25.06.2024
Imieniny: Łucji, Witolda i Wilhelma

XXVI Festiwal Piosenki w Górze nad Notecią

XXVI Festiwal Piosenki w Górze nad Notecią.

Festiwal Piosenki w Górze nad Notecią na tle innych festiwali piosenki dziecięcej wyróżnia nie tylko jego długa, 26-letnia już historia. To święto nie tylko muzyki, ale również dziecięcej radości. Tak było też w środę w góreckim amfiteatrze.

Organizatorami festiwalu była Gmina Czarnków, Centrum Usług Społecznych w Gminie Czarnków, Sołectwo Góra – Pianówka - Goraj Zamek, Gminny Zespół Obsługi Oświaty oraz Biblioteka Publiczna w Gminie Czarnków. Tradycyjnie już rozpoczął go Zespół Trębaczy Myśliwskich Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, a myśliwskie fanfary zainaugurowały 26. już edycję festiwalu.

- Życzę wam, żebyście pokazali to, co najlepsze w waszym głosie. I żebyście mieli dużo radości i satysfakcji z tego, że możecie tu zaśpiewać – powiedział Wójt Gminy Czarnków Krzysztof Chyży otwierając festiwal.

Do życzeń listownie dołączyła również posłanka Maria Janyska. W wokalne szranki stanęło w tym roku 42 młodych wykonawców. Najliczniej obsadzone były kategorie przedszkolaków oraz klas IV-VI. Uczestników festiwalu oceniało jury w składzie: Małgorzata Bratek-Gorzeńska, Katarzyna Dunajska, Tomasz Czarnecki, Mariusz Michałek oraz Kamil Januszkiewicz. Warto wspomnieć, że trójka jurorów - Dunajska, Czarnecki oraz Januszkiewicz, to laureaci festiwalu. Teraz słuchali jak śpiewają inni.

Festiwal rozpoczęli najmłodsi artyści. W repertuarze dominowały piosenki dla mamy, ale były też piosenki o Polsce, a nawet o segregacji śmieci. Swoje drugie festiwalowe życie zyskała też piosenka „Jesteś moją bajką”, która doczekała się dwóch interpretacji. Zwyciężyła jednak piosenka „Buziaki dla mamy i taty” w wykonaniu Leny Kowalczyk. Drugie miejsce zdobył Daniel Włoch z piosenką „Świat w naszych rękach”, a trzecie Laura Dubiał z „Czarodziejskim podwórkiem”. Wyróżnienia zdobyli: Adam Kowalski, Maria Szkoda, Magdalena Rogowska.

W kategorii klas I-III najwięcej było z kolei piosenek o tacie. Wygrała Wiktora Drozdowicz z piosenką „Duch i Pan Bałagan”. Drugie miejsce wyśpiewała Nadia Bukowska z utworem „Daj mi rękę tato”, a trzecie Anna Spicker z kultowym już numerem „Tato, już lato” z repertuaru Fasolek. 

Swoim festiwalowym życiem żyje również „Piosenka drewnianych lalek” z musicalu „Pinokio”, którą również można było usłyszeć w Górze. Było to już w wyższej kategorii klas IV-VI, w której pojawiły się także piosenki Czerwonych Gitar, 2 plus 1 i Sanah. Zwyciężyła Hanna Bednarek z piosenką „Zawsze tam, gdzie Ty” z repertuaru Lady Pank. Drugą nagrodę zdobyła Magdalena Kościuk z piosenką „Chodź, pomaluj mój świat”, a trzecią Pola Handschke z „Drzwiami do kariery”. Jurorzy przyznali także wyróżnienia, które trafiły do rąk Leny Topór, Alicji Kuczer i Michaliny Wylegały.

W kategorii klas VII-VIII wystąpiła tylko jedna uczestniczka – Zoja Golik z piosenką „Dzięki, że jesteś”. Jury przyznało jej trzecią nagrodę.

Tak jak filmowo było na początku, tak samo filmowo zrobiło się na końcu festiwalu przy piosence „Kolorowy wiatr”, która pojawiła się w najstarszej kategorii. Jury nie ukrywało, że największy kłopot miało właśnie w tej kategorii. Poziom był w niej wyjątkowo wysoki, ale królowa była tylko jedna – rewelacyjna Zuzanna Mąka.

- Poziom jest co roku wyższy. Widać, że uczestnicy poważnie traktują swój udział w festiwalu, a nauczyciele i instruktorzy coraz częściej dostrzegają, że te dzieci mają już w sobie potencjał i to, czego najbardziej potrzebują, to zwrócenia uwagi na techniczne szczegóły – mówi Katarzyna Dunajska, przewodnicząca jury. – Mamy w gminie dużo fajnie śpiewających dzieciaków. Naszym zadaniem jako jurorów było znaleźć w dzieciakach to, co pozwoli im się rozwinąć.

Przepis na sukces według jednej z laureatek, Hani Bednarek?

- Kocham muzykę i kocham śpiewać. Nie mam tremy – wyznała laureatka w kategorii klas IV-VI, która uwielbia The Rolling Stones.

Podczas tegorocznego festiwalu sporo działo się nie tylko na scenie, ale także pod nią dzięki Teatrowi Mozaika z Poznania. Była wspólna zabawa, wspólny taniec, a na koniec wspólna choreografia. Wszystko to z dużą dawką radości.

Fundatorami nagród dla laureatów i wyróżnionych byli: Gmina Czarnków, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, Producent mebli i urządzeń ze stali nierdzewnej dla gastronomii - firma KOMAT oraz Biblioteka Publiczna Gminy Czarnków za co, serdecznie dziękujemy.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom, gruno Jury oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wyjątkowego konkursu.

Do zobaczenia za rok !

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności