27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila i Zyty

Spotkanie autorskie z panią Karoliną Kubilus w Bibliotece Publicznej w Hucie

Spotkanie autorskie z panią Karoliną Kubilus

w Bibliotece Publicznej w Hucie

   Dnia 9 listopada 2015r. o godz 17.00 odbyło się spotkanie autorskie z autorką powieści obyczajowych panią Karoliną Kubilus. Spotkanie zorganizowała  dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Czarnków pani Edyta Kleige przy współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Trzciance.  Pani Karolina tworzy w zaciszu domowego ogniska, tuż obok nas, w Trzciance. Pisze zabawnie, lekko, z niebywałą prostotą, bez zbędnego patosu, o sprawach niezwykle istotnych. Jej książki opowiadają historię kobiet, z którymi spokojnie możemy się utożsamić, podać sobie dłonie i pokiwać głową ze zrozumieniem. Kubilus zdaje się być doskonałą znawczynią kobiecych zmartwień, smuteczków i problemików. Urodziła się 13 grudnia 1963r. w Trzciance, zielonym kawałku Wielkopolski. Tu mieszka do dziś. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Podyplomowo ukończyła pedagogikę specjalną (specjalność oligofrenopedagogika) na tej samej uczelni oraz organizację i zarządzanie oświatą w Koninie. Zawodowo i uczuciowo od 24 lat związana z oświatą, z małą szkołą wiejską w Łomnicy. Przez wiele lat pracowała również jako redaktor w trzcianeckiej Telewizji Lokalnej oraz „Gazecie Trzcianeckiej". Na co dzień jest mamą dużego Maćka i małego Kuby oraz żoną Jerzego, nauczyciela i sportowca w jednym. Jej pasją zawsze było pisanie, choć początkowo tylko do szuflady. Zdobyła co prawda kilka wyróżnień literackich, m.in. za opowiadanie dla dzieci w Konkursie Literackim im. Czesława Janczarskiego, w konkursie na pamiętniki nauczycieli oraz wcześniej za wiersze („Szukamy talentów wsi"), ale na coś większego wciąż brakowało czasu. Co nie znaczy, że teraz ma go więcej. Wprost przeciwnie - doszła do wniosku, że pozostało go coraz mniej. Uwielbia książki, film i teatr, a także podróże, aktywność fizyczną, fotografię, Cohena i Beatlesów. Twierdzi, że jeszcze wszystko przed nią. „Serce (nie) słucha" to jej pierwsza książka.

Doskonałe cytaty z powieści pani Kubilus to np.:

 

 -Alice- odezwał się, gdy uznał, że wystarczy łez- wiesz, jak zjeść słonia?
-Sssłonia?- myślałam, że się przesłyszałam. Siąknęłam nosem i otarłam łzy.
-Słonia- przytaknął.- Po kawałku, małymi kęsami.

Karolina Kubilus (z książki Jak zjeść słonia)

 Nie każde stworzenie jest dla siebie stworzone.

Karolina Kubilus (z książki Jak zjeść słonia)

 

„Szczęście w kolorze burgunda" okazała się być zabawną  powieścią obyczajową i miłym babskim czytadłem. Powieść jest bardzo realna i z życia wzięta. Nie ma w niej cukierkowego oblicza małżeństwa i rodziny, jest jej realny obraz.

   To doskonała powieść dla kobiet w każdym wieku, która w pozornie lekkiej treści niesie w sobie wiele mądrości i życiowych prawd. Jej główna bohaterka jest kobietą z krwi i kości, realnie nakreśloną z wadami i zaletami, przez co staje się bliska każdej z nas i możemy się łatwo z nią identyfikować. Magda jest niedoskonała, popełnia błędy, ale wyciąga z nich wnioski i uczy się życia dzień po dniu.

 Z kolei „Serce nie słucha" to lekka, romantyczna i momentami zabawna powieść, która być może nie zapadnie na długo w pamięć, ale z pewnością zapewni rozrywkę i odskocznię od innych, bardziej poważnych lektur. 

 

    Spotkanie odbyło się w przemiłej atmosferze wśród zaproszonych gości oraz mieszkańców Huty i okolic. O dobre samopoczucie zaproszonych mieszkańców i domową atmosferę zadbała dyrektor biblioteki zapalając świeczki, nastrojowe lampki oraz paląc kadzidełka z olejkiem o zapachu cynamonu, co wprowadziło wszystkich w dobry nastrój. Goście siedzieli przy kawie i domowym cieście, słuchając wywiadu rozmowy swobodnej bez sztucznego dystansu między prowadzącą dyrektor, a zaproszonym gościem panią Karoliną, która jest niezwykle ciepłą, serdeczną, pełną życia kobietą otwartą na kobiece problemy smutki i radości. Na spotkanie przybyła ze swoim synem. Wśród zaproszonych gościu znaleźli się między innymi Wójt pan Bolesław Chwarścianek, Dyrektor Biblioteki w Trzciance pan Włodzimierz Ignasiński, emerytowani nauczyciele, przewodnicząca Stowarzyszenia „Aktywnych kobiet" z Huty Dyrektor Szkoły Podstawowej w Hucie pani Grażyna Stochaj, pracownicy Bibliotek Publicznych, pracownicy Urzędu Gminy Czarnków, nauczyciele, emeryci i mieszkańcy Huty i okolic oraz przyjaciele biblioteki. Po części oficjalnej- wywiadzie był również czas na swobodne rozmowy, pytania czytelników i gości. Pani Karolina podzieliła się z nami swoimi obserwacjami, technikami pisarskimi, warsztatem pracy pisarza, motywacją, celami, inspiracjami i planami na przyszłość. Opowiedziała o przygotowaniu kolejnej powieści zainspirowanej doświadczeniami matek wychowujących dzieci z różnymi dysfunkcjami. Zachęceni swobodną rozmową wszyscy zebrani podzielili się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami na temat życia, pracy, problemów, literatury i działalności kulturalnej. Spotkanie miało bardzo rodzinny charakter, swobodny w serdecznej miłej atmosferze. Mamy nadzieję,  że takie spotkania staną się okazją do spotkań ludzi w różnym wieku, różnych zawodów i profesji, którzy czytają i cenią artystów - ludzi utalentowanych mających swoje pasje.

  Pod koniec wieczoru pani Karolina podarowała swoje powieści bibliotekom przy udziale Biblioteki w Trzciance w postaci daru z dedykacją, a dyrektor Biblioteki pani Edyta Kleige wręczyła jej upominek i życzenia sukcesów w dalszej pracy i rozwoju osobistym i zawodowym. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, aktywny udział w spotkaniu i zapraszamy do współpracy przy organizacji innych spotkań.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności