28.07.2024
Imieniny: Ady, Wiwiany i Sylwiusza

Targi Przedsiębiorczości Społecznej - Czarnków - Jędrzejewo 13 - 15 grudzień 2013

 

 

W dniach 13 - 15 grudnia bieżącego roku na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Gmina Czarnków zorganizowała Targi Przedsiębiorczości Społecznej w subregionie pilskim. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  w partnerstwie z Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupą Działania oraz prowadzonym przez Fundacją „Gębiczyn" Centrum Integracji Społecznej  zorganizował i przeprowadził  w ramach Targów:


13 grudnia 2013 -  Konferencja pt." Przedsiębiorczość społeczna - rozwiązania i wyzwania".

 

W nowej Sali Kina Światowid,  uczestnicy próbowali odpowiedzieć sobie na ważkie pytania dotyczące przyszłości w sztuce pomagania potrzebującym, na ile wyprzedzamy decyzje rządowe i co udało sie zdziałać w rozpoczętym przez czarnkowski GOPS procesie aktywizowania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Całe przedsięwzięcie moderowane było przez Monikę Piotrowską - Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czarnkowie. Organizatorzy założyli, że jej uczestnicy zastanowią się nad strategią koniecznych zmian zgodnie z wymogami, ale też  zagrożeniami,  które niesie współczesność  w społecznościach lokalnych.
 O dobrych praktykach w subregionie opowiadali uczestnicy dyskusji, a uczestnicy warsztatów  pracowali nad nową perspektywą finansową na lata 2014 -2020  oraz  klauzulą społeczną w zamówieniach publicznych.  Niewątpliwie jasnym punktem konferencji był wykład  charyzmatycznego i motywującego psychologa mówcy Jacka Walkiewicza. Słowa inspirujące, energetyczna narracja i pełen humoru styl prowadzenia spotkania zauroczyły słuchaczy, nawet młodzież  zapomniała  o „komórkach".
 Organizatorzy wierzą, że  merytoryczna wiedza i profesjonalizm mówcy  będą zaczynem kolejnych dobrych praktyk w społecznościach lokalnych, a słowo „dawanie" zamieni się w słowo „aktywizacja".

 

 

 

 

 

 

 

14 grudnia 2013 - Targi przedsiębiorczości społecznej w połączeniu z Kiermaszem Produktu Lokalnego zorganizowanym przez Czarnkowsko-Trzcianecką Lokalną Grupę Działania.

Od rana, gwarno było i kolorowo na  Placu Wolności w Czarnkowie.  Zobaczyć i kupić tam można było wszystko co zdobi i nadaje się na prezenty. Wykonane przez  artystów - rękodzielników były dla mieszkańców miasta i gminy niezwykle atrakcyjną ofertą.
Chór  „Harmonia"  i akordeonista Mariusz Ambrożuk, wprowadzali  sprzedających i kupujących w nastrój iście świąteczny.   W wielkim namiocie można było się posilić i ogrzać, wypić kawę czy herbatę - o co zadbali  pracownicy Jadłodajni Doroty Kałużyńskiej, a także uczestnicy Centrum Integracji Społecznej w Gębiczynie. 

 

 

 

 

 

 

 

15 grudnia 2013 - Wielkie spotkanie integracyjne mieszkańców gminy Czarnków

 

Spotkanie zostało zorganizowane w tym roku w Jędrzejewie za Notecią. Było uroczystym podsumowaniem Targów. Blisko trzystu uczestników, w tym  osoby samotne,  zagrożone wykluczeniem, żyjące w niedostatku, uczestnicy centrum integracji społecznej i innych podmiotów ekonomii społecznej, samorządowcy wraz z Panem Starostą,  Burmistrzem i  Wójtem Gminy Czarnków, radnymi i sołtysami i aktywnymi mieszkańcami wsi przy wigilijnym stole dzieląc się opłatkiem doświadczyło prawdziwej integracji przez duże  „I".  Koncert kolęd w wykonaniu chóru „Harmonia"  brzmiał jakoś niezwykle wzruszająco, zwłaszcza, że  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej pamiętał o dwudziestoleciu zespołu i złożył na ręce dyrygenta Michała Górznego szczere podziękowanie za długoletnią już współpracę i pochylenie się nad potrzebami bliźnich.  Pod sufitem  ozdobionym gwiazdami fruwały jasne anioły dobrej energii.   A wszystko to, co się wydarzyło w ciągu trzech dni pełnych wiedzy, kolorytu lokalnego, ciepła i dobrych praktyk w zakresie niesienia pomocy wszystkim potrzebującym oparte było na znakomitej współpracy miedzy Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu, a Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czarnkowie, Czarnkowsko - Trzcianecką Lokalną Grupą Działania i Fundacją „Gębiczyn". Dlaczego tak się działo? Jest tylko jedna odpowiedź: bo WARTO POMAGAĆ  i zaglądać w siebie, bo jak powiadał Marek Aureliusz w naszych wnętrzach jest źródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafimy je odnaleźć.

 










Wszystkie aktualności Archiwum aktualności