10.12.2023
Imieniny: Danieli, Bohdana i Julii

Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem" w Górze nad Notecią

W sobotę 9 września 2023 r. w Górze nad Notecią w ramach 12.edycji Narodowego Czytania odbyło się czytanie powieści ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

,,Nad Niemnem' to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego lecie przypada w tym roku. Podczas spotkania zostały zaprezentowane fragmenty poświęcone właśnie tym wydarzeniom. Zaangażowanie uczniów, nauczycieli, uczestników w przygotowania, podekscytowanie towarzyszące temu wydarzeniu pokazały, że literatura klasyczna wciąż ma wiele do zaoferowania i może budzić mnóstwo refleksji nawet po latach od jej napisania. Wszyscy nasi lektorzy wprowadzili słuchaczy w niezwykły klimat nadniemeńskiej przyrody i historii. Wydarzeniu towarzyszył koncert ,,By coś zostało z tych dni” w wykonaniu Urszuli Lidwin. To była prawdziwa muzyczna podróż. W programie znalazło się pieczętowanie prywatnych egzemplarzy lektury okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Organizacją całego przedsięwzięcia zajęli się: Gmina Czarnków, Centrum Usług Społecznych w Gminie Czarnków, Biblioteka Publiczna Gminy Czarnków i Gminny Zespół Obsługi Oświaty, a czas wolny dzieciom zajmowali jak zwykle wolontariusze z Centrum Wolontariatu „Pomagamy Razem”.

O zaplanowanie i ustawienie scenografii na wydarzenie organizator społeczności lokalnej  poprosił sołtysa wsi Ciszkowo Łukasza Madaja i działające tam prężnie Koło Gospodyń Wiejskich. Zadanie wspierał również sołtys wsi Góra Zbigniew Rzysko, a podstawową warstwę tła uzupełniał w różnorodne rekwizyty także radny Gminy Czarnków Mariusz Michałek. Dzięki przygotowanym dekoracjom i rekwizytom amfiteatr w Górze zmienił się w XIX wieczny salon, który idealnie odwzorowywał ducha epoki w której osadzona była akcja powieści ,,Nad Niemnem".

Dziękujemy! Wspaniała współpraca Ciszkowa z Górą.

Po przywitaniu gości i odczytaniu listu Prezydenta, Zastępca Wójta Gminy Czarnków Monika Piotrowska rozpoczęła czytanie wybranego fragmentu „Nad Niemnem”, następnie do czytania przystąpiły dzieci ze szkół podstawowych w Gminie Czarnków i wywiązały się z tego zadania znakomicie.

Udział w Narodowym Czytaniu stał się tradycją, dlatego cieszymy się, że kolejne pokolenia biorą w nich udział. Jest to również jedno z wielu naszych działań podejmowanych na rzecz promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie tegorocznej akcji Narodowego Czytania w Gminie Czarnków.

 

W Narodowym Czytaniu powieści ,,Nad Niemnem" w Górze nad Notecią wystąpili: 

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Śmieszkowie: Lena Kuta, Filip Helak

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. 1918/1919 w Kuźnicy Czarnkowskiej: Oliwia Gieremek, Zofia Kowalska, Antoni Wodara, Karina Łątka

Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach: Zofia Benkowska, Oliwia Czechowska, Nadia Woniakowska, Norbert Wiśniewski, Wiktoria Kulupa, Oliwia Rzysko

Szkoła Podstawowa im. Mistrzów Sportu w Sarbi: Hanna Sowińska, Jagoda Łacek

Szkoła Podstawowa w Jędrzejewie: Kinga Winniczuk, Zuzanna Choroszczak, Marcelina Naplocha

Szkoła Podstawowa w Hucie: Lena Kolassa, Aleksander Pauszek

 

Gratulujemy uczniom biorącym udział w czytaniu i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach. 

 

Dzięki wspaniałej pogodzie i ogromnej życzliwości tegoroczne Narodowe Czytanie odniosło ogromny sukces.

_______________________________________________________________________

Narodowe Czytanie 2023 w Górze, odbyło się w ramach realizowanego projektu w CUS w gminie Czarnków finansowanego z funduszy europejskich.

 

 

Wszystkie aktualności Archiwum aktualności