23.11.2024
Imieniny: Adeli, Felicyty i Klemensa

Relacja z Dożynek - Gębice 2013

Podziękowanie za tegoroczne plony.

W niedzielę, 25 sierpnia w Gębicach spotkali się mieszkańcy gminy Czarnków, by wspólnie podziękować za tegoroczne plony. Dożynkowe święto rozpoczęło się mszą św. odprawioną, w kościele pw. Andrzeja Boboli w Gębicach, przez proboszcza ks. Sławomira Wasiela. W trakcie uroczystej eucharystii zostały poświęcone, przyniesione przez rolników wieńce dożynkowe, które po zakończeniu mszy w barwnym korowodzie przeniesiono na plac przy Wiejskim Domu Kultury. 

 

 

 

 


 

Oficjalne otwarcie nastąpiło wraz z momentem przekazania symbolicznego bochna chleba, wypieczonego z tegorocznego zboża, przez starostów dożynek na ręce Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy.

 

 

 

 

 

 

 

A starostami w tym roku byli:

Danuta Żyła, która wraz z mężem Jarosławem prowadzi gospodarstwo rolne w Komorzewie, ukierunkowane na produkcję trzody chlewnej. Gospodarstwo przejęte po rodzicach, zostało stopniowo unowocześnione i powiększone do 37 ha. Małżonkowie korzystają z dofinansowania Unii Europejskiej. Ich gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, gwarantuje samowystarczalność i niezależność.

Michał Skotarczak, który prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 70 ha w obrębie gmin Czarnków i Budzyń, ukierunkowane na produkcję roślinną. Dodatkowo zajmuje się hodowlą koni. W produkcji roślinnej wprowadza nowe technologie, a rozwijając gospodarstwo korzysta z dofinansowania unijnego. Posiada niezbędne do pracy maszyny i urządzenia.

W krótkim wystąpieniu powitalnym Wójt Gminy podziękował rolnikom za całoroczny trud. Słowa podziękowania skierował również do organizatorów dożynek. Okolicznościowe przemówienia wygłosili także: pani Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP oraz pan Tadeusz Teterus Wicestarosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją wyłoniona komisja konkursowa dokonała oceny przyniesionych wieńców dożynkowych. Na tegoroczne dożynki zostało przygotowanych 11 wieńców  m.in. z Romanowa Dolnego, Sarbi-Sarbki, Gębic, Huty, Komorzewa, Zofiowa, Śmieszkowa, Jędrzejewa, Romanowa Górnego, Walkowic i Kuźnicy Czarnkowskiej. Estetyka i dbałość o jakość wykonania sprawiły, że wybór tego najpiękniejszego był bardzo trudny. Ostatecznie pierwsze miejsce w konkursie zajął wieniec wykonany przez mieszkańców Huty i to on będzie reprezentował naszą gminę na dożynkach powiatowych w Drawsku. Drugie miejsce komisja przyznała wieńcowi  z Romanowa Górnego, a trzecie wieńcowi ze Śmieszkowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas pracy komisji wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy naszej gminy zgromadzeni na placu wysłuchali występu Orkiestry Dętej Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie pod batutą Tadeusza Kurzaca, oraz czynnie włączyli się w wykonanie szlagierów polskiej estrady przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Hucie.  Na scenie zobaczyliśmy także naszych milusińskich z Publicznego Przedszkola w Gębicach, którzy żegnani byli gromkimi brawami. Część artystyczną zakończył występ zespołu „Kuźniczanie".

 

 

 

 


 

 

Podsumowanie tegorocznych plonów to również dobry moment na docenienie dokonań naszych rolników. Wójt Gminy wraz z Posłanką na Sejm RP wręczyli honorowe odznaczenia  „Zasłużony dla rolnictwa" pani Grażynie Jaśkiewicz z Gębic i panu Tadeuszowi Gała z Zofiowa. Ponadto wyróżniono panią Lidię i Marka Frątczaków z Zofiowa oraz pana Zbigniewa Teodorczaka prezesa ROL-BIG, za efektywne gospodarowanie, zaangażowanie i trud, owocujący znaczącym postępem technologicznym i biologicznym w produkcji rolnej.

 

 

 
 

 

 

Dożynki to także okazja do rozstrzygnięcia konkursu „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców", wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym zarówno w kategorii „wieś" , jak i „zagroda rolnicza i nierolnicza" upominki w formie bonów wręczyli Wójt Gminy wraz z Zastępcą Wójta.

Nagroda w kategorii „Wieś"

2. Zofiowo
3. Gębice i Góra - Pianówka

Nagroda w kategorii „Zagroda rolnicza"

1.      Krzysztof Szymkowiak z Ciszkowa

2.      Małgorzata i Jan Czerniak z Kuźnicy Czarnkowskiej

3.      Marzena i Mirosław Laskowscy z Mikołajewa

4.      Iwona i Piotr Mantaj z Mikołajewa

5.      Agnieszka i Adam Ciemachowscy z Radosiewa

Wyróżnienie w kategorii „Zagroda rolnicza"

1.      Krystyna i Kazimierz Pieńkowscy z Brzeźna

2.      Beata i Krzysztof Wylegała z Jędrzejewa

3.      Damian Nowak z Mikołajewa

4.      Justyna i Krzysztof Wojtysiak ze Śmieszkowa

5.      Stefania i Alfons Wylegała z Walkowic

6.      Mateusz Gacek z Walkowic

Nagroda w kategorii „Zagroda nierolnicza"

1.      Małgorzata i Wiktor Skibiccy z Brzeźna

2.      Krystyna i Stanisław Janku z Bukowca

3.      Elżbieta i Jerzy Gierczyk z Ciszkowa

4.      Karolina i Roman Nadolczak z Góry-Pianówki

5.      Danuta i Damian Szcześniak z Gębic

6.      Krystyna i Tadeusz Dreger z Gębic

7.      Centrum Integracji Społecznej z Gębiczyna

8.      Julia Suchocka z Jędrzejewa

9.      Magdalena i Krzysztof Sroka z Kuźnicy Czarnkowskiej

10.   Ewa i Piotr Michalak z Kuźnicy Czarnkowskiej

11.   Stefania i Janusz Forszpaniak z Marunowa

12.   Karolina i Błażej Płochacz z Mikołajewa

13.   Beata i Mirosław Ratajczak z Sarbi-Sarbki

14.   Teresa i Marek Kulka ze Śmieszkowa

15.   Małgorzata i Jacek Szymczak ze Śmieszkowa

16.   Sylwia i Dariusz Krzemińscy ze Śmieszkowa

17.   Lucyna i Piotr Czarneccy z Zofiowa

18.   Anna i Ryszard Szymańscy z Zofiowa

Wyróżnienie kategorii „Zagroda nierolnicza"

1.      Agnieszka i Jacek Pilawscy z Brzeźna

2.      Grażyna Bąk z Bukowca

3.      Anna I Marcin Piechowiak z Ciszkowa

4.      Bogusława i Henryk Dymek z Góry-Pianówki

5.      Helena i Stanisław Pacak z Gębic

6.      Czesława Krakowiak z Gębiczyna

7.      Bogumiła i Ryszard Stawniczy z Jędrzejewa

8.      Magdalena i Zbigniewa Rybarczyk z Kuźnicy Czarnkowskiej

9.      Wanda i Roman Sikorscy z Mikołajewa

10.   Maria i Ryszard Grzegorek z Walkowic

11.   Justyna i Grzegorz Buzuk z Walkowic

12.   Bernadeta i Zdzisław Antkowiak z Zofiowa

Tradycją Święta Plonów jest Dożynkowy Turniej Wsi, w którym udział wzięli mieszkańcy Gębic, Radosiewa, Romanowa Dolnego i Zofiowa. Tą pełną pozytywnych emocji zabawę wygrała wieś Romanowo Dolne. Tegoroczne dożynki zakończyła zabawa taneczna pod chmurką  w rytm muzyki zespołu „Robson".

  Galeria zdjęć z dożynek

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności