10.12.2023
Imieniny: Danieli, Bohdana i Julii

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla siostry Targańskiej

W Zespole Placówek Oświatowych "Nasz Dom" w Gębicach poseł ziemi pilskiej, wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak wręczył wieloletniej dyrektor placówki siostrze Jadwidze Targańskiej Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Honorowe odznaczenie zostało przyznane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z 21 listopada 2022 r., "z wniosku Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorza Piechowiaka".

 

To honorowe odznaczenie zostało przyznane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 21 listopada 2022 roku, z wniosku sekretarza stanu w ministerstwie rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka, który w imieniu Andrzeja Dudy wręczył medal siostrze Jadwidze Targańskiej.

Siostra należy do wybitnych nauczycieli i dyrektorów o szczególnych zasługach dla edukacji i o bogatym dorobku zawodowym. Przez ponad 40 lat, na stanowisku dyrektora, pracowała z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych, tworząc i wdrażając w prowadzonej przez siebie placówce nową koncepcję przygotowania osoby niepełnosprawnej do życia w integracji społecznej. Podjęła także wieloletni trud modernizacji i rozbudowy prowadzonej przez siebie placówki, włączając w to działanie rodziców dzieci, a także różne środowiska i podmioty.

Wykazała się także i w tej dziedzinie szczególną charyzmą, dzięki której jednała ludzi różnych środowisk na rzecz niesienia pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

Wysoko ceniona jest rola siostry Jadwigi Targańskiej jako inicjatora, organizatora i animatora różnorodnych form szerzenia wiedzy pedagogicznej. Liczne konferencje, seminaria, wykłady specjalistyczne, zajęcia metodyczne, warsztaty, konsultacje, prezentacje, stanowiły trwały dorobek pedagogiczny, wywierający niezaprzeczalny wpływ na inne placówki kształcenia specjalnego w środowisku.

Warto dodać, że Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości ustanowiony został w 2018 roku. To nagroda przyznawana na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy przyczyniają się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej Polskiej. Jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2022.

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności