19.05.2024
Imieniny: Celestyny, Iwony i Piotra

Nasz region rolnictwem stoi. Za plony podziękowano na dożynkach.

Nasz region rolnictwem stoi. Za plony podziękowano na dożynkach.

Tegoroczne obchody Święta Plonów w Gminie Czarnków, które miały miejsce w dniu 28 sierpnia 2022 r., były wydarzeniem szczególnym i przebiegały w wyjątkowej atmosferze. Dożynki Gminy Czarnków rozpoczęła Msza Święta polowa w intencji rolników pod przewodnictwem proboszcza  z Parafii Pod Wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gulczu Marka Marcinkowskiego, który z największym szacunkiem odniósł się do pracy rolników. Po nabożeństwie poświęcone zostały wieńce dożynkowe, a później przyszedł czas na ceremoniał dożynkowy. Tradycyjny polonez  otworzył część artystyczną, a obrzędy dożynkowe poprzedziły wystąpienia zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Maria Małgorzata Janyska- Poseł na Sejm RP, Krzysztof Czarnecki - Poseł na Sejm RP, Marta Kubiak - Poseł na Sejm RP, Beata Maszewska - Wicewojewoda Wielkopolski, Adam Bogrycewicz - Radny Sejmiku Wielkopolskiego, radni Rady Gminy Czarnków i radni powiatowi, burmistrzowie i wójtowie okolicznych miejscowości, komendant Powiatowej Policji w Czarnkowie Mikołaj Szydzik, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele jednostek ochotniczych straży pożarnych, sołtysi oraz członkowie rad sołeckich, kół gospodyń wiejskich, dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych.

Uroczystości obrzędowe rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Nieodłącznym punktem uroczystości był obrzęd dożynkowy, który w tym roku przeprowadził Zespół Tańca Ludowego „POLIGRODZIANIE”. Młodzi artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych – od siewu aż do zbiorów. Były więc zwyczaje powrozowe, ośpiewanie i otańczenie wieńca, dzielenie chleba, sypanie ziarnem oraz pieśń rolników. Symbolicznym momentem było również przekazanie na ręce wójta Gminy Czarnków Bolesława Chwarścianka i przewodniczącego Rady Gminy Czarnków Krzysztofa Chyżego chleba ofiarowanego przez tegorocznych starostów dożynek: Panią Annę Figiel z Ciszkowa i Pana Marka Frątczaka z Zofiowa. Starościna wraz ze starostą dożynek zwrócili się do wójta Gminy Czarnków Bolesława Chwarścianka i przewodniczącego Rady Gminy Czarnków Krzysztofa Chyżego i przekazali chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Wójt, dziękując za plony jak nakazuje tradycja, zaprosił wszystkich do wspólnego dzielenia się poświęconym chlebem.

Jak podała prowadząca Iwona Ciechanowicz:

- Starościna: Anna Figiel mieszka  w Ciszkowie , prowadzi wspólnie z mężem Władysławem gospodarstwo o pow. 22 ha , które zostało przyjęte po rodzicach 29 lat temu. Głównym kierunkiem produkcji zwierzęcej jest bydło mleczno-opasowe w  ilości 60 szt. W gospodarstwie uprawia się kukurydzę na kiszonkę i zboża. Dla zwierząt pozyskiwana jest również pasza  z nadnoteckich łąk.

- Starosta Marek Frątczak wraz z żoną Lidią i dziećmi prowadzą gospodarstwo rolne w Zofiowie,  ukierunkowane na produkcję mleka dobrej jakości. Powierzchnia gospodarstwa to 296 ha użytków rolnych położona w dwóch gminach Czarnków i Trzcianka. W obecnej chwili utrzymywanych jest średnio 500 szt bydła. Wydajność stada to 11.000 litrów od krowy. Bydło przebywa w  zautomatyzowanej oborze wolnostanowiskowej, w której znajduje się robot  udojowy. Gospodarstwo rolne wyposażone jest w sprzęt do uprawy rolnej oraz zbioru zielonek i siana. Główne uprawy to zboża, kukurydza na kiszonkę oraz łąki.

Gromkimi brawami witał wszystkich widzów oraz rolników wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek. Podczas swojego przemówienia podkreślał, że dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, a Święto Plonów to radość i odpoczynek od ciężkiej pracy.  Dziękował za chleb, za wielki trud, za dobrą pracę i za godną postawę mimo wielu trudności. Na koniec za owoce trudu, jakże ciężkiego i mozolnego, złożył słowa najwyższego uznania. - Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem. To z Waszej pracy korzystamy wszyscy. Dziękuję Wam!

Podczas Dożynek przyznano Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Ważną część uroczystości stanowiło wręczenie odznaczeń nadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przyznanych na wniosek wójta Gminy Czarnków. Odznaka ta jest wyrazem najwyższego szacunku dla ciężkiej pracy na roli i wdzięczności za zaangażowanie i poświęcenie.

Prezentacja zespołu Trębaczy Myśliwskich – ZSL w Goraju, zainaugurowała trzykrotnie fanfary. Odznaczeni rolnicy odebrali medale z rąk wójta Gminy Czarnków Bolesława Chwarścianka i przewodniczącego Rady Gminy Czarnków Krzysztofa Chyżego. Tym niezwykłym wyróżnieniem uhonorowani zostali rolnicy: Pani Dorota Sibera z Jędrzejewa, Pan Kazimierz Nowak z Brzeźna, Pan Piotr Kulesza z Sobolewa, Pan Władysław Dymek – prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Czarnkowie.

W trakcie oficjalnej części wójt wręczył wyróżnienia.

Za wieloletnią i owocną pracę oraz zaangażowanie i wkład w rozwój rolnictwa w gminie Czarnków, wyróżnienia otrzymali Państwo: Przemysław Grzyl wspólnie z żoną Ewą oraz Pan Marcin Molski z żoną Julitą.

Odznaczonym i wyróżnionym życzymy pomyślności, wytrwałości i dalszych sukcesów w działalności na rzecz rozwoju Polskiej Wsi. By ciężkiej pracy zawsze towarzyszyła satysfakcja i radość z dobrze spełnionego posłannictwa.

 

Kto był, na pewno się nie nudził. Widać to zresztą na zdjęciach... Prezentujemy również wyniki dożynkowych konkursów!

Podczas dożynek gminnych nagrodzono również twórców pięknych wieńców dożynkowych, wyłonionych w konkursie w dziedzinie kultury i sztuki „Na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy".

Po obradach komisji w skład której weszli: Elżbieta Gajda - kierownik Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, Monika Piotrowska - zastępca wójta Gminy Czarnków, Krzysztof Gała - przewodniczący Komisji Społecznej, Edukacji, Kultury i Polityki Społecznej, Longina Wika - sołtys wsi Sarbia - Sarbka, Wiesława Korzeniewska -  KGW ,,Huta Wianki", okazało się, że najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonali mieszkańcy Jędrzejewa. Miejsce drugie w tej rywalizacji zajęła ekipa pochodząca z Ciszkowa. Podium zamknęło sołectwo Śmieszkowo. Wyróżnienia powędrowały do wsi Komorzewo i wsi Kuźnica Czarnkowska.

Dużym zainteresowaniem wśród przybyłych cieszyło się rozstrzygnięcie konkursu oraz przyznanie nagród w konkursie „Piękna Wieś Dziełem jej Mieszkańców”. W tegorocznym konkursie ,,Piękna Wieś Dziełem jej Mieszkańców” w kategorii ,,Wieś” wzięły udział 4 sołectwa, w kategorii ,,Zagroda Rolnicza” 4 zagrody, natomiast w kategorii ,,Zagroda Nierolnicza” otrzymaliśmy 20 zgłoszeń. Komisja oceniając zagrody oraz wsie brała pod uwagę wiele kryteriów m.in. ogólny wygląd zabudowań, stan ogródków w tym ich zagospodarowanie, estetykę, wydzielenie części wypoczynkowej, stan i jakość ogrodzenia, stan utrzymania roślin oraz kompozycje roślinne, stan obejścia, czystość. W kategorii wieś także ogólne wrażenie całej wsi, czystość i porządek, ogródki przydomowe oraz ukwiecenie, rozwój wielofunkcyjności wsi czyli boiska, place zabaw, siłownie zewnętrzne, utrzymanie zieleni oraz stan chodników. Komisja niejednokrotnie miała dylemat, ponieważ wszystkie zagrody miały w sobie wiele piękna, uroku i każda z nich była wyjątkowa. W efekcie zostali wyłonieni następujący laureaci:

I. KATEGORIA „WIEŚ”

I miejsce (1000 zł) Ciszkowo

II miejsce (700 zł) Marunowo

III miejsce (500 zł) Mikołajewo

Wyróżnienie (200 zł) Huta

II. KATEGORIA ZAGRODA ROLNICZA

I miejsce (700 zł) Pan Adam Warnke z Gajewa

II miejsce (600 zł) Pani Agnieszka Kaźmierczak z Marunowo

III miejsce (500 zł ) Państwo Małgorzata i Tomasz Kaźmierek z Mikołajewa

Wyróżnienia (200 zł) Pani Wiesława Pawlaczyk z Zofiowa

III. KATEGORIA ZAGRODA NIEROLNICZA

I miejsce (700 zł) Pani Leokadia Brzeźniak z Kuźnicy Czarnkowskiej

II miejsce (600 zł) Pani Joanna Kamińska z Ciszkowa

III miejsce (500 zł ) Pani Dorota Mikuś z Zofiowa

Wyróżnienie (200 zł) Pani Elżbieta Banasiak z Ciszkowa

Wyróżnienie (200 zł) Pani Elżbieta Mądra-Kurkiewicz z Zofiowa

Wyróżnienie (200 zł) Pan Zenon Fillinger z Walkowic

Wyróżnienie (200 zł) Państwo Ewa i Mateusz Pawlakowie z Ciszkowa

Wyróżnienie (200 zł) Pani Irena Furman z Góry nad Notecią

Po przemówieniach przyszła pora na część artystyczną.

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna. Ze specjalnym programem na scenie jako pierwsze pojawiły się GULECKIE SZPRYCHY, które tanecznym krokiem w rytmach disco porywały do zabawy od pierwszych chwil. Następnie zaproszony został jedenastooosobowy ZESPÓŁ ŚPIEWACZY KUŹNICZANIE z Kuźnicy Czarnkowskiej, który wykonał utwory ludowe, doskonale wpisujące się w obchody Święta Plonów. Znani wykonawcy zyskali wielu nowych sympatyków, którzy lubią folklor, swojskie rytmy i przyśpiewki pełne ludowej mądrości. Tego popołudnia przed publicznością wystąpili także laureaci XXIV Festiwalu Piosenki w Górze nad Notecią: MAGDALENA SOBOTKA, LENA HANDCHKE, ZOJA GOLIK, GABRIELA ZIĘBA, ZUZANNA MĄKA, LENA TOPÓR, AGATA KULESZA, którzy wspaniale zaprezentowali swoje wokalne umiejętności szerszej publiczności, a przy okazji świetnie się  bawili.   Później na scenie pojawiła się KATARZYNA IZYDOR, która trafiła idealnie w czuły punkt publiczności. Wzruszała, czarowała i płynęła od utworu o ucieczce od codziennych spraw, próbowała otworzyć drzwi by na chwilę poszybować i zakończyć wielkim przebojem Wojciecha Młynarskiego z filmu ,,Plan B” - ,,Jeszcze w zielone gramy”.  Dożynki uświetniła grupa mężczyzn z Gajewa GAJEWIAKI, którzy dosłownie owładnęli zmysły publiczności. Co działo się przed nowiutką sceną wiedzą tylko ci, którzy mieli przyjemność obejrzeć ten wyjątkowy, pełen energii występ. Ruchy ciała pomagały bohaterom wyrazić swoje uczucia, a z samego ruchu czerpali tyle przyjemności ile tylko osiągnąć  można szczęścia w sześciu minutach trwania piosenki. Emocje rosły z godziny na godzinę, a na placu przy boisku zrobiło się ciasno. O godzinie 19.00 na scenie pojawili się wyczekiwani i gorąco przyjęci BRYGIDA I ROBERT ŁUKOWSCY Z ZESPOŁEM, którzy dali pełen pozytywnych emocji koncert. Pod sceną pojawili się pierwsi tancerze, a tłum głośno śpiewał takie utwory jak: ,,Z Tobą być”, ,,Tylko Ty”, ,,Mi Amor” czy ,,Będę Twoja”. Muzycy dostarczył dużej dawki dobrego humoru, bawiąc tym samym każde towarzystwo. Imprezę Dożynkową zakończył koncert zespołu ADONIS, podczas którego wybrzmiewały znane polskie utwory. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin tej nocy.

 

Spotkanie integracyjne współfinansowane w ramach projektu pn. „Klub aktywnych w Gminie Czarnków” nr RPWP.07.01.02-30-0200/19 realizowanym w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, OŚ PRIORYTETOWA 7. Włączenie społeczne, DZIAŁANIE 7.1 Aktywna integracja PODDZIAŁANIE 7.1.2 Aktywna integracja – projekty konkursowe.

Dziękuję

 

- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tegorocznych Gminnych Dożynek w Ciszkowie. Szczególne podziękowania kieruję do sołtysa wsi Ciszkowo Łukasza Madaja, Rady Sołeckiej, radnego Gminy Czarnków Jana Majewskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciszkowie, pracowników Urzędu Gminy Czarnków, którzy włożyli mnóstwo pracy i wysiłku w przygotowanie imprezy. To dzięki Ich niesamowitemu zaangażowaniu nasze wspólne Święto Plonów nabrało wyjątkowego charakteru i zgromadziło tak wielu uczestników. W imieniu własnym oraz gospodarza tegorocznych Dożynek – sołtysa Sołectwa Ciszkowo, składam podziękowania proboszczowi z Parafii Pod Wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gulczu Markowi Marcinkowskiemu za odprawienie uroczystej dziękczynnej Mszy Świętej. Dziękuję także starostom Dożynek Pani Annie Figiel i Panu Markowi Frątczakowi, rolnikom, delegacjom wieńcowym, przedsiębiorcom, instytucjom i stowarzyszeniom, druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Sarbi i Gajewa, dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury Janowi Pertkowi, Zespołowi Trębaczy Myśliwskich – ZSL w Goraju, harcerzom z 27 Drużyny Wędrowniczej ,,Phenix”, harcerzom z 12 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ,,Draco”, harcerzom z 7 Gromady Zuchowej ,,Andromeda”, pracownikom Biblioteki Publicznej Gminy Czarnków, wolontariuszom z Gminnego Centrum Wolontariatu „Pomagamy Razem” a także mieszkańcom oraz wszystkim, którzy wsparli nas organizacyjnie i materialnie. 

Za okazaną pomoc dziękuję naszym oddanym przyjaciołom i sponsorom, dzięki którym plany i pomysły udało się zmaterializować i wprowadzić w czyn, co sprawiło, że Gminne Dożynki w Ciszkowie  miały wspaniałą oprawę, niepowtarzalny klimat i charakter, sprawiły radość wszystkim gościom oraz satysfakcję społeczności Ciszkowa. Serdecznie dziękuję. 

Wójt Gminy Czarnków 

Bolesław Chwarścianek

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności