Dęby Wolności już rosną
Prezydent RP Bronisław Komorowski wyszedł z inicjatywą sadzenia dębów z okazji 25-lecia uzyskania wolności. Szybko do tej akcji włączyli się strażacy, młodzież szkolna i różnego rodzaju instytucje. W miniony piątek, 7 listopada, na apel Prezydenta odpowiedziały jednostki OSP Sarbia - Sarbka oraz Romanowo Dolne, gdzie odbyło się uroczyste sadzenie Dębów Wolności połączone z obchodami Święta Niepodległości.
Organizatorami uroczystości w sołectwie Sarbia - Sarbka, była miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna, Nadleśnictwo Sarbia i Szkoła Podstawowa. Oczywiście włączyła się też lokalna społeczność, a główne uroczystości odbyły się w sali wiejskiej i w jej najbliższym otoczeniu. Przybyło wielu znamienitych gości, wśród których był wicestarosta powiatu Tadeusz Teterus, burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała, wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, przedstawiciele Nadleśnictwa Sarbia, władze powiatowe Policji i Straży Pożarnej, samorządowcy oraz przedstawicie organizacji i stowarzyszeń. Nie zabrakło również młodzieży szkolnej, dla której piątkowa uroczystość była doskonałą lekcją historii. Przybyłych powitał prezes miejscowej Straży Pożarnej Tadeusz Stachowski, który przypomniał jak ważna dla Polaków jest data 11 listopada i pamięć o 25 rocznicy uzyskania przez nas wolności. W swych wystąpieniach o konieczności kultywowania ważnych dla Polaków wydarzeń, mówił również wicestarosta Tadeusz Teterus i wójt Bolesław Charścianek. Natomiast przedstawiciel Nadleśnictwa Sarbia Zenon Jasiński przypomniał młodzieży, że zasadzenie dębu jest symbolem. Aby sadzonka wyrosła na potężne drzewo, trzeba o nią dbać, podlewać ją i pielęgnować. W przeciwnym razie szybko uschnie. Podobnie jest z wolnością i niepodległością. Nie pielęgnując tych wartości, można je bardzo łatwo utracić. Z kolei dyrektor szkoły podstawowej Renata Sikora odczytała list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w którym wyjaśnia ideę sadzenia dębów: „...Dęby to piękne pomniki, bo pomniki żywe. Dlatego właśnie nasi przodkowie, najpierw marząc o niepodległości, a potem radując się z jej odzyskania w 1918 roku, w miastach, miasteczkach i wioskach sadzili dęby - jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie. Nawiązujemy w tym roku do tej pięknej tradycji i tak jak oni sadzimy Dęby Wolności. Chcemy życzyć Rzeczypospolitej, żeby wzrastała i nabierała mocy, tak jak te wspaniałe drzewa. By rozwijała się i sięgała wysoko, budząc szacunek i podziw. I wreszcie, by jej rozwój wsparty był na silnych, głęboko sięgających korzeniach tradycji i tożsamości...".
W czasie uroczystości nie mogło zabraknąć części artystycznej, którą zaprezentowali uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. Piękne, okolicznościowe pieśni i wiersze sprawiły, że w wielu oczach pojawiły się łzy wzruszenia. Doniosłość uroczystości podkreślił również Zespół Trębaczy Myśliwskich z Nadleśnictwa Sarbia, który uświetnił piątkowe wydarzenie. A kiedy zakończyła się część artystyczna w sali wiejskiej, poproszono wszystkich o wzięcie udziału w uroczystym sadzeniu Dęba Wolności przed budynkiem, gdzie nastąpiło podpisanie aktu zasadzenia dębu. Następnie złożono go do kapsuły czasu wraz z ostatnim numerem Nadnoteckich Ech oraz bilonem o różnych nominałach. Szczelnie zamknięta kapsuła czasu została zakopana obok Dębu Wolności, o czym informuje umieszczona tam pamiątkowa tablica. Symbolicznego aktu wkopania dębu dokonali zaproszeni goście, gospodarze oraz uczniowie miejscowej szkoły. Oczywiście była jeszcze wspólna fotografia upamiętniająca wydarzenie oraz jak zwykle w Sarbii słodki, domowy poczęstunek przy kawie.
Marek Ambicki
Również w piątek, 7 listopada, w Romanowie Dolnym, odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości połączone z posadzeniem Dębu Wolności. Pierwsza część uroczystości miała miejsce na sali wiejskiej, gdzie każdy z przybyłych gości otrzymał drobny upominek na pamiątkę tego wydarzenia oraz piękny, biało-czerwony kotylion. Akademia przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół w Romanowie Dolnym wzruszyła gości, przypominając w piękny sposób burzliwą historię naszego kraju. Patriotyczne pieśni oraz wspaniałe stroje dzieci stworzyły niepowtarzalny klimat, który udzielił się wszystkim uczestnikom wyciskając niejednemu łezkę wzruszenia. Po akademii goście wspólnie udali się na boisko szkolne, gdzie uroczystego posadzenia Dębu Wolności dokonali: wójt gminy Czarnków Bolesław Chwarścianek, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Romanowie Dolnym Marcin Jarosz, dyrektor Zespołu Szkół w Romanowie Dolnym Róża Wesołek, radny powiatowy Bogdan Tomaszewski, sołtys wsi Romanowo Leokadia Jankowska, właściciel firmy Komat Mieczysław Kozłowski, reprezentant harcerzy Kamil Bielecki oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół w Romanowie Dolnym Aleksandra Kubiak i Zofia Lalasz. Odsłonięcia tablicy upamiętniającej to wydarzenie dokonała uczennica przedszkola w Romanowie, będąca jedną z najmłodszych uczestniczek uroczystości. Pamięć o tym wydarzeniu nigdy nie zginie, co zapewniła ukryta w korzeniach dębu solidna, wykonana ze stali nierdzewnej kapsuła czasu, w której zamieszczono m.in. akt zasadzenia Dębu Wolności, aktualne wydanie Ech Nadnoteckich oraz zbiór będących obecnie w obiegu monet.
Anna Kostuszyńska
Dęby Wolności zostały zasadzone także w Ciszkowie, Gajewie. Gębicach, Hucie, Jędrzejewie i Śmieszkowie