15.10.2024
Imieniny: Jadwigi, Leonarda i Teresy

Święto Plonów w Gminie Czarnków - relacja

POLONEZ, PIĘKNE WIEŃCE, WYJĄTKOWY OBRZĘD DOŻYNKOWY NAGRODZONY OWACJAMI NA STOJĄCO, INTEGRACJA, ZACHWYCAJĄCE DEKORAJE, DZIELENIE CHLEBA, RĘKODZIEŁO I REGIONALNE PRODUKTY W KUŹNICY CZARNKOWSKIEJ.

Tradycją jest, że ostatnia niedziela wakacji dla Gminy Czarnków to dzień wyjątkowy i tak było w tym roku. 25 sierpnia 2024 r. w Kuźnicy Czarnkowskiej odbyły się Parafialno-Gminne Dożynki. Święto Plonów to dla rolników czas symboliczny, czas efektów wielomiesięcznej pracy.

Podsumowanie tegorocznych żniw rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Kuźnicy Czarnkowskiej ks. Krzysztof Samborski MS. W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele samorządu, starostowie tegorocznych dożynek, delegacje wieńcowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy. W trakcie nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe, a później barwny korowód prowadzony przez Czarnkowską Orkiestrę Dętą przeszedł na stadion sportowy, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy oraz główne uroczystości.

Uroczystości obrzędowe rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie sołectwa:  Kuźnica Czarnkowska, Ciszkowo, Zofiowo, Komorzewo, Gębice, Śmieszkowo, Marunowo, Romanowo GórneRomanowo DolneSarbia-Sarbka,  Jędrzejewo, Brzeźno, przekazały swoje wieńce Gospodarzom Dożynek. Ceremoniał dożynkowy uatrakcyjnił polonez by w ten sposób ukoronować ciężką i mozolną pracę rolników.

Nieodłącznym punktem uroczystości był obrzęd dożynkowy, który w tym roku przeprowadzi mieszkańcy, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, harcerze Nomada, zespół śpiewaczy Kuźniczanie, radni, sołtysi, którzy tańczyli, pięknie śpiewali, zachwycali artystycznymi talentami i poczuciem humoru. Artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych – od siewu aż do zbiorów. Były więc zwyczaje, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Początkiem obrzędu dożynkowego było tradycyjne przecięcie powrozu przez gospodarzy. Symbolicznym momentem było również przekazanie na ręce wójta Gminy Czarnków Krzysztofa Chyży i przewodniczącego Rady Gminy Czarnków Daniela Gołębiewskiego chleba ofiarowanego przez tegorocznych starostów dożynek: panią Joannę Lupa-Danilewicz i pana Mirosława Towpika. W trakcie obrzędu obtańczono i przekazano główny wieniec sołectwa Kuźnica Czarnkowska.

Serdecznie przywitał wszystkich rolników oraz gości wójt Gminy Czarnków Krzysztof Chyży. Podczas swojego przemówienia podkreślał, że dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, a Święto Plonów to radość i odpoczynek od ciężkiej pracy.  Dziękował za chleb, za wielki trud, za dobrą pracę i za godną postawę mimo wielu trudności. Na koniec za owoce ciężkiego i mozolnego trudu, złożył słowa najwyższego uznania.

Podczas dożynek przyznano Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Uhonorowani prowadzą wzorowe gospodarstwa rolne będące efektem ciężkiej pracy oraz zamiłowania do rolnictwa. Otrzymanie odznaczenia w uznaniu zasług w dziedzinie rolnictwa jest szczególnym wyróżnieniem, które świadczy o zasługach, oddaniu pracy jak również zaradności i gospodarności. Odznaki przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uroczyście wręczył wójt Gminy Czarnków Krzysztof Chyży. Odznaki otrzymali: Zasłużony dla Rolnictwa Radosław Danilewicz, Zasłużony dla Rolnictwa Ireneusz Marian Korzeniowski, Zasłużony dla Rolnictwa Janusz Jeleńkowski. W trakcie oficjalnej części wójt wręczył wyróżnienia. Za wkład i zaangażowanie na rzecz rozwoju rolnictwa w Gminie Czarnków, wyróżnienia otrzymali Państwo: Joanna i Andrzej Majewscy, Agnieszka i Mirosław Towpik, Renata i Piotr Koszczyńscy, Agnieszka i Andrzej Dolni, Agnieszka i Krzysztof Jędrzejewscy, Szymon Kaczmarowski .

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna. Ze specjalnym programem na scenie jako pierwsze pojawiły się podtrzymujące tradycję białego śpiewu: Katarzyna Dunajska, Katarzyna Izydor, Zuzanna Wylegała. Niezwykłe trio reprezentujące studio piosenki MCK, dając piękny i bardzo energetyczny koncert, przeprowadziło publiczność w podróż po znanych pieśniach ludowych i biesiadnych. Następnie na scenie pojawił się Wirtuoz Skrzypiec Tomasz Żelaśkiewicz, który wprowadził nas w magiczny świat muzyki. Nie zabrakło najsłynniejszych utworów muzyki klasycznej, hitów muzyki rozrywkowej, przebojów musicalowych i filmowych.  Tego popołudnia przed publicznością wystąpili zdolni młodzi artyści z terenu gminy Czarnków, laureaci XXVI Festiwalu Piosenki w Górze. Na koniec wzruszali, czarowali, rzeźbili emocje, zachwycali publiczność: Sebastian Pawlaczyk, Tomasz Czarnecki, Agata Kulesza i Kamil Januszkiewicz. O godzinie 21.00 na scenie pojawił się zespół Układ, który dał pełen pozytywnych emocji koncert. Pod sceną pojawili się tancerze, a tłum głośno śpiewał znane polskie utwory. Muzycy dostarczyli dużej dawki dobrego humoru, bawiąc tym samym każde towarzystwo. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin tej nocnych.

Na miejscu czekało wiele atrakcji, w tym stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, które kusiły odwiedzających przepysznymi potrawami, przygotowanymi z lokalnych produktów. Nie zabrakło stoisk z ludowym rękodziełem, atrakcji dla dzieci stoisk informacyjnych, promocyjnych, handlowych i gastronomicznych.

Dożynki to święto, które z jednej strony kultywuje wielowiekowe tradycje, a z drugiej – adaptuje się do współczesnych realiów, łącząc pokolenia i przypominając o wartości pracy ludzkich rąk. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia dożynek, a w szczególności radnemu Gminy Czarnków, sołtysowi wsi Kuźnica Czarnkowska Krzysztofowi Podkońskiemu, Radzie sołeckiej, KGW w Kuźnicy Czarnkowskiej Bystre znad Rudnicy, KGW z terenu gminy, radnym, sołtysom, oraz mieszkańcom Kuźnicy Czarnkowskiej za wielki wkład pracy oraz czas poświęcony przygotowaniom. Dziękujemy Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, Miejskiemu Centrum Kultury w Czarnkowie, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Czarnkowie, Warsztatom Terapii Zajęciowej w Gębicach, Zespołowi Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, Zakładowi Usług Komunalnych w Brzeźnie. Słowa podziękowania kierujemy do strażaków OSP Gajewo i OSP Jędrzejewo. Dziękujemy całemu zespołowi obrzędowemu, który kończył niedzielne święto już jako Zespół Ludowy. 

Serdecznie dziękujemy licznie przybyłym rolnikom, mieszkańcom oraz delegacjom wieńcowym za zaangażowanie i udział w gminnych dożynkach.

,, Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa.....

wtedy proste - dziękuję - zawiera wszystko co chciałoby się wyrazić"

Dziękujemy Sponsorom, którzy materialnie i finansowo wsparli tę uroczystość. Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi tegoroczne Dożynki stały się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy naszych mieszkańców oraz do radosnego świętowania.

Metrolog

Viabud Jacek Gruszkiewicz

Roll Big

Kopalnie Kruszyw Łukasz Wiśniewski

WindPower Poland

Kruszgeo

Bank Spółdzielczy w Czarnkowie

KOMAT 

Dora Metal

Atre

Vilmax

Loft Home

Gospodarstwo Rolne Marek i Lidia Frątczak

Steico

Nadleśnictwo Trzcianka

Nadleśnictwo Krucz

Eco Treatment

Serwis Witczak Sklep Trzcianka Kolejowa 1 

Piekarnia Bochenek 

Sponsorzy

 

 

 

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności