„Kłos jest kolebką chleba”,
Darem Boga dla ludzi, za trud w pocie czoła, za znój i modlitwę.
Za ciężką pracę na matce ziemi, która plon daje z woli nieba.
Bez chleba nie ma człowieka, bez chleba nie ma domu.
Tam…”gdzie okruchy chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie”…
Daj nam żyć Panie!
Tegorocznym gospodarzem dożynek w Gminie Czarnków była wieś Mikołajewo. Nie zabrakło tradycji i dobrej zabawy.
W niedzielę 23 sierpnia 2009 roku wszyscy zaproszeni goście i mieszkańcy gminy uczestniczyli w uroczystej mszy św., która odbyła się przy sali wiejskiej w Mikołajewie.
Tradycyjny bochen chleba na ręce Wójta Gminy Czarnków i Przewodniczącego Rady Gminy złożyli starostowie dożynek pani Dorota Wieczorek i pan Jarosław Nowak.
Pan Jarosław Nowak – prowadzi gospodarstwo rolne wielokierunkowe o powierzchni około 100 ha. W gospodarstwie przejętym po rodzicach w roku 1996 uprawia zboża oraz hoduje bydło mleczno-opasowe.
Pani Dorota Wieczorek – prowadzi gospodarstwo rolne wspólnie z mężem Piotrem. Jest to gospodarstwo o powierzchni 30 ha przejęte po ojcu. Głównym kierunkiem produkcji jest zboże oraz dobrej jakości mleko i żywiec wołowy. Gospodarstwo w roku bieżącym nagrodzone w konkursie „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców”.
Obrzęd dożynkowy w swoich wystąpieniach artystycznych przedstawiły dzieci z przedszkola w Mikołajewie oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Jędrzejewie.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs wieńca dożynkowego. Komisja w składzie: Ewa Jelińska-Graban, Danuta Janyska, Anna Grześkowiak, Feliks Łaszcz oraz Ryszard Appolt oceniła jedenaście wieńcy pod względem stopnia trudności wykonania, zastosowanego materiału oraz zgodności z tradycją. Decyzja była trudna, gdyż wszystkie wieńce były piękne, a ich wykonanie kosztowało nielada wysiłku. Ostatecznie zgodnie z decyzją komisji zwyciężył wieniec wykonany przez mieszkańców sołectwa Sarbia-Sarbka. Na drugim miejscu znalazł się wieniec przywieziony przez przedstawicieli Romanowa Górnego. Trzecią pozycję zajął wieniec przygotowany przez mieszkańców wsi Kuźnica Czarnkowska.
Dla szczególnego podkreślenia i uhonorowania 40 lat pracy na rzecz Samorządu Mieszkańców Wsi Mikołajewo Przewodniczący Rady Gminy Czarnków Henryk Mietlicki wręczył pamiątkowe trofeum sołtysowi Wsi Mikołajewo panu Tadeuszowi Szypa.
Wójt Gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Czarnków Henrykiem Mietlickim wręczyli odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”.
Wśród odznaczonych znaleźli się: Surma Bogdan, Jagiełka Roman, Szymkowiak Eugeniusz, Robak Kazimierz, Furman Jan.
W dalszej części uroczystości podsumowano kolejną edycję konkursu „Piękna wieś dziełem jej mieszkańców”. Nagrody z rąk władz samorządowych otrzymali:
W kategorii „wieś”
I. Mikołajewo
II. Jędrzejewo
III. Huta
W kategorii „zagroda”
Teresa i Edmund Grabianowscy z Huty, Elżbieta i Kazimierz Robak z Huty , Beata i Krzysztof Wylegała z Jędrzejewa, Dorota i Piotr Wieczorek z Mikołajewa, Iwona i Piotr Mantaj z Mikołajewa, Maria i Bogdan Bukowscy z Marunowa, Jadwiga i Eugeniusz Kajzderscy z Marunowa, Mirosława i Jan Lalasz ze Śmieszkowa oraz Maciej Zimmermann ze Średnicy.
W kategorii „dom i ogród na wsi”
Elżbieta i Jerzy Gierczyk z Ciszkowa, Anna i Zdzisław Braun z Gębic, Krystyna i Leszek Okruch z Huty, Maria i Stanisław Ostromeccy z Jędrzejewa, Julia Suchocka z Jędrzejewa, Wiesława i Zbigniew Okruch z Kuźnicy Czarnkowskiej, Alina i Jerzy Ciastoń z Kuźnicy Czarnkowskiej, Ewa i Piotr Michalak z Kuźnicy Czarnkowskiej, Andrzej i Małgorzata Tuta z Mikołajewa, Wiesława i Leszek Rzysko z Romanowa Dolnego, Stefania i Henryk Ewald z Romanowa Dolnego, Ewelina i Leszek Ewald z Romanowa Dolnego, Mirosława i Henryk Mietliccy z Zofiowa
Ponadto wręczono wyróżnienia:
W kategorii „zagroda”
Halina i Mieczysław Borek z Gajewa, Ewa i Edmund Ściepura z Jędrzejewa, Małgorzata i Jan Czerniak z Kuźnicy Czarnkowskiej, Tomasz Kaźmierek z Mikołajewa.
W kategorii „dom i ogród na wsi”
Zuzanna i Aleksander Wierbil z Bukowca, Dorota i Zbigniew Gintrowscy z Bukowca, Dominik Idaś z Bukowca, Dariusz Jankowski z Ciszkowa, Teresa i Zbigniew Jankowscy z Ciszkowa, Małgorzata i Michał Klonowscy z Ciszkowa, Ewa Sanocka z Huty, Irena i Zenon Kosewscy z Jędrzejewa, Grażyna i Roman Pilarczyk z Kuźnicy Czarnkowskiej, Teresa Kamińska z Kuźnicy Czarnkowskiej, Kinga i Piotr Stróżyńscy z Mikołajewa, Alicja i Władysław Bolczyk z Mikołajewa, Urszula i Ryszard Siemieniewscy z Romanowa Dolnego, Elżbieta i Tomasz Perscy ze Śmieszkowa, Małgorzata i Tomasz Derkacz z Zofiowa.
Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości przyszedł czas na pełen emocji turniej wsi, w którym wystąpili przedstawiciele Jędrzejewa, Ciszkowa, Gębic i gospodarzy tegorocznych dożynek. Dziewięć konkurencji sprawnościowych wyłoniło zwycięzcę. Jędrzejewo jednym punktem pokonało gospodarzy. Na trzecim miejscu uplasowało się Ciszkowo.
Dożynki gminne zakończyła wspólna zabawa.
Jednak dożynki w Mikołajewie to nie tylko uroczystości skupione przy sali wiejskiej, ale również, robiące niesamowite wrażenie, dekoracje wsi, które sprawiały, że wszyscy przejeżdżający zatrzymywali się pełni podziwu, by zrobić kilka pamiątkowych fotek.