DELEGACJA Z GRUZJI GOŚCIŁA W GMINIE CZARNKÓW
W dniach od 8 marca do 12 marca Gmina Czarnków gościła delegację z Gruzji. Do Polski przybyła siedmioosobowa grupa przedstawicieli instytucji publicznych i samorządowców na czele z Burmistrzem Gminy Martvili, Aleksandre Grigalava. Wizyta trwała trzy dni, a tematem przewodnim była wymiana doświadczeń oraz poszukiwanie wspólnej płaszczyzny do nawiązania współpracy. Po oficjalnym powitaniu, Wójt Bolesław Chwarścianek, przedstawił charakterystykę Gminy oraz jej potencjał. Następnie głos zabrał Burmistrz Aleksandre Grigalava, który mówił o pięknie swojego regionu oraz sytuacji społeczno - gospodarczej kraju. Wspomniał, iż dzieje Polski i Gruzji pokazują jak wiele łączy nasze kraje i dlatego w kolejnych zdaniach wyraził nadzieję na długofalową współpracę. Przyznał, iż pragnie nabyć wiedzę na temat funkcjonowania Gminy Czarnków, poznać podobieństwa i odmienności oraz kulturę lokalną. Kontynuacją spotkania było zwiedzanie Urzędu Gminy. Zastępca Wójta Gminy Czarnków Monika Piotrowska, wyjaśniała na czym polega administracja publiczna w Polsce. Po wizycie w Urzędzie delegacja pojechała do Nadleśnictwa Sarbia. W roli gospodarza wystąpił Nadleśniczy Maciej Strawa, który nakreślił bogatą historię oraz zaprezentował ich działania na przestrzeni lat. Kolejnym punktem był przejazd do Zespołu Szkół w Gębicach. Pani Dyrektor Beata Maszewska ciepło i serdecznie wszystkich przywitała. Przyjazny i uroczysty charakter chwili podkreślały: obecność pocztu sztandarowego oraz wspólne śpiewanie hymnu szkolnego. Część artystyczna wprowadziła radosny nastrój, a wykonanie utworu ,,Batumi" z pewnością pozostanie na długo w pamięci gruzińskiej grupy. Kolejnym punktem w bogatym planie partnerskiej wizyty było odwiedzenie Zespołu Placówek Oświatowych ,,Nasz Dom" w Gębicach. Siostry Felicjanki oprowadziły Gości po ośrodku, przedstawiły podopiecznych oraz chwaliły wzorową pomoc Wolontariuszy z Zespołu Szkół w Gębicach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wolontariat to godna podziwu forma pomocy. Szybko nawiązała się nić sympatii między gospodarzami i gośćmi i z żalem trzeba było się pożegnać. Po opuszczeniu ośrodka delegacja udała się na dwugodzinny odpoczynek, by wieczorem uczestniczyć w koncercie zorganizowanym przez Gminę Czarnków z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Drugi dzień wizyty, delegaci rozpoczęli od zwiedzenia Spółdzielni Socjalnej ,,Równe Szanse" w Gajewie. Gruzińska grupa z zainteresowaniem słuchała informacji o potrzebach Osób Niepełnosprawnych oraz trudnościach codziennego funkcjonowania placówki, o których wspominała Prezes Zarządu Łucja Fligiel. Podkreślała, że produkty Spółdzielni to przede wszystkim praca ludzkich rąk i ogromne zaangażowanie twórców. Wiodącą funkcją Gminy jest rolnictwo oraz produkcja żywności, dlatego wkrótce nastąpił przejazd do Gospodarstwa Rolnego Teresy i Janusza Wielgoszów z Gębic, a chwilę później do Barbary i Tomasza Ewertowskich, mieszkających w Sarbi. Dzięki ich uprzejmości Goście mogli poznać organizację i wyposażenie gospodarstw rolnych. Po południu natomiast miało miejsce spotkanie w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie. Prezes Helmut Juliusz Doliwa nie szczędził informacji, dotyczących produkowanych wyrobów. Nie obyło się bez degustacji. Ogromnym powodzeniem cieszyły się desery oraz twarogi z OSM. Ważnym punktem była również wizyta w Zespole Szkół Leśnych w Goraju. Delegację przywitał Pan Paweł Sułkowski, który barwnie opowiedział historię zamku oraz przedstawił charakterystykę szkoły i to, co ją wyróżnia na tle innych placówek. Ciekawym przeżyciem był koncert Sygnalistów Myśliwskich oraz możliwość zwiedzania zamku. Dzień zakończył integracyjny wieczór polsko-gruziński, który miał miejsce w Fundacji Gębiczyn, prowadzonej przez Państwo Alinę i Stefana Wawrzyniaków. Poza smakowitym jedzeniem, były też wspólne zabawy i śpiewy. Spotkanie przyczyniło się do integracji i wywołało dużo uśmiechu, a rozmowom nie było końca.
Następnego dnia Goście odwiedzili przedszkole w Brzeźnie. Dyrektor Maria Smal zaprezentowała placówkę, a później dzieci odważnie przedstawiły swoje umiejętności taneczne. Ostatnim ważnym punktem, była wizyta w Firmie Komat. O historii powstania i etapach funkcjonowania opowiadał Prezes Mieczysław Kozłowski, który również oprowadził wszystkich po nowoczesnym zakładzie.
Wizyta upłynęła w bardzo sympatycznej atmosferze. Obie strony zadeklarowały wolę dalszej współpracy i określiły wstępnie obszary, w jakich mogłyby kontynuować wymianę praktyk.
|
|