„Świadomość własnej przeszłości pomaga
nam włączyć się w długi szereg pokoleń,
by przekazać następnym wspólne dobro - Ojczyznę"
Jan Paweł II
Wolność to dar. Raz ją zdobywszy trzeba się starać, by nie utracić. Ciągle zabiegać... Dbać o nią.
Dnia 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Gminne obchody święta Niepodległości Polski odbyły się 11 listopada 2015 roku w Zespole Placówek Oświatowych NASZ DOM w Gębicach i zostały przygotowane przez tą instytucję w porozumieniu i we współpracy z Zespołem Szkół w Gębicach Publicznym Gimnazjum im. Leśników Polskich. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, którą celebrował ks. prob. Sławomir Wasiela wraz z dwoma zaprzyjaźnionymi księżmi.
Głos zabrali gospodarz miejscowości Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości Wiceprzewodniczący Rady Gminy Czarnków i Sołtys Wsi Gębice Janusz Wielgosz oraz Wójt Gminy Czarnków i gospodarz tego wyjątkowego święta Bolesław Chwarścianek. Ponadto uroczystość tą swoją obecnością uświetnili: byli Starostowie Powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego: Wiesław Maszewski i Feliks Łaszcz, Wicestarosta Jacek Klimaszewski, Wicewójt Monika Piotrowska, Komendant Komendy Powiatowej Policji Piotr Ryżek, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Jacek Kwapis, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Tadeusz Stachowski, Prezes Firmy VIABUD Jacek Gruszkiewicz, Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli z terenu gminy Czarnków, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Beata Kościelska, Prezes Stowarzyszenia Przyjazna Wieś Gębice Jerzy Szcześniak oraz Prezes Fundacji Gniazdo w Gębiczynie Stefan Wawrzyniak, a także młodzież i okoliczni mieszkańcy.
Podczas uroczystości przywołani zostali powstańcy, którzy walczyli o naszą niepodległość, wywodzący się z Gębic i okolic: Jan Dreger, Tadeusz Jur, Józef Dreger, Józef Kasseja i Jan Kwiatkowski. Hołd poległym oddano minutą ciszy.
Część artystyczną zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Gębicach. Był to niezwykle trafiony, wysublimowany montaż słowno-muzyczny dotyczący znajomości Narodowego Święta Niepodległości we współczesnym świecie. Zgromadzeni mieli niepowtarzalną okazję do wielu wzruszeń śpiewając wraz z występującymi gimnazjalistami piosenki patriotyczne - takie, jak „My pierwsza Brygada", „Piechota", wsłuchując się w wiersze Różewicza, Norwida, Gałczyńskiego, Staffa, Mickiewicza. Wszystko to działo się w scenerii lasu - niemego świadka tylu wzniosłych zdarzeń, gdzie wielu zamknęło oczy po raz ostatni, a także samolotu i drogowskazów przywołujących daty istotnych wydarzeń niepodległościowych. Obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości były ucztą dla serc rozkochanych w polskiej poezji i piosence patriotycznej. Szczególnie w pamięć zapadł wiersz Artura Oppmana
„Pięciu poległych"
Jest w duszy polskiej ukryty zakątek,
Gdzie błyszczą ciche lat umarłych cienie,
Leży tam kamień grobowych pamiątek,
A pod kamieniem krwawi się wspomnienie...
Sołtys podziękował w swym przemówieniu młodzieży za poświęcony wolny czas, za godne reprezentowanie Gębic i Zespołu Szkół Publicznego Gimnazjum im. Leśników Polskich. Skierował także słowa podziękowania na ręce rodziców zaangażowanych uczniów, którzy wykazali ogromną solidarność ze środowiskiem lokalnym. W sposób szczególny podziękował księdzu Proboszczowi Sławomirowi Wasieli oraz Siostrze Dyrektor Krystianie Kowalskiej i Siostrze Dyrektor Jadwidze Targańskiej, Siostrze Jeremiaszy, Dyrektorowi Zespołu Szkół w Gębicach Beacie Maszewskiej, wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości, Kierownikowi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gębicach Jolancie Grzech, Leśniczemu Leśnictwa Gębice Marcinowi Filodzie, , Państwu Paulinie i Rafałowi Bąk, Hannie Fręśko, Bernadecie Chojnackiej i Krystynie Dreger. Podkreślił, że lokalnej społeczności zgromadzonej z okazji obchodów tego święta udało się zamanifestować swój patriotyzm nie tylko przez wywieszenie flag w barwach narodowych, ale przez wspólne działanie integrujące, skłaniające do refleksji na temat historii naszej ojczyzny.
Najbardziej trafnym przesłaniem tak ważnego dla nas święta są słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium"! Chwała bohaterom. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na Marcinowe rogale.