, która zajmuje się produkcją ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Aktywizujemy zawodowo i społecznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Produkty Spółdzielni to przede wszystkim praca ludzkich rąk i ogromny zaangażowanie twórców"- mówiła przejęta pani Łucja. Rozmowa dotyczyła także specyfiki pracy z uczestnikami i związanymi z nią trudnościami. Ali Nur Ismail Ali- Sekretarz Stanu wyraził słowa uznania za stworzenie miejsca, gdzie uczestnicy, którzy mają o wiele większe bariery do pokonania w życiu, mogą być przydatni i pięknie funkcjonować. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał ceramiczny  upominek.

Życzymy naszym Przyjaciołom szczęścia i dostatku.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności