04.03.2024
Imieniny: Adrianny, Kazimierza i Wacława

Drawsko liderem segregacji za 2020 rok!

Mieszkańcy Drawska segregują najlepiej!

Zgodnie z przepisami, gminy i związki międzygminne każdego roku zobowiązane są do osiągnięcia określonych poziomów recyklingu. Poziomy te oznaczają stosunek masy odpadów selektywnie zebranych do masy wszystkich odpadów. Wskaźnik, jaki byliśmy zobowiązani osiągnąć za 2020 rok wynosi 50 procent. Oznacza to, że co najmniej połowę wszystkich zebranych w ubiegłym roku odpadów musiały stanowić odpady segregowane.

Za 2020 rok Związek Międzygminny „PRGOK” osiągnął wskaźnik na poziomie 49,97%. Do sukcesu brakowało więc niewiele. Na tę liczbę składają się poziomy recyklingu osiągnięte przez wszystkie gminy członkowskie (razem z gminami Wyrzysk i Okonek, które do 31 grudnia 2020 roku były w strukturach „PRGOK”).

Tylko trzem z czternastu gmin udało się osiągnąć wymagany poziom recyklingu. Pierwsze miejsce zajmuje Drawsko z wynikiem 64,91 procent. To lider segregacji w naszym regionie! Na drugim miejscu znajduje się Piła z wynikiem 57,41 procent, a na trzecim gmina Kaczory – 50,86%. Z kolei na drugim końcu znajdują się gminy: Okonek – 35,98%, Wysoka – 36,7% oraz Jastrowie – 39,20%.

Należy pamiętać, że od 1 kwietnia 2020 roku segregacja odpadów jest obowiązkowa. Oznacza to, że nie można już wyrzucać odpadów jak leci, do jednego pojemnika, lecz należy je posegregować na pięć frakcji: papier, plastik, szkło, odpady biodegradowalne i odpady zmieszane.

Dlaczego warto to robić? Kupując dany produkt, sugerujemy się nie tylko jego ceną, ale również tym, jak jest on opakowany. Nad wyglądem opakowań pracuje sztab marketingowców, którzy stosują wszystkie metody mające sprawić, że właśnie to opakowanie przyciągnie naszą uwagę w sklepie. Koszt opakowania to znaczący element ceny, którą musimy zapłacić za dany produkt. Jeżeli więc już raz, w sklepie, płacimy za opakowanie, to nie płaćmy za to samo drugi raz. Segregując odpady dbamy więc nie tylko o środowisko, ale również o własną kieszeń, bo gdy robimy prawidłowo, nie zwiększa się masa odpadów zmieszanych, których zagospodarowanie jest najbardziej kosztowne.

Źródło: http://prgok.pl/aktualnosci/938;drawsko-liderem-segregacji-za-2020-rok

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności