07.05.2024
Imieniny: Augusta, Gizeli i Ludomiry

Gminny Konkurs Recytatorski „Gdy ziemia pęka od wyznań słońca" - Biblioteka Publiczna Gminy Czarnków i Szkoła Podstawowa w Hucie

 

 

Gminny Konkurs Recytatorski „Gdy ziemia pęka od wyznań słońca" -

Biblioteka Publiczna Gminy Czarnków i Szkoła Podstawowa w Hucie

 

  Dnia 20 maja 2016r. o godz. 10.00 odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Czarnków z siedzibą w Hucie oraz Szkoła Podstawowa w Hucie. Przewodniczącym jury oceniającym recytacje utworów poetyckich polskich poetów o lecie był pan Paweł Zajda- pracownik MCK Czarnków, w skład jury weszły: pani Arleta Mądrowska nauczycielka języka polskiego, pani Bogusława Cybulska  - instruktor technik pamięci z dziećmi i młodzieżą, pani Grażyna Fąferek - kierownik Biblioteki Publicznej Miasta Czarnków oraz pani Alina Wawrzyniak - teatrolog pracownik Fundacji „Gębiczyn".

  Do konkursu zgłosiło się 7 szkół- Zespół Szkół w Gębicach, Szkoła Podstawowa w Romanowie Dolnym, Szkoła Podstawowa w Kużnicy Czarnkowskiej, Szkoła Podstawowa w Hucie, Szkoła Podstawowa w Sarbii, Szkoła Podstawowa w Śmieszkowie,  czyli 27 uczestników a wystąpiło 26 uczniów.

 Na początku uroczystości Dyrektor Biblioteki Publicznej pani Edyta Kleige i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Hucie pani Grażyna Stochaj powitały uczestników konkursu opiekunów, dyrektorów szkól, rodziców, gości i nauczycieli. Następnie uczestnicy zaprezentowali piękne utwory polskich poetów o lecie, otaczającej nas przyrodzie, krajobrazach, faunie, florze i wszystkim tym, co się wiąże z urokami polskiego lata . Po recytacji wierszy uczestnicy opiekunowie i goście udali się na poczęstunek a jury na obrady.

Kolejnym punktem programu było spotkanie autorskie z panem Markiem Sikorskim historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych z zakresu historii, autorem wielu książek o zabytkach i dziejach kultury. Wydał miedzy innymi: "Smok wawelski w kręgu mitu i historii" oraz „Smoki i smokobójstwo". Pan Marek w sposób bardzo ciekawy i pasjonujący opowiedział swoje odkrycia i badania naukowe na temat prawdy i legendy o smokach. W tym czasie komisja pracowała nad ocena recytacji wierszy. Po przerwie przewodniczący podsumował przebieg konkursu, ogłoszono wyniki, wręczono dyplomy i nagrody.

Nagrody przydzielono w dwóch kategoriach klasy I-III : 1 miejsce Oliwia Furman ze Śmieszkowa, II miejsce Klaudia Matz ze Śmieszkowa, III miejsce Martyna Pertek z Gębic i Jan Rajek z Jędrzejewa, wyróżnienie otrzymali Mateusz Zając z Sarbii i Noemi Przybył z Romanowa. W kategorii klas IV- VI wygrała Klaudia Małecka z Sarbii, II miejsce Joanna Wyrwał ze Śmieszkowa, III miejsce Iga Klimczak z Kuźnicy Czarnkowskiej, a wyróżniono Agatę Korzeniewską z Huty.

Jury było bardzo jednomyślne. Wszyscy członkowie Jury uznali, że dzieci młodsze wypadły nieco lepiej w zmaganiach recytatorskich niż starsze, pewnie dlatego, że miały mniejszą tremę. Warto zaznaczyć, ze dobór tekstów w konkursie był w większości bardzo dobry, natomiast interpretacja nie zawsze oryginalna. Gratulujemy wszystkim wykonawcom. Najlepsi zawsze mają szansę pracować, żeby było jeszcze lepiej, a pozostali mają szansę zostać najlepszymi w kolejnych konkursach.

 

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności