19.04.2024
Imieniny: Alfa, Leonii i Tytusa

Tegoroczne Dożynki w Gminie Czarnków - relacja

TEGOROCZNE DOŻYNKI W GMINIE CZARNKÓW, KTÓRE ODBYŁY SIĘ 27 SIERPNIA W MARUNOWIE, BYŁY SZCZEGÓLNYM CZASEM, KIEDY LICZNIE PRZYBYLI MIESZKAŃCY MOGLI PODSUMOWAĆ MIESIĄCE CIĘŻKIEJ PRACY I KIEROWAĆ W STRONĘ BOGA PROŚBY I DZIĘKCZYNNY UKŁON. WÓJT GMINY CZARNKÓW BOLESŁAW CHWARŚCIANEK PODKREŚLAŁ ZNACZENIE ROLNICZEGO TRUDU, DZIĘKOWAŁ I ŻYCZYŁ ROLNIKOM ZDROWIA, POMYŚLNOŚCI, ORAZ DOSTATKU. FUNKCJĘ STAROSTÓW PEŁNILI IZABELA MAŁECKA ORAZ JAROSŁAW NIEZBORAŁA. PŁYNĘŁY PODZIĘKOWANIA, ŻYCZENIA I WYRÓŻNIENIA. MIESZKAŃCY ZADBALI, ABY MIEJSCOWOŚĆ ZOSTAŁA WSPANIALE UDEKOROWANA I Z OTWARTYMI RAMIONAMI WITALI PRZYBYŁYCH GOŚCI.

 




 

DOŻYNKI GMINNE, BYŁY ZNAKOMITĄ OKAZJĄ DO WSPÓLNEGO KULTYWOWANIA PIĘKNYCH WIEJSKICH TRADYCJI.

Śmiało można powtórzyć słowa Gospodarza z ,,Wesela" Wyspiańskiego i powiedzieć: "CHŁOP POTĘGĄ JEST I BASTA". Po trudnych żniwach, rolnicze święto nie zawsze miało w pełni wesoły charakter. Mieszkańcy starali się jednak choć na chwilę zapomnieć o troskach i mimo trwania prac polowych, przybyli do Marunowa, aby uczestniczyć we mszy i dziękować za plony. - Natura ma to do siebie, że trzeba żyć z nią w zgodzie- mówił jeden z mieszkańców gminy Czarnków.

Tradycyjna ceremonia rozpoczęła się imponującym korowodem dożynkowym, który w asyście Czarnkowskiej Orkiestry Dętej pod batutą Tadeusza Kurzaca, przeszedł dookoła pięknie udekorowanego głównego marunowskiego placu, gdzie przygotowano dalszą część uroczystości dożynkowych.

Jak podali prowadzący Elżbieta Wojtas i Paweł Kuleszewicz:

STAROŚCINA IZABELA MAŁECKA prowadzi wspólnie z mężem Pawłem gospodarstwo rolne o powierzchni 62 ha w tym grunty własne 30 ha. Gospodarstwo przejęte po rodzicach Pawła w roku 1995 ciągle jest powiększane i modernizowane. Gospodarstwo to jako jedno z nielicznych niewielu w okolicy uprawia ziemniaki jadalne, ale główną gałęzią produkcji jest trzoda chlewna w cyklu zamkniętym .Produkcja sprzedana w ciągu roku ok. 1200szt. tuczników. Ilość utrzymywanych macior to 70 szt. Gospodarstwo korzysta ze środków zewnętrznych na zakup sprzętu rolniczego na modernizacji gospodarstwa i różnicowanie gospodarstw. Gospodarstwo to uzyskuje bardzo dobre wyniki produkcyjne.

STAROSTA JAROSŁAW NIEZBORAŁA z kolei prowadzi wspólnie z żoną Iwoną gospodarstwo wielokierunkowe położone w Marunowie na terenie Gminy Czarnków o łącznej powierzchni 45 ha w tym 2,5 gruntów dzierżawionych. Główne uprawy to zboża, groch pastewny, łubin. Produkcja zwierzęca to trzoda chlewna w cyklu otwartym. Sprzedaż w roku to około 1500szt. o wadze 130 kg . Zaplecze paszowe uzupełniane zakupem zbóż i koncentratów. Gospodarstwo prowadzone od najmłodszych lat ( 1977 tylko z matką) od roku 1989 prowadzone wspólnie z żoną Iwoną. W momencie przejścia gospodarstwo miało powierzchnie 20 ha, które sukcesywnie było powiększone i modernizowane. Gospodarstwo to uzyskuje bardzo dobre wyniki produkcyjne.

 

„OTWIERAJCIE WROTA, NIOSĄ NAM TU WIEŃCE ZE SZCZEREGO ZŁOTA.
PRZYNIEŚLI NAM TE WIEŃCE Z KŁOSÓW NASZEJ ZIEMI, ŚLICZNIE PRZEWIJANE WSTĘGAMI KRASNYMI. BODAJ SIĘ TE RĘCE Z NASZYMI ZŁĄCZYŁY, CO TE ŚLICZNE WIEŃCE ZE ZŁOTYCH ZBÓŻ UWIŁY."

O godz. 13.40 rozpoczęła się polowa msza święta dziękczynna, którą odprawił Ojciec Franciszkanin Jesse wraz z ks. Jerzym Ranke, proboszczem parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach. Podczas mszy św. zostały poświęcone tegoroczne wieńce dożynkowe. W homilii ksiądz przypomniał, że to dzięki pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia chleb, bez którego trudno wyobrazić sobie życie człowieka. Księża udzielili także wszystkim zebranym specjalnego błogosławieństwa.

Zaproszonych gości, ze szczególnym ukłonem dla rolników powitali ze sceny: przewodniczący Rady Gminy Czarnków Janusz Wielgosz, zastępca wójta Monika Piotrowska, radny Gminy Czarnków Przemysław Pierko oraz sołtys wsi Marunowo Mariusz Smykowski. Ważnym elementem obchodów był tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Szkoły Podstawowej w Sarbi. Młodzi artyści w barwny sposób zaprezentowali cały zakres prac polowych - od siewu aż do zbiorów. Starościna i Starosta Dożynek przekazali na ręce wójta Bolesława Chwarścianka oraz przewodniczącego Janusza Wielgosza chleb wypieczony z tegorocznych plonów, którym następnie podzielono się ze wszystkimi uczestnikami niedzielnych obchodów. Gospodarze życzyli zebranym, aby nikomu chleba nie brakowało.

 

NIE ZABRAKŁO RÓWNIEŻ UROCZYSTYCH PRZEMÓWIEŃ

- dożynki to okazja do tego by okazać szacunek przede wszystkim rolnikom za ich trud i poświęcenie, bo to dzięki ich ciężkiej pracy na naszych stołach pojawia się chleb - mówił wójt Bolesław Chwarścianek.
Włodarz podkreślał znaczenie rolniczego trudu, dziękował i życzył rolnikom zdrowia, pomyślności, oraz dostatku. Głos zabrali również min: Grzegorz Piechowiak - Poseł na Sejm RP, Maria Małgorzata Janyska - Poseł na Sejm RP, Jacek Klimaszewski wicestarosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz radny Gminy Czarnków Przemysław Pierko.

 

SYMBOLEM CIĘŻKIEJ PRACY ROLNIKÓW SĄ WIEŃCE DOŻYNKOWE, KTÓRE TRADYCYJNIE W NASZEJ GMINIE PRZYGOTOWUJĄ PRZEDSTAWICIELE POSZCZEGÓLNYCH SOŁECTW.

Wieńce złożone przed główną sceną, brały udział w konkursie, w którym zwycięzcą został ten najpiękniejszy. W tym roku wystawiono 9 okazałych, artystycznych, zrobionych ze zboża budowli.
Komisja w składzie: Magdalena Wiśniewska-Napierała, Ewa Jelińska-Graban, Dorota Wielgosz, Paulina Wojciechowska, Iwona Sawicka nie miała łatwego zadania.

Po zsumowaniu punktów cząstkowych przyznawanych przez oceniających kolejno miejsca w konkursie zajęli:
1. Śmieszkowo 
2. Brzeźno
3. Jędrzejewo


Wyróżnienia otrzymali:

Marunowo, Sarbia-Sarbka, Romanowo Dolne, Kuźnica Czarnkowska Romanowo Górne, Gębice.
Nagrody wręczyli: wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarcianek, przewodniczący Rady Gminy Czarnków Janusz Wielgosz, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Czarnkowie Władysław Dymek, przedstawiciel Inter-Vax Marek Sypniewski, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia ,,Kociołki" Wiesław Maszewski.

 

DOŻYNKI BYŁY TAKŻE OKAZJĄ DO NAGRODZENIA I ODZNACZENIA ROLNIKÓW Z GMINY CZARNKÓW.

Wśród laureatów, którym zostały wręczone odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa" przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znaleźli się: pani Sabina Przewdzięk, pan Bogdan Bukowski, oraz pan Jarosław Wolniewicz.
Wręczenia dokonali: Poseł na Sejm RP Grzegorz Piechowiak, wójt Gminy Bolesław Chwarścianek oraz przewodniczący Rady Gminy Czarnków Janusz Wielgosz.

 

W TRAKCIE DOŻYNEK ROZSTRZYGNIĘTY ZOSTAŁ KONKURS ORGANIZOWANY PRZEZ WÓJTA GMINY CZARNKÓW „PIĘKNA WIEŚ, DZIEŁEM JEJ MIESZKAŃCÓW".

- na podstawie dokonanych oględzin stwierdzono, że wsie w gminie Czarnków co roku stają się piękniejsze i bardziej zadbane. Prowadzony konkurs mobilizuje kolejnych mieszkańców do poprawy wyglądu swoich posesji oraz terenów wokół posesji, a tym samym wpływają na poprawę wyglądu całej wsi. Nagradzane i wyróżniane w latach poprzednich ogrody i zagrody wprowadzają dodatkowe upiększenia i nowości, ale zgodnie z regulaminem konkursowym komisja nie może brać pod uwagę posesji, które były nagradzane i wyróżniane w poprzednich czterech latach - mówił zastępca kierownika Inwestycji Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Henryk Siemieniewski

Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia następującym wsiom, zagrodom rolniczym i zagrodom nierolniczym:.

Kategoria: WIEŚ:

Przyznano pięć równorzędnych wyróżnień:

Ciszkowo, Gębice, Jędrzejewo, Marunowo i Zofiowo

Kategoria: ZAGRODA ROLNICZA
NAGRODA:
Małgorzata i Waldemar Pawlak, Barbara i Tadeusz Ewertowscy, Ryszard Czajkowski
WYRÓŻNIENIE:
Dominik Idaś, Marzena i Tomasz Ostrowscy, Czesława i Stanisław Złotogórscy, Alicja i Jerzy Ciastoń, Marzena i Mirosław Laskowscy, Krzysztof Szypa, Wiesława Pawlaczyk, Teresa i Zygmunt Szwedek

Kategoria: ZAGRODA NIEROLNICZA
NAGRODA:
Emilia i Piotr Nowak, Elżbieta i Jerzy Gierczyk, Danuta Kowalczyk, Justyna Gadzińska, Krystyna i Leszek Jessa,
Teresa Wieczorek, Aleksandra Wróbel, Marzena i Jacek Piertaszak, Krystyna i Grzegorz Pilarczyk, Błażej i Karolina Piochacz, Honorata i Janusz Dymek, Natalia i Sławomir Mikołajewscy, Anna i Tadeusz Rążewscy, Mariola Jóźwiak, 
Monika i Marcin Matz, Agnieszka Bąbelczyk, Ewa i Waldemar Dymek, Jadwiga Grabowska, Monika i Tomasz Czerniak
Anna i Ryszard Szymańscy
WYRÓŻNIENIA: 
Stanisław Jankun, Beata i Tadeusz Rzysko, Małgorzata Maciejewska, Zofia i Konrad Gorączka, Teresa i Ryszard Guźniczak, Aldona i Andrzej Dąbrowscy, Stanisław Grzyl, 
Magdalena i Henryk Rzysko, Anna i Krzysztof Rążewscy
Anna i Roman Chorążyczewscy, Lidia i Piotr Habet

 

W MARUNOWIE MOŻNA BYŁO USŁYSZEĆ NAJWIĘKSZE PRZEBOJE POLSKIEJ MUZYKI ROZRYWKOWEJ.

Po części obrzędowej rozpoczęła się część artystyczna. Ze specjalnym programem na scenie jako pierwsi wystąpili młodzi artyści w towarzystwie Zespołu Śpiewaczego ,,Kuźniczanie", dając specjalny koncert. Chwilę później Elżbieta Wojtas i Paweł Kuleszewicz, zabrali najmłodszych w magiczny świat bajek. W pewnym momencie deszcz szczerze postanowił pobłogosławić dożynki, a wiatr łaskawie próbował popsuć wszystkim zabawę. Na szczęście barwne opowieści i magiczna szuflada, z której wyjmowano tajemnice, zainteresowały nie tylko najmłodszych widzów.

Na scenie pojawili się również kolejno: grupa taneczna ,,Arka Dance", Sebastian Pawlaczyk, Julia Golon, Julia Cichowicz, Radosław Palczak, Agata Golon, Zuzanna Mąka, Amelia Jankowska oraz Kamil Januszkiewicz. Lokalni artyści zaprezentowali największe polskie przeboje, od dawnych pieśni po muzykę współczesną. Emocje rosły z każdą minutą i kiedy o godzinie 19:00 na scenie pojawili się członkowie zespołu Mamma Mia Show, atmosfera była naprawdę gorąca. Koncert przyciągnął dużą publiczność, śmiało można stwierdzić, że zainteresowanie było ogromne. W dalszej kolejności wystąpił zespół Laser, śpiewając znane piosenki w rytmach Disco - Polo. Zabawa była przednia, a tańcom nie było końca do późnych godzin nocnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia dożynek, a w szczególności sołtysowi Mariuszowi Smykowskiemu, radnemu Gminy Czarnków Przemysławowi Pierko, Radzie Sołeckiej, oraz mieszkańcom Marunowa za wielki wkład pracy oraz czas poświęcony przygotowaniom.

Serdecznie dziękujemy licznie przybyłym rolnikom, mieszkańcom oraz delegacjom wieńcowym za zaangażowanie i udział w gminnych dożynkach.

 

,, Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa.....

wtedy proste - dziękuję - zawiera wszystko co chciałoby się wyrazić"

 

Tak jak i w ubiegłych latach mogliśmy liczyć na życzliwość wielu firm. W organizacji Dożynek wsparli nas: Firma STEICO, BS CZARNKÓW, METROLOG, KOMAT, KRUSZGEO, DORA METAL, VIABUD, INTER-VAX, INTERAK, NADLEŚNICTWO SARBIA, VIABUD, STOWARZYSZENIE ,, KOCIOŁKI".

 

Wszystkim bardzo dziękujemy.


 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności