01.10.2023
Imieniny: Heloizy, Igora i Remigiusza

AgroTargi 2022

Już tradycyjnie kwiecień  stał się doskonałą alternatywą do rodzinnego spędzenia czasu w Czarnkowie. Jak zawsze Agro Targi zgromadziły liczne grono sprzedających, kupujących i zwiedzających. Była to już trzynasta odsłona targów, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Gospodarzami byli: starosta czarnkowsko-trzcianecki Feliks Łaszcz, wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek oraz burmistrz miasta Czarnków Andrzej Tadla. Komisarzem wystawy był zastępca kierownika Referatu Inwestycji Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Gminie Czarnków Henryk Siemieniewski.

Otwarcie stoisk na Placu Targowym nastąpiło tuż po godzinie 10.00, a pierwsze godziny, napawały optymizmem. Gołym okiem można było dostrzec, że targi cieszą się dużym zainteresowaniem. Gospodarze w samo południe dokonali oficjalnego otwarcia, a następnie powitali zaproszonych gości . Od tamtej chwili sceną na Placu Wolności rządzili: Paweł Zajda. Na Placu Targowym o dostępnych atrakcjach na bieżąco informował dyrektor MCK w Czarnkowie Jan Pertek.

W wiosennej scenerii, u progu nowego sezonu bogatą ofertę zaprezentowało ponad 60 wystawców. Oferta obejmowała nie tylko ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji zwierzęcej i roślinnej, ale również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze i dodatki. Można było zakupić krzewy ozdobne oraz owocowe, a także kwiaty rabatowe i balkonowe oraz powszechnie nasadzane krzewy. Nie zabrakło szerokiej oferty warzyw i ziół, nasion oraz nawozów i środków ochrony roślin. Zwiedzający mieli okazję uzyskać porady na stoiskach konsultacyjnych wielu firm. Ciągniki i maszyny były oblegane, a do najpopularniejszych modeli ustawiały się kolejki. Małe dzieci, chętnie sprawdzały komfortowe kabiny.

Każdym targom towarzyszą występy na głównej scenie i tak było również 24 kwietnia. Uczestnicy mogli spędzić przyjemnie czas dzięki występom młodzieży i zespołów regionalnych z terenu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Wykonawcy prezentowali swój dorobek artystyczny poprzez występy taneczne oraz popisy wokalne. Gminę Czarnków w tym roku reprezentowały Anna Baranowska, Natasza Gaweł, Agata Kulesza i Magdalena Sobotka. Występom artystów przysłuchiwał się wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek.

Zgodnie z tradycją nie zabrakło również stoisk z rękodziełem, oraz smacznych wyrobów rolno-spożywczych. Na miłośników swojskiego jedzenia czekały domowe wędliny, świeży, wiejski chleb oraz miody naturalne i pitne. Jak zapewniali sprzedający wszystkie produkty przygotowane były według tradycyjnych receptur z najlepszych naturalnych surowców.

Jedną z największych atrakcji targów są organizowane na żywo konkursy. Pierwszy odbył się na Placu Wolności. Uczestnicy przygotowali mnóstwo pysznych potraw, a Jurorzy, jak co roku, mieli trudne zadanie z wyborem najlepszych smakołyków. Jury oceniało zarówno smak, wygląd potrawy, estetykę i sposób podania, ale przede wszystkim powiązanie tych elementów z historią, tradycją i zwyczajami regionu. Potrawy można było nie tylko oglądać, ale również posmakować.

Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców.

Danie główne

I miejsce – Zieleniaki szare kluchy - Sołectwo Miały

II miejsce – Polędwiczki w sosie kurkowym z nagówkami i warzywami gotowanymi na parze – KGW ,,Jarzębina” w Mężyku

III miejsce – Ser zgliwiały – Katarzyna Kubiś

Deser

I miejsce – Wielkopolska babka gotowana – Barbara Kowal

II miejsce – Szneka z glancem i rabarbarem – KGW we Wrzeszczynie

III miejsce – Baczki z pyrów na słodko - Bistro pod Wodospadem

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na Najpiękniejszego Konia AgroTargów 2022. Jury składające się z publiczności wybierało te najlepsze i najładniejsze by nadać im tytuły. Goście nagradzali zwierzęta i hodowców pucharami, a publiczność podczas prezentacji gromkimi brawami.

Poniżej przedstawiamy listę zwycięzców.

I miejsce: Farys, wałach, ur. 25.04.2017 r., maść kasztanowata, hodowca i właściciel: Michał Skotarczak - Gębice
II miejsce: Darcy, klacz, ur. 01.01.2013 r., maść kara, hodowca: Irlandia, właściciel: Paulina Knap - Trzcianka
III miejsce: Cortessa, klacz, ur. 06.03.2013 r., maść siwa, hodowca: Monika Tadych - Kruszki, właściciel: Krzysztof Grzymała - Żelichowo

W ramach trzynastej edycji Izba Rolnicza zorganizowała konkurs wiedzy rolniczej. Jest on adresowany do młodych rolników i uczniów szkół rolniczych powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

Nagrody otrzymali w tym roku:

I miejsce: Maciej Michałek
II miejsce: Jakub Majewski
III miejsce: Łukasz Holak

Wspólne stoisko Gminy Czarnków i Miasta Czarnków  w ramach programu Czyste Powietrze, gdzie pomocą służyli pracownicy urzędów, cieszyło się niesłabnącą popularnością. Prócz porad i konsultacji była także możliwość otrzymania materiałów promocyjnych i informacyjnych. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Dzieci chętnie korzystały z Eko pokoju zabawek, kręcili kołem fortuny po czym odpowiadali na pytania z zakresu ochrony powietrza. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były grami ekologicznymi i drewnianymi brylokami. Funkcjonowało stanowisko eksperckie, gdzie najmłodsi mieszkańcy dowiedzieli się o każdym rodzaju odnawialnych źródeł energii, a także jak palenie węglem wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Do dyspozycji uczestników  oddano zaaranżowany na pokój zagadek wielki dmuchany namiot. Aby wydostać się z pokoju należało rozwiązać zagadkę związaną z tematyką ochrony powietrza. Największą atrakcją okazały się warsztaty umożliwiające tworzenie własnych niepowtarzalnych wzorów przy użyciu szablonów i nanoszeniu ich za pomocą farb akrylowych na materiałową eko torbę wielorazowego użytku. 

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom XIII Agro Targów 2022. Dziękujemy osobom zaangażowanym w pomoc w organizacji wydarzenia i naszym partnerom: Firmie KOMAT oraz Czarnkowsko-Trzcianeckiej Lokalnej Grupie Działania. Specjalne podziękowanie kierujemy do Komisji konkursowych za pracę społeczną i poświęcony czas. Dziękujemy Wolontariuszom oraz wszystkim zwiedzającym.

Fot. Jarosław Aleksander Idaś 

Fot. Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności